Ужгородський міськрайонний суд звільнив від кримінальної відповідальності підозрюваних у нападі на учасниць акції за права жінок в Ужгороді, яка проходила 8 березня 2018 року.
У зв’язку з цим координаторка регіонального представництва ГО "Інсайт" в Ужгороді Ольга Беца на своїй сторінці у Facebook закликала підтримати заяву проти такого рішення суду.
Облили фарбою і втекли
Нагадаємо, 8 березня 2018 року учасниці феміністичного руху в Ужгороді вийшли на акцію, присвячену Міжнародному дню прав жінок та миру. На площі Театральній в Ужгороді їх облили червоною фарбою.
Внаслідок нападу дві учасниці акції отримали хімічні опіки шкіри та очей. Поліція, яка охороняла жінок під час акції, затримала шістьох нападників.
"Насправді суд ухвалив рішення в рамках чинного закону, — йдеться в заяві, яку підписали громадські активістки, — а проблема, перш за все, в неточній кваліфікації злочину. Як пояснює адвокатка Оксана Гузь, яка вела справу про напади на учасниць мирної акції у суді, слідство часто хибно кваліфікує за статтями, які встановлюють мінімальний строк притягнення до кримінальної відповідальності і в подальшому справи закриваються на стадії судового розгляду".
5 березня 2021 року суд звільнив підозрюваних у нападі від кримінальної відповідальності через закінчення строку.
"Краще не збирайтеся!.."
У коментарі Суспільному Ольга Беца розповіла: активістки Ужгорода висловлюють свою незгоду з таким рішенням суду та неналежним розслідуванням справи і виступають проти консервації.
Вона розповіла: вперше ужгородки вийшли на Марш за права жінок у 2017 році. Цього року учасниці акції, представниці громадських організацій зверталися до правоохоронців з проханням забезпечити їм захист.
"Ми зіткнулися з нерозумінням правоохоронців, — розповіла активістка, — мовляв, для чого взагалі потрібна ця акція, для чого нам іти туди? Тобто нам казали, що заради вашої безпеки краще вам туди не йти. Але ми намагалися донести до правоохоронців те, що для нашої безпеки є поліція і її функція — не відмовляти громадських активісток виконувати їхнє конституційне право і виходити на акцію, а забезпечити громадський порядок під час акції".
Донести меседж
Тепер, коли є рішення суду про закриття справи, оскільки збіг термін притягнення до кримінальної відповідальності, адвокатка Оксана Гузь готує позов до Європейського суду з прав людини. Але, як розповіла Ольга Беца, цей позов може бути довготривалим.
"Це може тривати роки, та я сподіваюся, що суд таки розгляне нашу справу. А ми зі свого боку хочемо донести до людей цю справу, пояснити, що до суду вона дійшла з неправильною кваліфікацією і в цьому полягає основна проблема. Для того, щоб нам було безпечно — поліції потрібно не нас відмовляти виходити на акції, а потрібно, по-перше, належно виконувати свої обов’язки на таких акціях, а якщо трапляється інцидент, то розслідування також має бути належне, аби була правильна кваліфікація, винні були покарані і надалі таких інцидентів не траплялося", — розповіла Ольга Беца.
Станом на 16 квітня під зверненням підписалося 15 громадських активісток.