1. Новини Закарпаття
  2. >

У Карпатах поступово зникають ліси (ВІДЕО)

05.07.2021 22:29 0 Суспільство ВАЖЛИВО

Українське видання "Слово в Діло" показало, як виглядають Карпати зі спутника та порівняли, яких змін вони зазнали.

За даними Всесвітнього фонду природи, за останні 30 років площа лісів планети зменшилася на 178 млн гектарів – це майже втричі більше території України. Темпи зникнення лісів у самій Україні, зокрема, в Карпатах – теж тема для занепокоєння. Як виглядає із супутників вирубування лісів у Карпатах та інших частинах світу – на відео «Слово і діло».

На перших супутникових знімках видно, скільки було дерев у Карпатах вище 5 метрів на початку 2000-х років. На наступних знімках – які зміни відбулися за наступні роки: червоні точки – зниклі дерева, сині – приріст лісу за 2000-2012 роки.

Частина масиву лісу була втрачена в результаті розширення міст, розширення сільськогосподарських угідь, частина – в результаті пожеж і лісових хвороб. А частину дерев зрубали на продаж, і не завжди ці рубки були законними.

Одне з найпоширеніших дерев у Карпатах – бук. Його використовують для виготовлення меблів, в будівництві, промисловості та хімії. Такий попит на бук, звичайно, породжує його безжальну рубку. При цьому «чорні лісоруби» спилюють дерева навіть в національних парках і заповідниках.

Масові рубки лісу небезпечні ще тим, що підсилюють паводки. Адже дерева утримують і вбирають воду під час дощів і танення снігу. Деякі екологи пов'язують останні масштабні повені на Західній Україні і з цим фактором теж (хоча він не головний).

Загалом за останні 20 років втрати лісу в українських Карпатах становлять близько 170 тисяч гектарів, а всього по країні – більше мільйона гектарів. Для порівняння: в сусідній Польщі загальні втрати лісів за цей же термін становлять 1 млн 150 тисяч гектарів, у Франції – більше 1,2 млн гектарів, в Португалії – близько 1,1 млн гектарів.

Так що порівняно з іншими європейськими країнами ситуація зі знелісненням Карпат не виглядає такою катастрофічною. Але негативна динаміка, безумовно, є.

Президент Володимир Зеленський недавно дав яскраву обіцянку – висадити мільярд дерев за три роки. Це буде коштувати бюджету, за попередньою оцінкою, мінімум 2 млрд грн.

Але ці кошти можна використовувати не тільки для висаджування нових дерев, а й для збереження лісів, які є. Адже є досить багато способів, як захистити ліси від незаконних рубок. Найбільш очевидний – відстежувати скорочення площі зелених насаджень із супутників.

У сусідів можна повчитися більш інноваційним способам. У Румунії для боротьби з «лісовою мафією» використовують систему, яка відстежує номери вантажівок, перевіряє наявність дозволу на перевезення деревини та може продавати сигнал тривоги. Ще одна розробка – «дерева, що кричать»: на верхівках дерев чіпляють прилади, які відправляють смс лісникам при звуці бензопили або ударів сокири.

А ось в деяких частинах світу справжня катастрофа з лісами. Тропічні ліси Амазонії виробляють 20% кисню на землі, в них живе близько половини біорізноманіття планети. Але з 70-х років минулого століття знищено близько 20% амазонського лісу або 80 млн гектарів. На думку вчених, після знищення 25% лісу буде досягнута критична точка – він вже не зможе підтримувати себе і «помре». Амазонський ліс же активно вирубують у Бразилії.

Але рекордсмен зі знищення своїх лісів – Росія. Частина лісу там втрачена в результаті видобутку ресурсів, частина в результаті пожеж і масштабних рубок. Щорічно в Росії знищується близько 4 млн гектарів лісів.

Читайте на ГК:Жінка у важкому стані: нові подробиці щодо вибуху на лінії Арпада у Карпатах
Читайте на ГК:Закарпатців попередили про підвищення рівнів води у річках, найбільше в Латориці та Боржаві
Читайте на ГК:Відомо, чи будуть зростати тарифи під час опалювального сезону на Закарпатті
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...