1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Із Аушвіца до Праги та Х'юстона: в мережі розповіли історію уродженця Закарпаття, який став вірусологом у Чехії

03.03.2021 19:08 Суспільство

Про це у мережі Фейсбук розповів користувач Mykhailo Markovych.

Далі текст допису мовою оригіналу:

Цей чоловік – професор, доктор медичних наук Ервін Адам, про якого я дізнався з його книги: «Все по-іншому. Подорож чеського епідеміолога з Підкарпатської Русі через Аушвіц до Праги та Х'юстона». Ні, книгу я не читав, бо найближче де можна її купити – в Чехії (тираж закінчився), зате перечитав відгуки, критику, а потім багато інтерв’ю з професором.Його мемуари – література факту і майже пригодницький роман, які він написав у 95-річному віці.

Найперше, що вразило, – Ервін Адам народився 1922 року у єврейській сім’ї в Рахові, й 22 роки жив у Підкарпатській Русі, чи то пак Закарпатті. Прожив життя, сповнене драматичними подіями та поворотами, що відображають історію ХХ століття, переживши моменти стояння на грані смерті, а також моменти великого успіху. Втративши у 1941 році батьків, яких розстріляли у Кам’янці-Подільському нацисти, у 1944–1945 роках він сам пройшов кілька концтаборів, в тому числі Аушвіц, і пережив марш смерті.

Відтак, чудом виживши, повернувся до Рахова. Але не знайшовши нікого з рідних, взяв тільки свідоцтво про народження, перекреслив все минуле, змінив ім’я, й за ініціативою свого далекоглядного дядька, в 1945 році виїхав до Праги.

У Празі Ервін Адам вивчав медицину, лікував поліомієліт у лікарні «На Буловце» і належав до групи лікарів, разом зі своєю дружиною, завдяки яким поліомієліт був знищений у Чехії, як в першій країні у світі. Завдяки вакцинації. Незважаючи на успіх у роботі, він був звільнений в 1961 році з "кадрових причин", а потім працював в Інституті сироватки та вакцин.

У серпні 1968 року він емігрував із сім'єю спочатку до Канади, а потім до США, де з тих пір працював у Медичній школі університету Бейлора в Х'юстоні та брав участь у ряді дослідницьких проєктів. Крім усього іншого, він зробив великий внесок у дослідження ролі вірусів у патогенезі пухлин людини.

У книзі перший розділ присвячений Закарпаттю, зокрема Рахову, де описано стосунки багатонаціонального населення. Ось така історія, якщо дуже коротко, про відомого в світі, але невідомого в нас закарпатця.

Нагадаємо, вчені відтворили вигляд стародавніх предків людини (ФОТО)

Читайте на ГК:Патрульний збив велосипедиста: подробиці смертельної ДТП на Закарпатті (ФОТО)
Читайте на ГК:Мертвого чоловіка діставали рятувальники: трагедія трапилася в одному з регіонів Закарпаття
Читайте на ГК:На Закарпатті затримали злочинця-рецидивіста: відомо, що накоїв
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська