1. Новини Закарпаття
  2. >

"Прописки" в Україні не існує: все, що потрібно знати про реєстрацію

08.05.2021 11:19 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Станом на сьогодні такого поняття як "прописка" в законодавстві України не існує, натомість існує реєстрація.

Станом на сьогодні такого поняття як

Ще у 2003 році було прийнято Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", яким введено правило добровільної реєстрації громадян за місцем проживання або перебування.Минуло вже майже 20 років, а ці терміни й досі ототожнюють у повсякденному житті. 

То ж які відмінності прописки від реєстрації?

Про це розповіла директорка Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Кулішова на порталі БПД.

Головна відмінність – цілі здійснення прописки та реєстрації. Прописка втілювала в життя функцію адміністративно-планового розміщення населення, контроль за переміщенням громадян, а реєстрація – це підтримка юридичного зв'язку між людиною і державою з метою взаємного виконання прав і обов'язків, має повідомний характер і не обмежує свободу пересування громадян.

Крім того, прописка закріплювала громадян за визначеною адміністративно-територіальною одиницею шляхом видання адміністративними органами на місцях дозволу на проживання. Натомість інститут реєстрації не встановлює зазначених обмежень. Також важливим є те, що власник приміщення може зареєструвати в своєму помешканні будь-яку особу, на відміну від прописки, яка дозволяла прописати лише близьких родичів.

Чи є реєстрація обов’язковою?

Кожен громадянин України зобов’язаний зареєструвати своє місце проживання, а також повідомити компетентні органи про зміну свого місця проживання протягом 30 днів. Батьки зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом 3 місяців з дня державної реєстрації її народження.

За несвоєчасну реєстрацію передбачена адміністративна відповідальність – попередження або штраф.

Якщо Вам належить декілька помешкань, де необхідно зареєструватися?

Слід пам'ятати, що здійснити реєстрацію місця проживання можна лише за однією адресою. Якщо Ви є власником декількох помешкань або проживаєте у двох або більше місцях, реєстрацію місця проживання можна здійснити за однією з цих адрес на вибір, адже кожному з нас гарантовано право на вільний вибір місця проживання.

Куди звертатися, яка ціна та які документи потрібно надати?

В наші дні функцію реєстрації місця проживання здійснюють органи місцевого самоврядування. Варто знати й те, що реєстрація місця проживання може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

За таку послугу встановлений адміністративний збір:

- якщо особа звертається своєчасно, без порушень встановленого строку – 0,0085 розміру мінімальної заробітної плати (станом на 01 квітня 2021 року 13,60 грн.)

- якщо строки звернення порушені – 0,0255 розміру мінімальної заробітної плати (станом на 01 квітня 2021 року – 40,80 грн)

Якщо реєстрація місця проживання проводиться з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання, адміністративний збір сплачується одноразово.

Для реєстрації необхідно надати:

- письмову заяву;
- документ, до якого вносяться відомості про місце проживання (як правило – паспорт). Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
- заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

До слова, з минулого року в Україні діють нові правила реєстрації місця проживання. Зміни були внесені урядовою постановою № 481 від 27 травня 2020 року. 

Зокрема, тепер у вас не будуть вимагати документи, що підтверджують право на проживання в житлі, при реєстрації місця проживання малолітньої або неповнолітньої дитини за адресою реєстрації місця проживання одного з батьків (або законного представника).
 
При відсутності цих документів або якщо житло знаходиться в іпотеці, довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов'язань реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника або співвласника житла, наймача або членів його сім'ї, з письмової згоди іпотекодержателя або довірчого власника.
 
Працівник органу реєстрації може перевірити приналежність особи, яка подала заяву для реєстрації місця проживання, відповідному житлу на праві власності або приналежності власника або співвласникам, які дали згоду особі для реєстрації місця проживання, відповідного житла на праві власності, а також з метою перевірки знаходження такого житла в іпотеці або довірчій власності як способу забезпечення виконання зобов'язань використовуючи відомості Держреєстру речових прав на нерухоме майно відповідно до Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. 
Крім цього, у заяві на реєстрацію місця проживання тепер можна вказувати, що житло знаходиться в іпотеці або довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язань. Відповідно були оновлені й форми заяв про реєстрацію місця проживання (додаток 6 до Правил), про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини (додаток 7 до Правил) та про реєстрацію місця перебування (додаток 8 до Правил): додано рядок "перебування житла в іпотеці / довірчій власності за як способ забезпечення Виконання зобов'язань (так / ні)".

Довідково:

Термін «прописка» був вперше введений декретом Ради Народних Комісарів РСФСР від 28 квітня 1925 року «Про прописку громадян у міських поселеннях». Головним її принципом було офіційне прикріплення певної особи до конкретного місця проживання. Адже без відповідної відмітки у паспорті громадянин не міг влаштуватися на роботу, отримати медичні чи соціальні послуги.

На території України цей механізм діяв аж допоки Конституційний Суд України своїм рішенням від 14 листопада 2001 року № 15-рп/2001 визнав такий інститут неконституційним та по суті скасував прописку.

Нагадаємо, Гороскоп на 8 травня для всіх знаків зодіаку.

Читайте на ГК:"Тероризують одну із вулиць": на Закарпатті забили на сполох (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті чатує небезпечна хвороба серед дітей: що важливо знати батькам
Читайте на ГК:"Військові стали рабами й залежать від влади?": на Закарпатті обговорюють одне із важливих й доленосних питань
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська