1. Новини Закарпаття
  2. >

Від завтра, 16 січня, сферу послуг очікують новації: кого це стосується та яку відповідальність передбачено Законом

15.01.2021 08:49 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Законодавчі новації стосуються усіх надавачів послуг, незалежно від форми власності, а штрафи накладатимуть не на персонал, а на суб'єктів господарювання.

Законодавчі новації стосуються усіх надавачів послуг, незалежно від форми власності, а  штрафи накладатимуть не на персонал, а на суб'єктів господарювання.

Від завтра, 16 січня 2021 року, набуває чинності стаття 30 Закону про забезпечення функціонування української мови як державної та відбудеться остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову. Тобто всі без виключення надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані будуть обслуговувати споживачів і надавати інформацію про товари і послуги українською мовою.

Слід зауважити, що вимога стосовно обслуговування державною мовою стосується не лише сфери торгівлі. Під дію Закону підпадають також і освітні послуги (у т.ч. гуртки і секції), і медичне обслуговування, і надання соціальних послуг, і діяльності ФОПів, магазинів (інтернет-магазинів в т. ч.) та супермаркетів, АЗС, закладів розважальної діяльності, закладів харчування та будь-яких інших закладів, що обслуговують споживачів.

Зокрема, відповідно до Закону, українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.

Проте, інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами, а персональне обслуговування може здійснюватися іншою мовою, прийнятною для обох сторін лише на особисте прохання клієнта.

Визначено і відповідальність за порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою. При цьому, слід зауважити, що штрафи накладатимуть не на персонал, а на суб'єктів господарювання.

Так, згідно зі ст. 57 Закону за порушення Уповноважений або його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови й оголошує попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта. За повторне протягом року порушення Уповноважений накладає на суб'єктів господарювання штраф у розмірі від трьохсот до чотирьохсот НМДГ, а це від 5100 до 6800 гривень.

"У разі порушення права на отримання інформації та послуг українською мовою, споживачеві доцільно, насамперед, звернутися до працівника відповідної установи з проханням обслуговувати його українською, до менеджера або вищої керівної посадової особи, з проханням виправити ситуацію, зафіксувати порушення у книзі скарг. Кожен громадянин також може скласти скаргу на ім'я Уповноваженого із захисту державної мови, направити її письмово або електронною поштою на адресу Уповноваженого. При цьому важливо надати максимально повну інформацію про суб'єкт господарювання, обставини та докази, що підтверджують порушення", - інформує Урядовий портал з посиланням на  Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня.

Громадяни можуть звернутися до Уповноваженого на поштову адресу: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: kremin@kmu.gov.ua.

Читайте на ГК:Закарпатців залишать надовго без електроенергії: в яких районах будуть відключення?
Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська