За традицією, напередодні першого травня, у селах Перечинщини ставлять «мая» – оформлене стрічками й золотком дерево на дах будинків незаміжнім дівчатам.

Цю процедуру виконують зазвичай хлопці, у яких серйозні наміри до молодиці. У якості символічного уквітчаного майського дерева найчастіше використовують жіночі дерева – берізку, тополю, або ж смереки. Вони, зазвичай, дуже високі і їх видно із далеку.
Деревце можуть оформити не лише стрічками, а й різнобарвними кульками та цукерками. Власне, прикраси, уже залежать від самої фантазії парубка. Майське дерево, поміщене на вершечках будинків, іншими словами ще називають «майфо» або ж «майка».
Традицію і по сьогодні ще зберігають у різних районах області: Виноградівському, Берегівському, Ужгородському тощо. Та найпоширенішим цей звичай на Закарпатті є у селах угорського походження.
До речі, мая можуть причепити не лише на дахах будинків незаміжніх дівчат, а й на самих воротах господарів. Щодо останнього, то поширеною в області є традиція зі знімання воріт у сусідів напередодні першого травня. Тож уночі «капури» міцно завязували, чи замикали, аби, мовляв не потрібно було шукати у потоці, чи на дереві, або ж у сусіда навпроти. За словами господарів, які лиш моменти зі знімання воріт не бували раніше.
Було і таке, розповідають селяни, що шукали зняті ворота упродовж цілого тижня.
– Одного разу нашу капуру зняли і поставили до сусіда, а його переклали на місце нашої. Ото ми насміялись, – каже бабуся Марія Сивохоп. – Виходжу надвір я із самого ранку й дивуюсь, наші ворота з коричневого пофарбовані у зелене. Підходжу я ближче і розумію, – то не наші ворота, – згадує пані Марія. Колись так само парубки знали вчинити й возами, у кого були коні, пригадує жінка. –Порозбирали на запчастини воза й порозвішувати в саду на дерева. А потом господар ходив і глядав, куди дівся віз, – каже Марія Михайлівна.
–На сьогодні на Перечинщині ворота уже рідко знімають, однак мая незаміжнім дівчатам ще ставлять. А опісля має бути й гостина, як дівчина здогадається, хто із парубків поставив на даху її будинку різнобарвне майське дерево.
Нагадаємо, що Чистий четвер 2021: історія, традиції, обряди
Читайте на ГК:Грались у війну?: у селі на Закарпатті лунали вибухи (ВІДЕО)Читайте на ГК:Грудневий потоп: у закарпатців по коліна затопило приміщення (ФОТО)
Читайте на ГК:Вогнеборців викликали сусіди: на Закарпатті ледь не загинули дві жінки