1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Небезпечні "плантації" на Закарпатті: у Мукачеві готується до квіту гігант гераклеум (ФОТО)

01.06.2021 08:20 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Щоб запобігти лиху – будьте обачними! Навіть незначний контакт із цією рослиною може призвести до вкрай негативних наслідків.

Якщо зірвати цю рослину чи просто пройти крізь зарослі – можна отримати дуже серйозні опіки, які важко гояться. Мова про борщівник сосновського  або, як назвав його римський вчений Пліній – гераклеум (Heracleum), яким вкрилися береги Латориці у Мукачеві. Зарості зонтичного гіганта подекуди набирають масштабів великих "плантацій", повсюдно вкриваючи берег та випинаючи до пішохідної доріжки на дамбі.

Загалом відомо близько 70 видів цієї рослини, що ростуть в помірній зоні північної півкулі (переважно в горах). В Україні росте 5 видів. Найбільш поширений (майже по всій території країни — на луках, берегах річок, біля доріг) борщівник сибірський (Heracleum sibiricum). В Карпатах зустрічаються: борщівник карпатський (Heracleum carpaticum), борщівник європейський (Heracleum sphondylium), борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi) і, рідко, борщівник пальчастий (Heracleum palmatum).

Будьте обережними та обачними! Адже, підступність борщівника у тому, що реакція на контакт із ним виникає не відразу. Великі зонтичні суцвіття та гігантські листя рослини, хоч і виглядають ефектно, але несуть у собі неабияку небезпеку. Тому  не варто під ним і фотографуватися, як під пальмою, під час цвітіння. 

Річ у тім, що в період вегетації в різних частинах рослини (в листі, стеблах, плодах у багатьох видів) накопичуються фото динамічно активні фурокумарини.

Саме наявність в соку кумаринів і фурокумаринів, що підвищують чутливість організму до сприйняття сонячного світла, і є головним «злом» цих рослин.

Потрапляючи на шкіру сік під впливом сонячного світла (ультрафіолету) здатний підсилювати пігментацію шкіри людини і тварин, викликати дерматити, які часто називають «опіками». 

Через 1-2 дні пошкоджена поверхня тіла покривається пухирями, що можуть набрякати до декількох сантиметрів, важко гояться та загострюють ймовірність появи інших шкірних захворювань. Крім того, на уражених ділянках виникає некроз тканин, тому людину може морозити, нудити, підвищується температура, виникають алергічні реакції

Були відзначені випадки таких дерматозів – до III ступеня, а також навіть летальні випадки у дітей молодшого віку від численних опіків шкіри.

Найчастіше дерматити від потрапляння соку борщівника на шкіру виражаються в пухирях, змінюваних темними плямами, які сходять протягом 3-6 місяців. При значних ураженнях шкіри, через рік можливі рецидиви – прояви коричневих плям на шкірі після опіків при новому опроміненні тіла сонячними променями. Можуть залишатися навіть рубці.

Що робити, якщо ви все ж сконтактували з борщівником?

Найперше, що варто знати – при опіках борщівником рекомендовано не перебувати на сонці. Уражене рослиною місце слід добре намилити господарським милом і змити проточною водою чи лосьйоном, що містить спирт. Після також можна використати пантенол чи іншу мазь проти опіків. Але, якщо в результаті ураження на шкірі виникли великі міхурі і відчувається сильний біль – обов'язково слід звернутися до лікаря.

При необхідності ви можете прийняти десенсибілізуючі чи антигістамінні препарати (супрастин, діазолін, глюконат кальцію, тощо). Втім, самолікуванням займатися не варто! Ураження борщівником сосновського при значному контакті з рослиною може призвести до важких станів! Тому – зверніться до лікаря якнайшвидше!  

Варто також зазначити, що боротьбу із заростями борщівника на берегах Латориці в межах Мукачева ведуть шляхом скошування. Втім, небезпечний зонтичний гігант не здається. Важливо, що для того аби знищити рослину та завадити її подальшому розповсюдженню покоси слід робити до цвітіння, а стебла і корінь обробляти гербіцидами. Зонтичні суцвіття, якщо на час покосів вони вже з'явилися, слід спалювати, адже насіння борщівника здатне дозрівати і після скошування.

Нагадаємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше,  у Мукачеві зацвіли кам’яні стіни замку "Паланок" (ФОТО)

Читайте на ГК:У Мукачеві чоловік раптово впав посеред дороги: довелося викликати правоохоронців та медиків
Читайте на ГК:З води вже витягнули бездиханне тіло: річка забрала життя закарпатця (ФОТО)
Читайте на ГК:Одна з найдовших в Україні: на Закарпатті розквітла алея Сакур (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська