1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Берегівщині відкриють музей українського золота

18.09.2020 08:37 Суспільство

Музей відкриють На Мужіївському родовищі.

Музей відкриють На Мужіївському родовищі.

Про нову туристичну родзинку йдеться на сайті Beregovo.today

А що буде зі свинцевими та цинковими рудами?

На редакційну пошту Beregovo.today прийшов лист від прес-служби компанії Avellana Gold, який ми публікуємо із власними коментарями.
"На Закарпатті відкриють Музей українського золота
Туристичний об’єкт буде розташований на Мужіївському золотополіметалічному родовищі. Міжнародна компанія AvellanaGold покаже та розкаже проособливості видобування золота в Україні. Наразі компанія розробляє проект туристичного об’єкту.

«Мужіївське родовище – перше родовище в Україні з затвердженими запасами золота, воно унікальне з погляду геології, має цікаву та довгу історію. Зокрема на території родовища є древня штольня, яку називають турецькою, – з вузькими ходами, з добре зробленою вентиляцією. Дослідники, проаналізувавши ізотопи з цієї штольні, визначили дату функціонування – 14 століття. Це часи розквіту Османської імперії, турки тут видобували золото», - розповідає Андрій Смолін, керівник українського представництва компанії AvellanaGold.

Представники компанії анонсують, що найцікавішим для відвідувачів (як для дорослих, так і дітей) буде сам Музей золота.

«Для того, щоб ознайомити відвідувачів з історією та особливостями видобування золота, у музеї будуть представлені архівні дані, артефакти, знайдені у штольнях родовища, та візуалізації. Завдяки інтерактивним технологіям розповідь про історії золотошукачів будуть яскравими. У наших планах створити так звану віртуальну мандрівку в часі», - додає Андрій Смолін.

У плануванні проекту Музею, компанія враховує досвід та приклади успішних закордонних тематичних музеїв, де історія подається інтерактивно та захоплююче.

«Наразі компанія реалізує екологічний проект на Мужіївському родовищі – утилізує шкідливі для навколишнього середовища відвали, залишені на об'єкті після діяльності попередніх підприємств. Наступним етапом буде відновлення гірничих робіт, які не велися на родовищі більше 10 років. - Розповідає Брайан Ч. Севедж, генеральний директор, засновник компанії AvellanaGold. - Розуміємо унікальність та важливість родовища для України, хочемо розповісти про нього, його цікаву історію, відкривши Музей українського золота».

У даний час компанія займається розробкою проекту, відкриття Музею золота заплановане на 2021-2022 рік." - повідомляє прес-служба  Avellana Gold, і можна тільки привітати таке починання.

Адже й на нашому сайті ще 4 роки тому висувалася пропозиція зробити такий музей:

"Промислове видобування золота шляхом вибирання золотомістної породи зі штолень в тілі Мужієвської гори почалось в 1999 році. Після нетривалої експлуатації в 2010 рудник збанкрутував, а відходи гірничої промисловості тепер є причиною екологічних проблем села. Законсервований рудник міг би стати туристичним атракціоном, як це нерідко роблять з закритими шахтами та копальнями в різних країнах, отримуючи зиск не з видобування руди, а з доходів від туристів – але для такого проекту потрібні чималі інвестиції й вдала концепція." - зі статті Мужієво, село з золотими перспективами (15.06.2016)

А от щодо інших планів компанії - залишаються питання. Так, у довідці про цю фірму говориться наступне:

"Avellana GoldLtd. - міжнародна інвестиційна компанія, заснована громадянином США Брайаном Чарльзом Севеджем. У компанії зібрана команда міжнародних професіоналів з більш ніж 100-річним сукупним досвідом у галузі видобування, відомими за реалізацією проектів у Канаді, Республіці Конго, Республіці Гвінея, Казахстані, Бразилії, Туреччині та Узбекистані.

Компанія Avellana Gold працює в Україні з 2016 року та інвестує в розробку родовищ поліметалічних руд на Закарпатті. У селі Мужієво побудували збагачувальну фабрику та почали реалізовувати екологічний проект. Попередня компанія, яка працювала на цьому об'єкті, залишилапісля себе небезпечні для екології відвали. Avellana Gold взяла на себе зобов'язання очистити ці відвали, а також здійснити рекультивацію й озеленення території родовища. Вилучений гравітаційним способом концентрат будуть переробляти, а після переробки від руди з важкими металами залишиться тільки перемолотий продукт – фактично пісок."

Переробку відвалів, які вже багато років є джерелом забруднення вод в регіоні, звісно, також треба вітати. Щодо безпечності обраного методу, то тут сайт дає трибуну фахівцям, які, якщо в них буде таке бажання, можуть висловити свої міркування з цього питання.

Хотілося б, однак, отримати вичерпну відповідь на головне питання, пов'язане з майбутньою діяльнстю підприємства.

24 липня цього року на Фейсбук-сторінці компанії з'явилося ілюстроване повідомлення:
"Фахівці компанії Avellana Gold завершили комп’ютерне моделювання верхньої частини розрізу Мужіївського родовища. Основне завдання для виконання 3D-моделі — максимально достовірно підрахувати кількість запасів різних руд, залишених попереднім надрокористувачем, який видобував у 2000-2006 роках. Також важливо було визначити якість руд та можливість їх видобутку.

Для побудови об’ємної моделі оцифрували первинні геологічні дані, отримані в процесі розвідки родовища в 1974-1990 роках, а також дані підземного буріння всіх часів. Всього до бази даних увійшло понад 20 тисяч проб.

У результаті моделювання встановлено, що за межами видобутого простору залишились значні запаси бідних, некондиційних руд, оскільки попереднє підприємство видобувало багатші руди. Отримані результати підтвердили розповсюдження зруденіння на глибину і економічну доцільність їх видобутку".
На моє питання, задане в коментарях - "Скільки хотіли б добувати свинцю? Він - на "дні" пірамиди, і його найбільше"  була дана наступна відповідь:
"Дякуємо за Вашу цікавість до нашої компанії. Прогнозуємо, що при виході фабрики на повну потужність, виробництво складе близько 15 тис.тон
свинцевого та 20 тис. тон цинкового концентратів на рік."

Отже, небезпека, про яку писав в різних закарпатських виданнях ще в 2016 році, небезпідставна. Бо насправді, в разі поглибленої експлуатації Мужіїського родовища, можна казати не так про золоту копальню, як про свинцеву та цинкову. Магія слова «золото» може засліпити багатьох, а от сполучення типу «свинцевий рудник» викликає зовсім інші емоції. Чи готові представники Avellana Gold переконувати населення Берегівщини, яке покладає великі сподівання на розвиток туризму, рекреації та виноробства в своєму краї, що рудник, на якому добуватимуть не стільки золото й срібло, скільки свинець і цинк – це саме те підприємство, котрого бракувало для привабливості регіону?

Не тільки як журналіст, але й як мешканець Берегова, сподіваюсь на розширену фахову відповідь від представників компанії Avellana Gold.
Відповідь гарантовано буде опублікована на цьому сайті.
Олег Супруненко.

Нагадаємо, карколомна ДТП у Берегові: два автомобілі опинились на даху (ФОТО)

Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська