1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Закарпатті з'явились "чмирі": в області відкрили грибний сезон

15.04.2021 13:50 Суспільство

На Закарпатті вже розпочався весняний грибний сезон. Завзяті любителі тихого полювання вже збирають перші гриби.

На Закарпатті вже розпочався весняний грибний сезон. Завзяті любителі тихого полювання вже збирають перші гриби.

Називаються вони сморчки, зморшки, строчки, а в деяких населених пунктах Ужгородщини – чми (ы) рі, повідомив КО.

Іван Іванович з Берегівщини розповів мені, що у довколишніх лісах перші зморшки з’явилися два тижні тому. Район теплий, тут усе з’являється раніше, достигає, як в інших районах Срібної землі. На ринку в Берегові лісові трофеї продають пенсіонери, аби заробити якусь копійку до великодніх свят.

Кореспондент «Карпатського об’єктива» поспілкувалася із любителем тихого полювання з Ужгорода Осипом Лободою. Грибарський досвід у пана Осипа чималий – 63 роки, грибарить з п’ятирічного віку.

– Пане Осипе, розкажіть, будь ласка, як Ви почали збирати зморшки, адже ці гриби не дуже популярні серед грибарів нашого краю.

– Не одразу почав їх збирати. Років 30 тому моя колега презентувала мені зморшки. Назбирала у Глибокому. Мав з ними мороки через те, що вони гофровані, і поки вилазять із землі, то на них наліплюється і ґрунт, і опале листя, і всяка-всячина. Щоб були чистенькі, промив 3-4 рази. Відварив, з’їв, посмакувало.

Збирати зморшки почав років 10 тому. Знайомі взяли мене з собою до Стрипи, що на Ужгородщині. Спочатку орієнтувався по базарах, аби знати, чи вже з’явилися перші гриби, а тепер орієнтуюся по погоді. Якщо тепло, на кущах бачу листочки, то йду до лісу. Люблю ліс, гуляти по ньому, а гриби – це моє давнє і вічне хобі. Бувало, що повертався і з двома кілограмами грибів, а бувало, що знаходив тільки жменьку. Цієї весни вже був тричі. Щось таки «наполював». З цих грибів готуємо суп, сушимо. Пробували і маринувати, але мариновані не пішли мені. У банці ці ковпачки-пірамідки виглядають гарно, але коли виймаєш із банки, то воно ніяке – злипається. А ось свіже, морожене, сушене – все іде в харч. Останнє, що назбирав кілька днів тому в Стрипі із колегою Петром, пішло до грибного супу.

На ринках обласного центру поки що не продають перші весняні гриби.

***У нас зморшки вважаються умовно-їстівними, а за смаковими даними відносяться до грибів третьої категорії, хоча в Європі їх вважають делікатесними грибами. Перед вживанням зморшки обов’язково треба відварити, відвар злити і тільки потім їх можна відправляти в суп, смажити, тушкувати.

Зморшки не маринують й не солять, але їх сушать. Ці гриби в їжу можна використовувати тільки через три місяці після сушки. Слід мати на увазі, що сушені зморшки вбирають вологу, й тому зберігати їх потрібно у паперових пакетах чи картонних коробках у сухому місці, інакше вони можуть відволожитися й запліснявіти. Із сушених зморшків можна приготувати грибний порошок, який стане відмінним натуральним ароматизатором (приправою) для різних страв.

Гриб-зморшок досягає у висоту 15 см, капелюшок може бути круглої, конічної, яйцевидної форми. Колір – від світло-коричневого до майже чорного. Така різниця пояснюється тим, що є кілька видів зморшків, але всі вони їстівні і схожі один на одного. Капелюшок у зморшків досить помітний, трохи схожий на зморщену від вологи шкіру з ячейками. Ніжка гриба біла, проте з часом стає жовтуватою.

Ростуть гриби-зморшки у лісах, віддають перевагу світлим сонячним місцям. Але можна зустріти їх і в низинних заростях, уздовж доріг, іноді навіть в садах.

Найчастіше трапляються під тополями, осиками і вільхою. Пік збору – квітень-травень.

Тетяна ГРИЦИЩУК

Нагадаємо, Інфляція повертається: чому ціни зростають швидше і що буде далі.

Читайте на ГК:Парк-готель «Брістоль» зібрав кошти на розвідувальний БПЛА та передав його військовим
Читайте на ГК:Летальний наслідок від грипу: в Україні померла 9-річна дитина
Читайте на ГК:На Закарпатті водій намагався дати хабаря поліцейським: що було далі (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська