1. Новини Закарпаття
  2. >

В Ужгороді закарпатські журналісти говорили про перешкоджання професійній діяльності (ВІДЕО, ФОТО)

04.02.2021 21:21 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Медійники розповіли про випадки перешкоджання їхній професійній діяльності, реакцію на це правоохоронних органів та стан досудових розслідувань по цим випадкам.

Медійники розповіли про випадки перешкоджання їхній професійній діяльності, реакцію на це правоохоронних органів та стан досудових розслідувань по цим випадкам.

3 лютого в Ужгородському прес-клубі закарпатські журналісти-розслідувачі Станіслав Данко та Олена Мудра, а також регіональний представник Інституту Масової Інформації Ярослав Гулан, провели перс-конференцію «Перешкоджання професійній діяльності журналістів в Закарпатті: реакція правоохоронних органів та стан досудових розслідувань».

Ярослав Гулан поінформував, що з 229 випадків порушення свободи слова в Україні, 5 випадків мали місце у Закарпатській області.

«У 2020 році було загалом 9 кримінальних проваджень, порушених за статтею 171 ККУ (перешкоджання журналістській діяльності), з яких 5 було закрито. Це випадки, коли було розпочате розслідування і слідче не встановили, що там був факт злочину. 4 справи на кінець 2020 року і, відповідно вони залишилися на початок 2021 – це справи, які розслідуються зараз. І вони мають бути або закриті, якщо слідчі не встановлять склад злочину. Або будуть направлені до суду обвинувальними актами», - зазначає експерт.

Журналісти розповіли про випадки перешкоджання професійній діяльності у своїй практиці, відкрити кримінальні провадження по цим фактам та акцентували на важливості співпраці поліції і ЗМІ для покрашення ситуації із свободою слова в Закарпатській області.

Журналіст проєкту «ПравдаЄ» Станіслав Данко розповів, що стикається з випадками порушення своїх професійний прав з 2017 року. В його практиці були погрози через присутність на громадських слуханнях у Хустському районі, і ненадання публічної інформації Хустською районною лікарнею і Службою автомобільних доріг у Закарпатській області, і недопуск до сесій, в тому числі і на сесію обласної ради.

Станіслав Данко каже, що були випадки коли працівники поліції ігнорували його статус потерпілого у кримінальному провадженні.

«У 2020 році слідчий Ужгородського відділку ГУ НП в Закарпатській області закрив кримінальне провадження у справі про перешкоджання журналістській діяльності шляхом відмови у наданні запитуваної інформації посадовими особами Служби автомобільних доріг в Закарпатській області, не повідомивши мене як потерпілого про рішення. З постановою я ознайомився тільки після особистого візиту до відділку поліції у якості потерпілого через шість місяців після її ухвалення», - розповів журналіст.

Олена Мудра, журналістка «Голосу Карпат», розповіла про свої випадки, що стосуються перешкоджання її журналістській діяльності з боку Виноградівської міської ради та комунального підприємства міськради «Центр інвестицій та розвитку».

В одному випадку медійниця подавала запит на інформацію про земельну ділянку, на якій ведеться будівництво. У міській раді спочатку проігнорували запит, а потім надали інформацію не в повному обсязі. Вона звернулась із заявою про перешкоджання до поліції, але там кримінальне провадження не зареєстрували. Внести відомості до ЄРДР правоохоронців зобов’язав Виноградівський районний суд.

У другому випадку журналістці не надало інформації комунальне підприємство, яке раніше фігурувало в її розслідуванні про виведення з двох грантів Євросоюзу 1,5 мільйони гривень. За ці гроші у сумнівних підприємців закуповували послуги з діловодства. Зараз журналістка попросила у комунального підприємства копії договорів та актів виконаних робіт, але її запит проігнорували.

Кримінальне провадження, яке в поліції відкрили за заявою Олени Мудри, закрили через відсутність складу злочину і вона подала заяву до суду. За день до судового засідання постанову поліції скасувала прокуратура чим поновила досудове розслідування кримінального провадження.

Журналістка сподівається, що якість співпраці ЗМІ та поліції покращить ситуацію із доступом до публічної інформації, і зробить роботу посадовців і установ більш прозорою.

«Потрібно унеможливити подібні випадки у майбутньому. Єдиний дієвий спосіб – належна реакція поліції. Хочеться співпраці й розуміння, бо ми працюємо на одному боці закону. Тому чекаємо підтримки», – зазначає Олена Мудра.

Після прес-конференції журналісти підготували і надіслали звернення до Міністерства внутрішніх справ та керівництва поліції Закарпаття із описам згаданих випадків та проханням їхнього розслідування.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська