1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпаття: уже на носі той день, коли здоровитимуть усіх Василів

13.01.2021 12:48 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Празник – Святого Василія ще називають Старим Новим Роком. Його зустрічають у ніч із 13 на 14 січня.

Празник – Святого Василія ще називають Старим Новим Роком. Його зустрічають у ніч із 13 на 14 січня.

Передують цьому святу Маланки.

На Закарпатті, 14 січня із самого ранку чоловіки йдуть вінчувати, як і на Новий Рік 1 січня. Вінчуючи та посіваючи у хаті, господарям бажають миру, достатку й благополуччя. Колядникам дають гроші і гостять калачами.

Особливо у цей день колядують у хатах, господарем у яких є Василь, Василина, або Василівні. Іменинникам – Василям цього дня щиро бажають усіх гараздів ще й приспівуючи «На многая і благая літ». А за давнім звичаєм, господар – Василь мусить погостити колядників та налити чарку вина, або горілки.

На Василя, зокрема, на Перечинщині розрізають на чотири частини урочистий хліб – керичун, який стоїть на столі зі Святвечора.

–Найперше, хлібину хрестять ножем, а відтак уже ділять, – розповідає 75-річна пані Марина. – Спочатку цим хлібом годують худобу, яка є у стайні, щоб у хазяйстві велося і ніяка зла сила щоб не нашкодила. Як давали керичун коровам та козам, то примовляли: «Аби сь те ся доїли краще!»

–Недоїдки від хлібини, вважали, потрібно спалити, або ж закопати у землю, щоб сила не розвіювалась.

На Перечинщині вірять у народні прикмети, мовляв, якщо на Василя із ранку туман, то влітку й восени урожай буде хорошим. Як небо у зірках – наступне літо буде багатим на урожай ягід. А ще говорили, якщо Василевий день веселий, то і рік буде таким.

І хай там у що б не вірили люди, а факт залишається фактом, – сьогодні із ранку, у переддень Старого Нового року села райцентру замело срібним покривом із «білих мух». Тож зима таки спішить компенсувати відсутність снігу в низинних населених пунктах на Новий рік 1-го січня та й на Різдво.

Нагадаємо, «Колядуй, Закарпаття!». За звання найкращої колядки вже змагається понад тисячу різдвяних співанок (ВІДЕО)

Читайте на ГК:"Якби йшли самі, ТЦК б не ганялись": чому на Закарпатті "війна не для всіх" й "жіночі спідниці" рятують від фронту?
Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська