1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Закарпатті уже готують «гордови» та гострять ножі для заквашування капусти (ФОТО)

12.11.2020 12:36 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Заквашування капусти у цей період – чи не один із важливих і традиційних процесів.

А потребує ця процедура і міцних чоловічих, і вправних – шиковних жіночих рук. Одним словом, чим більше цих рук у процесі – й робота виконується і швидше, і легше.

У давні часи квашена капуста займала вагоме місце на столах князів і бояр. Білокачанній віддавали неабияку шану. Цей овоч додавав сил князівським дружинникам у походах і рятував людей від голоду на окупованих фашистами територіях. Але, насамперед, капуста є величезним джерелом втамінів. Серед них – вітамін С, який зміцнює імунну систему.

До засолювання капусти необхідні інструменти готують зарання. Господар готує спеціальні великі ножі для нарізання капусти (на фото). Для дезінфекції протирають цей інструмент перед роботою змоченою в оцті ганчіркою. Від того, як ножі складено (відрегульовано відстань між лезами) і залежить нарізання капусти. За словами господарів, з-під ножів мають виходити якомога тоненькі смужки.

Ті ножі, в основному, господарі виготовляють власноруч. Але сьогодні їх уже можна придбати і на місцевих ринках. Останнім часом на базарах можна купити і уже готову нарізану капусту зі спеціями, додають закарпатці.

Однак, за словами господарів, не має більш смачної капусти, аніж та, яку готуєш всією родиною вдома. Тут – і душа, і любов, і аромат на цілу хату.

Пані Олена із Перечинщини уже вкотре поспіль заквашує капусту із власного городу. Окрім цього, до своєї капусти у діжку, або ж «гордув» діалектом, газдиня кладе і власноруч вирощені червоний буряк із морквою і лавровий лист, вирощений у горщику. Деякі спеції ще докуповує.

–Капусту із морквою та буряком я закладаю у дерев’яну дубову діжку, –розповідає пані Олена. – На саме дно настилаю капустяного листя, ну а потім пішло поїхало – один шар капусти, один шар моркви і буряка, потім солю. Кожен шар утрамбовую і так аж до самого верху діжки, до появи розсолу, з – розповідає газдиня.

–Гордув ми ставимо найперше в комору у тепле місце, аби могло викиснути. А як уже викисне, перекладаємо у підвал, – відзначає пані Олена.

–Раніше, я пам’ятаю, аби капуста була хрумкою, у діжку додавали кукурудзяні стручки. Посипали ще й кукурудзяною мукою, – пригадує жінка.

–Ми знаємо у гордув ще і яблука додавати, які є дуже смачними після заквашування у діжці.

–Капусту у нашій сім'ї люблять усі – від найменшого до найстаршого. Ну і який же борщ без кислинки з гордова, – наголошує пані Олена.

Кисла капуста є ще й унікальним вітамінним салатом. Його поперчити, додати олії, порізати цибулі… і можна їсти із печеною чи вареною картоплею та іншими другими стравами, як відзначає співрозмовниця

–А мої внуки просто обожнюють пиріжки із капустою, – посміхається жінка.

Власне, рецептів заквашування капусти на Перечинщині на пальцях не перелічити. Але у кожній заквасці є власний секрет.

Нагадаємо, «Наче кров і поблизу десь вампіри»: аби зварити цей леквар слід запастись чи не залізним терпінням (ФОТО)

Читайте на ГК:"Якісь мізки під листям": що за знахідки цієї пори відшукують з палицями у закарпатських лісах?
Читайте на ГК:"Не було чим дихати, ширма була густою": чимало закарпатців налякались напередодні шокуючого видовища
Читайте на ГК:Жахаючий слід від сокир в одній із громад Закарпаття: березовий сік обернувся трагічним фіналом (ФОТО)

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська