1. Новини Закарпаття
  2. >

У Держпраці роз’яснили чи має право на відпустку по догляду за дитиною жінка-підприємець

02.06.2021 14:15 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Чи можливо оформити відпустку по догляду за дитиною, якщо ви підприємець – читайте далі.

Чи можливо оформити відпустку по догляду за дитиною, якщо ви підприємець – читайте далі.

Відповідні роз'яснення у Держпраці надали у відповідь на звернення жінки, яка є ФОП, з питанням, щодо можливості оформлення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Як зазначили у відомстві, згідно ст. 74 Кодексу законів про працю України визначено, що громадянам України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи надаються щорічні (основна та додаткові відпустки). 

Аналогічна норма міститься в Законі України «Про відпустки», а саме в статті 2 Закону, а саме: «Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають в трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, виду діяльності, а також працюють у фізичної особи». Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч.1 ст.18 Закону).
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів (ч.3 ст.18 Закону).

Разом із цим, оскільки відповідно до ст. 42 ГКУ підприємництво – це самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик господарська діяльність щодо здійснення суб'єктом господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів за одержання прибутку, то на неї не поширюються вище викладені норми Закону, тобто ви не маєте право на отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Варто також зазначити, що нещодавно в Україні татам дозволили йти в декрет. Запровадили й новий вид відпустки. Таке рішення депутати Верховної ради підтримали  15 квітня поточного року. Мова про закон №3695.

Зокрема, тепер на законодавчому рівні визначено відпустку для догляду за дитиною до трьох років, як рівне право кожного з батьків дитини (матері та батька). При цьому запроваджено також і новий вид відпустки – одноразову при народженні дитини, на 14 днів. Її оплачуватиме роботодавець. 

Згідно із Законом, така відпустка надаватиметься одній із осіб з наведеного нижче переліку:
- чоловіку, дружина якого народила дитину;
- батьку дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
- бабі або діду, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір'ю (батьком).
Крім цього, батьки також отримують право на скорочений робочий час, якщо у них є діти до 14 років і діти з інвалідністю.

Нагадаємо, що У Мукачеві влаштували масштабне свято для дітей ( ФОТО, ВІДЕО)

Читайте на ГК:Закарпатські бібліотеки розширюють книжковий фонд
Читайте на ГК:На Закарпатті істотно зросло число смертей та інфікованих Covid-19 (СТАТИСТИКА)
Читайте на ГК:Гороскоп на 2 червня для всіх знаків зодіаку
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...