1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Виноградівці мають берегти і творити історію свого міста і, при потребі, як їхні предки, твердо сказати: Ugocso non koronat! – Марія Майороші

22.09.2020 10:57 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Розпочата Іваном Бушком дискусія стосовно символу «Угоча не коронує» та його значення в сучасності набуває нових обертів.

Розпочата Іваном Бушком дискусія стосовно  символу «Угоча не коронує» та його значення в сучасності набуває нових обертів.

На адресу Голосу Карпат надійшов лист від очільниці музею історії УжНУ, ексвиноградівчанки Марії Майороші, в якому вона розповідає про епізоди з історії Угочанського комітату, а також про вислів Ugocsononkoronat, що прославив гордих угочан на весь світ. Подаємо цей допис без змін і сподіваємось на продовження дискусії.

Закарпаття - унікальний край з чарівною природою, багатовіковою історією, багатими традиціями, переплетінням різних культур, земля, де проживає понад 100 національностей. Кожен район, ба,навіть, населений пункт, має свої особливості. Я ж хочу сказати про своє рідне місто Виноградів, яке розкинулося у підніжжіЧорної гори, де завжди багатосонця, витає п'янкий аромат винограду, неймовірно гарні краєвиди, особливо на долину річки Тиси.

Можливо, саме за це в ХІІІ ст. німецькі колоністи вибрали цю місцевість для поселення, яке вже в 1262 році отримує статус міста (звісно, і ряд привілей), що підтверджується грамотою молодого угорського королевича ІштванаV. Невдовзі, на початкуXIV ст.,завдяки активній позиції місцевої знаті,утворюється найменший з комітатів Угорського королівства - Угочанський.

Місто Нодьсевлюш, яке стало центром Угочанського комітату, було класичним середньовічним містечком з власним старостою, судом, ринковою площею, головним храмом та оборонною фортецею - замок Канків. Фактично з п. XV ст. місто разом із прилеглими поселеннями було передано знатному угорському роду Перені, маєтки їм належали аж до 1946 року (до смертіЖігмондаПерені та приходу Радянськоївлади). Завдяки представникам роду Перені і їх активній політичній та громадській діяльності, про Нодьсевлюш та Угочанський комітат було неодноразово чутно далеко за його межами.

Варто згадати відомий на все Угорське королівство вислів "Ugocsa non coronat" ("Угоча не коронує"), який до сих пірпобутує в угорській розмовніймові, як крилатий. Сенс тлумачиться як важливість голосу та позиції навіть найменшого.

Вперше його було вжито в 1527 році на коронації австрійського імператора в Сейкешфегерварі, де тільки представники Угочі висловились проти Максиміліана II Габсбурга, вигукнувши "Ugocsanoncoronat". Причиною такої відмови були домовленості 1505 р., після смерті Уласло ІІ (Ягело), про неприйняття іноземних правителів на угорський престол.

Не забули про цю фразу і в 1722 році, коли голосували за "Sanctio Pragmatica" ("Прагматичну санкцію"), завдяки якій право успадковувати владу за батьком отримували дочки (це створило передумови для майбутньої коронації на угорський трон імператриці Марії- Терезії).

Місто також прославилось завдяки барону Жігмонду Перені, який перейнявся духом європейської "веснинародів" та став активним учасникомугорської революції 1848-1849 рр. Не зрадивши своїм ідеалам, став "мучеником" для свого народу.

Можна привести щебагатоприкладіввідомих людей, якінародилися і починали свій шлях з цього краю: політичнихдіячів, художників, композиторів, єпископів... Серед них такі відомі особистості як: Імре Ревес, Барток Бейла, владики Олександр Стойка та Іоан Семедій.

За час існування місто побувало у складі 5-ти різних держав, але свого статусу не втрачало.Хотілося б, щоб так було і надалі. Власне, є всі задатки для того, щоб Виноградів зберіг свою самобутність.

Багате минуле, середньовічні будівлі (храми, монастир і палац Перені); містичні місця, ось як руїни замку Канків, печера на Чорній горі, які приваблюють туристів; ринки, які є родзинкою міста ще з давніх часів, тому сюди приїжджають і з сусідніх районів, знаючи, що можна купити "майже все"; вузькоколійка, яка є унікальною; бурхлива та примхлива річка Тиса, незабутні місця для відпочинку та оздоровлення, як от озеро під Чорною горою, басейни і санаторій...

Думаю цей список ще можна довго продовжувати...

Але, в першу чергу, історію мають берегти і творити мешканці міста, надалі працювати над розвитком та розквітом як міста, так і району. А також не забувати про те, що вони мають право висловити власну думку як колись їх предки і сказати знову "Ugocsanoncoronat", коли це буде потрібно!

P. S. І ще хочу поділитися спогадами своєї бабусі. Вона завжди з приємністю згадувала своїх сусідів, серед яких було багато угорців, євреїв, росіян, і про те, як вони всі дружньо проживали, святкували всі християнські празники за двома календарями, допомагали в суботу єврейським сусідам, і мирно співіснували, поважаючи традиції одне одного, при цьому дотримуючись своїх. Щиро вірю, що воно так буде завжди!

Нагадаємо, чому досі актуально: Угоча не коронує ? (Відео)

Читайте на ГК:"Пальмова лихоманка" на Закарпатті: екзотичні дерева в Ужгороді виявились не першими в області (ФОТО)
Читайте на ГК:Виноградівщина пишається: юна закарпатка стала срібною чемпіонкою Європи з Джиу Джитсу (ФОТО)
Читайте на ГК:Відключення електроенергії на Закарпатті: де не буде світла понад 8 годин

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська