1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. >

Відомо, скільки мільйонів виділила Угорщина на Закарпаття за 9 років (ВІДЕО)

09.07.2021 08:05 0 Суспільство

Закарпаття у період з 2011 по 2020 роки отримало від угорського уряду майже 36 мільярдів форинтів — це понад 3 мільярди гривень або 115 мільйонів євро. Гранти надходили до прикордонного регіону регулярно.

Про таке повідомляють журналісти-розслідувачі програми «Схеми», які проаналізували базу даних з детальною інформацією про розподіл угорської допомоги.

Доступ до бази даних надали Сербський центр журналістських розслідувань та словацький — імені Яна Куцяка, запросивши «Схеми» до співпраці. У межах проєкту «Hungarian money: вплив Орбана» журналісти-розслідувачі зі Словаччини, Хорватії, Румунії, Сербії та Словенії опублікували дослідження про мотиви фінансової політики угорського уряду, очолюваного прем’єр-міністром Віктором Орбаном, і його вплив у сусідніх до Угорщини країнах.

Зазначається, що гранти на Закарпаття надходили з урядового фонду Бетлена Габора, офіційна мета якого — «сприяння реалізації цілей, пов’язаних з національною політичною стратегією угорського уряду».

Як йдеться у розслідуванні «Схем», гранти розподіляли за різними напрямками і надходили як окремим людям, так і організаціям. Так, за 10 років закарпатські парафії отримали з фонду майже 22 мільйони євро.

Також уряд Угорщини доплачує соціальним працівникам, серед яких вчителі, медики та бібліотекарі, які володіють угорською мовою.

На розвиток культури у Закарпатті від угорського фонду за останні 10 років надійшло щонайменше 2,5 мільйони євро. З нього фінансуються також угорськомовні газети або видання на угорську тематику, які напряму отримали щонайменше 187 тисяч євро.

Найбільшу суму угорських грантів — 34 мільйони євро — отримав Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці у місті Берегове.

Найбільше фінансування з Угорщини Закарпаття отримало у 2017-му та 2019-му роках.

Опитані «Схемами» експерти вбачають, що таким чином уряд сусідньої країни може здійснювати вплив на погляди закарпатських угорців і політичне життя регіону.

Нагадаємо, на місцевих виборах в Україні деякі угорські політики та посадовці відкрито агітували за проугорську партію на Закарпатті, порушуючи цим закон.

А напередодні угорських виборів 2018 року до прикордонних сіл Угорщини організовано привозили українців з угорськими паспортами. Офіційний Будапешт це ніяк не коментував.

За підрахунками журналістів, в різних країнах, які отримують фінансування з Будапешта, проживає близько мільйона людей, які мають угорське громадянство, а отже — право голосувати на виборах.

30 листопада 2020 року СБУ повідомила про обшуки в Товаристві угорців Закарпаття через підозру в сепаратизмі та пропагуванні так званої «Великої Угорщини». Найдовше обшукували будинок лідера партії закарпатських угорців КМКС Василя Брензовича.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто тоді розкритикував обшуки.

Читайте на ГК:Існує пропаганда проти відносин Угорщини та України, – засновник Fidesz Жолт Неймет
Читайте на ГК:Українські діти колядою віддячили Угорщині за допомогу (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Будапештський різдвяний ярмарок визнали найкращим у Європі (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська