1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі розповіли історію загадкового каштіля барона Котца та першого хімзаводу на Перечинщині (ФОТО)

16.04.2021 17:23 Суспільство

Цікаву історію в мережі Фейсбук розповів краєзнавець Iurii Slavik.

До вашої уваги текст допису мовою оригіналу:

Проїжджаючи повз містечко Перечин багато хто помічає промисловий комплекс Перечинського лісохмкомбінату. Хоч його індустріальний вигляд не зовсім вписується в живописну природу Ужанської долини, проте комбінат є одним із найстаріших діючих підприємств на Закарпатті. Його історія налічує близько 130 років! Протягом цього часу завод майже безперервно функціонував і став одним із головних каталізаторів економічного розвитку Перечинщини.

Мало хто знає, але першим таким підприємством в Турянській долині була фабрика барона Вільгельма Котца збудована в селі Тур’я Бистра у 1880-х рр. Сам барон був вихідцем із чеським земель, проте за заслуги перед короною отримав лісові угіддя в околицях Тур’ї Бистрої, де у 1873 році будує невеликий житловий мурований будинок (місцеві його називали «каштілем», тобто палацом).

Володіючи значними площами букових лісів, барон у 1880 році вирішує заснувати невелике хімічне підприємство для сухої дистиляції деревини. Однак з часом воно виявилося збитковим через нестачу необхідного обладнання та кваліфікованих спеціалістів. Вже через декілька років в одній із віденських газет Вільгельм Котц виставив свої угіддя на продаж, на що відгукнулися власники швейцарського акціонерного товариства лісохімічного промислу «Bantlin» - брати Гуго і Августин Бантліни.

Досить швидко вони звели нову сучасну на той час лісохімічну фабрику, а будинок барона, біля якого вона розмістилась, одночасно став адміністративним і житловим приміщенням. Проте вже у 1893 році брати Бантліни будують більш потужніший завод в Перечині, що було зумовлено прокладанням через містечко залізнодорожної колії в напрямку Великого Березного. Це значно покращило можливості нового підприємства, яке тепер могло приймати сировину із Турянського та Ужанського напрямків, вкритих суцільними буковими лісами.

У зв’язку із цим виробництво у Тур’я Бистрій поступово згортається; остаточно воно зупинилося у 1934 році. Після закриття фабрики в старому каштілі барона Котца розміщувалася станція чехословацької та угорської жандармерії, а з приходом радянської влади в будинку була школа, а потім – правління колгоспу. Нині будівля пустує. Вона перебуває на балансі сільської ради та є пам’яткою сільської архітектури.

Досить добре збереглася оригінальна столярка споруди, хоча, очевидно, дещо змінена архітектура самої будови. На каштілі прикріплена радянська дошка з написом про боротьбу місцевих робітників із чехословацькою буржуазією.

https://www.facebook.com/iurii.slavik/posts/10215466858744547

Нагадаємо, На Закарпаття запустять додаткові 11 потягів до травневих свят.

Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?
Читайте на ГК:"Торік були змії, а зараз воно": у закарпатки поряд із ліжком - небезпечний "сюрприз"

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська