Одну з міських шкіл позбавили юридичного статусу, у іншу сільську – повернули підозрювану в корупційних злочинах директорку.
Цього разу професійного тиску та узурпації зазнали Виноградівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 і Великоком’ятівська ЗОШ І-ІІІ ступенів. Директори цих шкіл вже понад два роки відстоюють принцип «освіта поза політикою».
За неприховане небажання керівників згаданих закладів освіти підпадати під вплив, ЗОШ №4 зробили філією у складі опорної Виноградівської ЗОШ №1. З Великоком’ятівською ЗОШ зробили інакше – туди рішенням сесії райради директоркою повернули звільнену чотири роки тому Надію Копчу. Екскерівницю і, за сумісництвом, депутатку райради підозрюють у зловживанні службовим становищем та підробленні службових документів.
Складається враження, що Виноградівську районну раду - чиновників і депутатів - не хвилює вплив політичних баталій на учнів та освітній процес. «Нововведення» впроваджують посеред навчального року, а на тих директорів, які з ними не погоджуються – тиснуть. Підпорядковані їм заклади залишають без зарплати та матеріального забезпечення. У підсумку - їх звільняють чи залишають без можливості керувати закладом.
«Бій» за четверту школу
Юридично – програний райраді. Проте , майже сотня працівників школи і батьки 800-та учнів не збираються відступати і звернулись до суду.
11 вересня на черговій сесії Виноградівської райради, депутати підтримали створення в районі восьми опорних шкіл, що відбувається в рамках реформи освіти. Однією з таких стала Виноградівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, філією якої зробили школу №4, позбавивши заклад юридичного статусу.
В цих умовах контроль над фінансовими та кадровими рішеннями «четвертої» школи отримує ЗОШ №1. Важливо, що так, також, райрада змогла нав’язати закладу скандальний Статут нової редакції, згідно якого голова райради отримав повноваження звільняти директорів шкіл та погоджувати кадровий розпис.
Незгоду з одноосібним рішенням райради освітяни та батьки учнів висловили на загальношкільних батьківських зборах вчора. Люди скаржилися на непрозоре рішення та вимагали обґрунтованого пояснення.
На зборах також були присутні керівництво Виноградівщини та районної освіти, проте налагодити діалог з освітянами та батьками, а головне – дати відповіді на хвилюючі питання, у чиновників не вийшло.
У коментарі Голосу Карпат голова конкурсної комісії з визначення опорних навчальних закладів району Адальберт Сверенко відповів, що не бачить порушень при визначені опорних шкіл та причин для невдоволення рішенням.
«Конкурсна комісія завершила свою роботу в кінці липня. На початку серпня на сайті райради з’явився проект рішення. До нас не звертались з пропозиціями чи зауваженнями. Звернення подали за день до сесії. Де були раніше?», - прокоментував чиновник.
10 вересня колектив Виноградівської ЗОШ №4 та батьки учнів звернулись до голови Виноградівської РДА Ігоря Вантюха з проханням вплинути на майбутнє рішення райради. Чиновник звернення проігнорував.
Директор Виноградівської ЗОШ №4 Йосип Жодані був одним із тих керівників шкіл, які виступали проти методів керівництва нового головного освітянина Юрія Свища. Зокрема, він змушував директорів писати заяви на звільнення без дати та намагався взяти під контроль поставку продуктів харчування у школах. Також, він один із останніх, хто наприкінці 2019 пішов на посадовий злочин та ігноруючи Статут, підписав угоду з КУ райради «Центр з обслуговування закладів освіти» про передачу в оперативне управління майна школи.
Ще в лютому 2020 року Виноградівська ЗОШ №4 подала до Виноградівської райради документи на отримання закладом гарантованої законом фінансово-господарської автономії. Раніше районні чиновники обіцяли надати її закладам, які виявлять таке бажання. Станом на 16 вересня 2020 відповіді від райради школа немає.
Мінливі освітяни з Великих Ком’ят
Для Великоком’ятівської ЗОШ ступенів підготували інший «подарунок».
Районна рада своїм рішенням поновила на посаді підозрювану в корупційних злочинах Надію Копчу. З 2017 року у Виноградівському районному суді проходять слухання по правопорушеннях, передбачених частиною 2 статті 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та частиною 1 статті 366 (Службове підроблення) КК України, в яких фігурує екскерівниця.
Поспішно виконуючи постанову суду, районні депутати вдались до маніпуляції, тому що судові засідання за позовом освітянки ще тривають. Наступне слухання пройде у Закарпатському апеляційному суді 17 вересня.
14 вересня голова Виноградівської райради та керівник освіти району завели Надію Копчу в кабінет директора школи. Заочно звільнена райрадою вже колишня директорка школи Неля Козуб на той час знаходилась на «лікарняному». Вона так само, як і її колега з виноградівської школи не хотіла поступатись діям районної ради.
Надію Копчу звільнили у 2016 році. Причиною звільнення керівниці стало систематичне порушення прав працівників школи та зловживання службовим становищем. Під час судової тяганини екскерівниці з Виноградівською РДА за поновлення на роботі, колектив школи офіційно виступав проти її повернення. За кілька років думка освітян змінилась і зараз вони знову готові працювати під керівництвом Надії Копчі.
Надія Копча депутатка Виноградівської районної ради від партії Віктора Балоги «Єдиний Центр». Була помічником за строковим договором народного депутата Івана Балоги, за що, згідно останньої поданої декларації, отримала у 2019 році 83 067 гривень.
Голос Карпат намагався дізнатись у голови Виноградівської райради Віталія Любки причину нагальності цих кадрових змін напередодні місцевих виборів, проте чиновник на зв’язок не вийшов.
Згідно нашої інформації, на майбутні місцеві вибори Надія Копча йтиме як кандидат від локальної партії «Рідне Закарпаття». На Виноградівщині створену політсилу представляє народний депутат Владіслав Поляк.
Влада, вибори, гроші
Нелогічні, на перший погляд, дії райради напередодні адміністративної реформи, добре передають «стратегічну» ціль – зберегти контроль над територією Виноградівщини після децентралізації та укрупнення районів.
Домінуюча фракція райради «Відродження», йтиме на вибори під локальною політсилою «Рідне Закарпаття». Також, її ряди поповнять депутати, які у 2015 році зайшли до ради від «БПП» та «Єдиного центру». Їхня коаліція, починаючи з 2018 року приймала «вбивчі» для освіти району рішення, які стали причиною не тільки глибокої галузевої кризи, а і відгукнулись «втратою» Виноградівського району, який після 25 жовтня увійде у склад Берегівського. Більшість районних депутатів така загроза не цікавила, бо у збережені району вони не бачили особистих вигод.
В цій «грі» школи, особливо сільські – цікаві як прямий доступ адмінресурсу до електорату при організації так званої сітки підкупу виборців. Тому в цьому році районні чиновники вже змінили керівництво в ЗОШ Великих Ком’ят, Широкого, Вилоку, Боржавського, Неветленфолу, Великої Копані, Олешника, Великої Паладі, Шаланок, Пийтерфолво, а також трьох виноградівських школах. В першу чергу це сталось там, де голови сільрад мають незначний авторитет серед населення або відхилили пропозицію співпраці.
Окрім цього, контроль над освітою – необмежений доступ до освітянських коштів. Райрада пішла на бюджетний злочин і у жовтні 2019 року привласнила понад 150 мільйонів гривень Управління освіти Виноградівської РДА. Незаконність рішення Виноградівської райради довели в апеляційному суді.
Так у користуванні чиновників з'явився актив, котрий дозволив впливати на закупівлі закладів освіти та здійснювати їх у лояльних до райради підприємців чи «обмінювати» на політичну підтримку.
За понад два роки ні вертикаль місцевої влади, ні правоохоронці, порушень у діях районної ради не побачили. А численні звернення освітян до вищих інстанцій залишились поза увагою.
Нагадаємо, раніше в опалу до районної ради потрапила угорськомовна Виноградівська ЗОШ №3. Чиновники відмовлялись фінансувати потреби закладу.
Олена Мудра для Голосу Карпат
Читайте також:
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9497 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12656 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5863 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9821 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1608 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3207 0 Суспільство