1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Був рік "корони", прийшов рік землетрусів?

20.01.2021 10:48 Суспільство Ексклюзив

Ці геофізичні події неможливо не помітити – 10 січня повідомлено про землетрус магнітудою (за шкалою Ріхтера) 2,9 бали на Львівщині.

Ці геофізичні  події неможливо не помітити – 10 січня повідомлено про землетрус магнітудою (за шкалою Ріхтера) 2,9 бали на Львівщині.

Джерело землетрусу зафіксовано в Самбірському районіна глибині 5 км. За повідомленням  прес-служби Головного центру спеціального контролю Державного космічного агентства України коливання не становили загрози населенню, алеїх могли відчувати окремі люди всередині приміщень, особливо на верхніх поверхах.

Виявляється,3 січня 2021 го року землетрус стався і на території Закарпатської області. За даними обробки мережі сейсмічних станцій відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України землетрус магнітудою близько 1,8 бала стався на Мукачівщині. Населення його не відчуло, але факт є фактом – активність земної кори зросла і поширилася й на нашу сейсмічну зону. Тим часом тривожні події відбуваються й на віддаленіших територіях. 10 січня стався потужний землетрус поблизу столиці Туреччини Анкари – магнітудою 4 з половиною бали за шкалою Ріхтера.

Перед тим, 31 грудня підземний поштовх силою 5,2 бали стався поблизу Індонезії. А упродовж 29-30 грудня руйнівні поштовхи зафіксовано у Хорватії. Перший поштовх, який призвів до людських жертв, становив 6,2 бали за шкалою Ріхтера. Поблизу міста Петриня будинки зазнали руйнувань, землетрус пошкодив і будівлю посольства України.

За останній тиждень перелік руйнівних поштовхів поповнився - на Алясці (11 січня), Монголії (12 січня), знову в Індонезії, (14 січня), Ірані (16.01), Афганістані (17.01), Аргентині (19 січня).

З цієї тривожної нагоди ми звернулися за коментарем до вченого-сейсмолога, старшого наукового співробітника відділу сейсмічності Карпатського регіону інституту геофізики ім.. Ф.І. Субботіна НАН України Василя Ігнатишина.

Василю Васильовичу, про що свідчить серія землетрусів, зокрема у нашій частині континенту?

- Поява землетрусів має свою періодичність. Після певного періоду затишшя настають ознаки активності. Скажімо, на території Закарпаття останні відчутні поштовхи були зафіксовані у 2015 році. Уточнюю мова йде про відчутні поштовхи, які можуть бути помітними, навіть призвести до певних деформацій будівель чи інших явищ.Після 2015 року слабкі землетруси хоч і були, але вони були досяжні тільки для спеціального обладнання. Тому цілком варто було очікувати, що може відновитися активність земної кори. Минулого року ці процеси почалися.

Що можете сказати про поштовхи , яких закарпатці не відчули але вонибули?

- Наприклад, за останній рік наші прилади зафіксували 188 сейсмічних проявів,які відбувалися і тут і далеко за межами Закарпаття. Як у земній корі, так і на поверхні відбуваються процеси, які спричинюють поштовхи різної сили. Їх кількість справді стала більшою. Отже, є всі ознаки, що вступаємо в період сейсмічної активності.

Ви говорите про те, що на появу землетрусів впливають не лише підземні процеси, але й ті, що відбуваються на поверхні. Як це відбувається?

- Можуть бути різні метеорологічні причини. Ну, наприклад, одна із них – гідрологічні впливи, коли інтенсивні опади, внаслідок яких русла річок і водойми наповнюються водою. Ця додаткова вага тисне на верхні шари земної кори і в тих місцях, де склалися певні передумови для землетрусу, тиск водної маси призводить до реакції у формі землетрусу. Свою роль відіграють процеси і у позаземній сфері, в Сонячній системі. Вплив на гравітаційні зміщення з боку Місяця, рух найближчих планет, Сонячна активність теж є чинником, який може викликати землетруси. Думаю, всі ці обставини зараз відіграють свою роль.

Отже? Чи можете скласти певний прогноз щодо землетрусів?

- Ні. Однозначно ні, тому що сейсмологічна наука взагалі поки що не може передбачити початок землетрусу. Поки що ми можемо тільки досліджувати ці явища. А якщо рівень фінансування наших об’єктів буде й далі скорочуватися, то й ці дослідження не будуть розвиватися. А вони вкрай потрібні. Інформацію з наших станцій постійно очікують мої колеги, українські науковці та й не лише українські.

Василь Горват  

Нагадаємо, землетрус на Закарпатті: трусило з магнітудою 1,8 бала

Читайте на ГК:На Виноградівщині прикордонники зірвали оборудку контрабандистів
Читайте на ГК:Завтра у Виноградові чергове відключення водопостачання
Читайте на ГК:Дистанційне навчання на Виноградівщині продовжено: відомо на скільки

 

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...