1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Втрачене та збережене»: яким був ясен у Тур’я-Реметі на Перечинщині (ФОТО)

06.06.2021 13:46 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Сьогодні уже не має красеня ясена у центрі села Тур’я-Ремети.

Сьогодні уже не має  красеня ясена у центрі села Тур’я-Ремети.

На жаль, пам’ятка місцевого значення не встояла до цього часу, бо дерево зрізали. Статусу ботанічної пам’ятки місцевого значення дерево набуло 1969 року, а саме Рішенням виконавчого комітету Закарпатської обласної ради депутатів трудящих.

В минулому ясен у центрі села був популярним зеленим насадженням, як власне й торгова точка навпроти нього. За словами населення, через дорогу тривалий час працювало кафе. Його було названо в честь рослини «Під ясенем». Будівля і досі на тому місці й працює, та вже з іншою назвою, а от ясена вже не має.

Рішенням Закарпатської обласної ради від 26 грудня 2003 року № 326 "Про впорядкування переліку об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення" об'єкт було скасовано. Наразі ту втрачену пам’ятку ще можна побачити у архівних світлинах свідків минулого.

Періодично світлини з’являються у мережі Фейсбук. А ось фото ясена 50 років, оприлюднене вчителем географії Стасом Скубеничем.

На другій та третій світлинах - урочистий парад у центрі села.

На сьогодні у великій пошані місцевих та численних туристів у глибинці є Веймутові сосни, які ростуть на горі Магурича та біла ялиця в урочищі «Клоколтива». Усі ці дерева є талісманом села. Та побоюються, аби і їх у свій час не надумали зрізати, чи принаймні пошкодити.

До слова, не так і давно, інформаційні таблички із назвами дерев, виготовленими місцевим учнем Дмитром Немчиком, було понищено горе відвідувачами 

 Таких візитів «туристів», на жаль, остерігаються й екологи, й природолюби у цій місцині. Як відзначає Дмитро Немчик  , сьогоднішні велети – веймутові сосни на горі Магурича було висаджено ще за часів Австро-Угорщини.

Загалом, на території населеного пункту є ще 12 посадок ялини дугласії. Не надто популярною у туристичному плані, але окрасою для місцевих є алея красунь лип, які висаджено поряд із місцевим освітнім закладом. Мало хто знає, коли і ким були висаджені усі ці насадження та скільки зусиль було вкладено у цю роботу.

Як відзначає колишня учениця Тур’я-Реметівського освітнього закладу Марія Тийгел, ці липи садили ще учні середньої Тур’я-Ремеітвської середньої школи у 1982 році, у тому числі, участь у посадці брала й вона.

Згадує ті часи і Анна Семйон із Туря-Ремети:

–Мій випуск був останнім випуском старої школи. Ми разом з учителями переносили приладдя в приміщення нової школи, допомагали в прибиранні, мили вікна. І садили перед тим ялинки і липову алею.

Про ясена у Тур’я-Реметі Анна Семйон також пригадала у поетичних рядках. А вже сьогодні місцеві учні мають нагоду верстати маршрут зі школи 40-річною липовою алеєю, котру посадили ще їхні батьки.

Ну а про ясена пам’ятатимуть, роздивляючись фото минулих років.

Нагадаємо, що На Мукачівщині цієї ночі трапилась аварія (ВІДЕО)

Читайте на ГК:В мережі показали, як розважаються діти в одному із сіл Перечинщини (ВІДЕО)
Читайте на ГК:«Втрачений футбол»: місцевий стадіон пустує у Тур’я-Реметі на Перечинщині (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:«Зелена естафета»: школярі із Закарпаття зайняли призове місце у фінальному етапі Всеукраїнського конкурсу (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...