1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Новий навчальний рік відкрили угорські педагоги Закарпаття: нарікали на українське законодавство (ФОТО)

05.09.2021 18:02 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Директори та викладачі угорськомовних освітніх закладів краю зібралися в естергомському залі ЗУІ, щоб спільно обговорити завдання, які стоять перед ними в новому навчальному році.

З вітальним словом до присутніх звернувся держсекретар з питань національної політики міністерства людських ресурсів Угорщини Золтан Леврінці. Під час промови посадовець, зокрема, зупинився на нинішніх угорсько-українських відносинах, які останнім часом погіршились. Причиною цьому стали насамперед прийняті Україною так звані освітній та мовний закони, які, на його думку, значно звузили можливості угорської національної меншини області у використанні рідної мови. Золтан Леврінці запевнив, що уряд Угорщини “під знаком добросусідства і взаємної поваги, але рішуче відстоюючи національні інтереси угорців, наявними дипломатичними засобами спробує зробити все можливе для поліпшення становища.”

За таких умов Угорщина й надалі надаватиме посильну допомогу угорській громаді краю, багатодітним родинам і студентам, громадським і релігійним осередкам, угоромовним освітнім та дошкільним установам.

Насамкінець держсекретар просив педагогів сумлінною працею й надалі вносити посильний вклад у виховання підростаючого покоління заради збереження нації та її згуртування.

Голова Товариства угорських педагогів Закарпаття, президент ЗУІ, депутат обласної ради Ілдика Орос акцентувала, що новий навчальний рік починається у світлі нещодавно прийнятих Україною освітнього та мовного законів, які значно зменшили права угорців краю на використання рідної мови, як у навчанні, так і побуті, навела з цього приводу конкретні приклади.

“Прикро, але українська сторона не взяла до уваги рекомендації Венеціанської комісії та наші пропозиції щодо вирішення проблеми,- наголосила промовець.- На початку серпня 2021 року майже 30 керівників навчальних закладів та начальників відділів освіти угорськомовних ОТГ підписали звернення до вищих владних структур врегулювати питання. Минуло більше місяця, строку його розгляду, але відповіді з Києва немає. Потрібне політичне рішення для вирішення питання.”

З початком нового навчального року педагогів Закарпаття у відео ролику вітав держсекретар з питань національної політики канцелярії прем’єр-міністра країни Арпад Янош Потапі. Вітального листа освітянам надіслав також уповноважений міністра угорського уряду з питань координації співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою та Закарпатською областями Іштван Грежа. Його зачитав директор Великоберезького реформаторського ліцею Андраш Ковач.

Категоричним був у своєму виступі голова фракції угорців у Закарпатській обласній раді Йосип Борто. Він теж підкреслив, що за останні чотири роки Україна прийняла стільки ж законів, що ущемляють права їхньої спільноти. Народні обранці підписали листа до Верховної Ради та Президента з проханням переглянути дані законодавчі акти. Проте, єдине, чого досягли, так це перенесення строків набрання ними чинності та нерозповсюдження їх дії на приватні навчальні заклади. Згадані закони передбачають і серйозні санкції до їх порушників.

“Однак ще є надія, що існуючі прогалини усунуть під час прийняття закону про національні спільноти,”- висловив свою думку виступаючий.

Завершив свою промову словами класика Ференца Деяка, який запевняв: “Те, що влада забере, час може відновити.”

“Проте, це досить сумнівно”,- знов акцентував Йосип Борто.  

У рамках заходу присутні одноголосно затвердили рішення про позицію педагогів краю щодо навчання угорських школярів на рідній мові.

Пісенний дарунок підготувала вчителям переможниця конкурсу народних пісень, учениця Сюртівського ліцею Ілона Будоі.

Думками з приводу проведення навчального процесу в новому році поділились колишня вчителька іноземної мови ліцею ім.Габора Бетлена Едіта Чотарі та молодий викладач інформатики цього ж освітнього закладу Левенте Кейс.

Учасників зібрання невеличкою концертною програмою вітали першачки Берегівської ЗОШ № 3 ім.Ілони Зріні. У знак подяки за це їм вручили збірники казок.

Духівник ЗУІ, реформаторський священик Янош Маргітич благословив педагогів на нові надбання.

У роботі зібрання взяли участь голови Берегівських райради Карло Резеш та міської ОТГ Золтан Бабяк, Генеральні консули Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкоі та Берегові – Матяш Сіладі.

Нагадаємо, В Ужгороді малолітній вандал розмалював стіну будинку. Хлопця розшукують (ВІДЕО)

Читайте на ГК:25 студентів із Закарпаття отримали дослідницьку стипендію професійної колегії ім. Ілони Зріні (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Десятки гранат, РПГ та вибухівка - на Берегівщині виявили масштабний арсенал зброї (ФОТО)
Читайте на ГК:"Друге життя": на Закарпатті "реанімували" сторічний раритет. Відомо, який саме (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...