За словами ужгородського журналіста Віталія Глаголи, йому вдалося отримати відповідні документи із підтвердженням, що залізницю планують закрити. Цими документами є наказ на виконання розпорядження АТ «Укрзалізниця» від 16.07.2020 року підписаний директором виконавчої регіональної філії Р. Р. Черніцьким. У пункті 9 цього наказу ідеться про необхідність начальниками Рівненської та Ужгородської дирекцій залізничних колій здійснити відповідні заходи із закриття Луцької та Ужгородської дитячих залізниць, згідно із чинним законодавством.
За свідченням документів, залізницю було відкрито у серпні 1947 року. На її будівництво були використані рельси із раніше функціонуючої Ужгородської вузькоколійки. Довжина колій дитячої вузькоколійки сягала 1, 1 метрів.
Як зазначив Глагола, у 2013 році на сесії Ужгородської міської ради було вирішено про прийняття залізниці у комунальну власність для реконструкції та відновлення. Однак, справа не зрушила із мертвої точки.
Взяти під контроль це питання беруться в Ужгородській міськраді. За словами Богдана Андріїва, 10 вересня на пленарному засіданні сесіі Ужгородськоі міської ради він внесе пропозицію щодо прийняття залізниці у комунальну власність міста. Але проблема утому, чи «Укрзалізниця» погодиться віддати на баланс Ужгорода його важливу у цей період «родзинку» із багатою історією? Над цим теж розмірковують небайдужі містяни.
У той же час, у мережі, дискутуючи над проблемою, відзначають на багатьох аспектах щодо можливості утримання залізниці міськрадою і розвиток її у подальшому у потрібному туристичному руслі.
–Потрібно передбачити вартість утримання такої залізниці для міста, інакше виникне ситуація, коли місто прийме все на баланс, а за рік ліквідує у зв’язку із нерентабельністю, паралельно утримуючи шикарну земельну ділянку в історичні частині, – відзначає Максим Иванов
–Треба не тільки на баланс взяти і утримувати в теперішньому стані, а й запланувати кошти на розвиток. Зробити гарний музей історії закрпатської залізниці. Сувенірна продукія, тематична фотозона, інтерактив. І родзинкої цього всього могла би стати діюча модель залізниці з горами, річками, тунелями і містами (но то вже наскільки грошей і фантазії вистачить.
Побоюються ужгородці і бізнесменів, які можуть узяти об’єкт із метою реставрації, а насправді, замість вкладення у розбудову залізниці, використають кошти у власних цілях:
–Головне щоб якомусь ужгородському бізнесмену не дали кошти на реставрацію бо ні реставрації не буде, ні бізнесмена в місті, – зауважив Leonid Maharyta
–Там збудують класні котеджі з видом на Уж?, – додає пан Милослав
Ряд коментаторів вважають закриття залізниці черговим піаром народних обранців:
–Закривають, аби попіаритися і знову відкрити черговим губернатором?, - відзначає Владислав Піров
–Ну і Укрзалізниці скоро не стане таким чином, літаки замінять все , - коментує Bilanych Mychail
І все ж, люди сподіваються на оптимальний вихід із ситуації і вбачають у цьому основним рушієм впливу органи місцевої влади. За словами батьків, залізниця відіграє надзвичайно важливу роль у житті їх дітей. Молодь відвідує її із неймовірним захопленням, а з допомогою кваліфікованих працівників обирають майбутню професію та досягають неабияких успіхів у подальшому.
–Хочу відзначити, що на теперішній час на Дитячій Залізниці працюють відповідальні та кваліфіковані працівники!!! Маю 15-річного сина, який з неймовірним захопленням її відвідував останні два роки! Дитина завдячуючи Дитячій Залізниці зуміла обрати собі майбутню професію та досягнути високих результатів у моделюванні! Великі надії на місцеву владу щодо пошуку компромісного варіанту вирішення даної проблеми!!!, - наголошує Oksana Khoma
Є і ті, що зневірились у нинішній владі, мовляв народні обранці далекі у вчинках від даних обітниць перед народом.
–Мій син 3 роки "працював" на Донецькій дитячій і 1 на Дніпровський. Його друг після зализниці пішов вчитися на залізничника . Нажаль зараз, я не бачу від влади бажання займатися дітьми, –зауважує Марина Кац
Довідково: Ужгородська дитяча (Мала Закарпатська) залізниця – дитяча залізниця в місті Ужгороді (Закарпатська область). Установа позашкільної освіти дітей, що знайомить їх із залізничними спеціальностями. Це одна із найкоротших дитячих залізниць у колишньому СРСР і найкоротша в Україні (її довжина становить всього 1,1 км, у тому числі довжина головної колії – 1 км).
У 2013 році на сесії Ужгородської міської ради депутати вирішили прийняти у комунальну власність залізницю для реконструкції та відновлення та справа не зрушила з мертвої точки.
Програма економічного і соціального розвитку міста Ужгорода декларує серед основних завдань на 2014 рік у рамках програми Норвезької фінансової допомоги сформувати та подати на розгляд проект «Реконструкція та відновлення роботи Ужгородської дитячої залізниці».
Впродовж 2011-2014років тривало листування між управліннями та відомствами. Зокрема, обласна адміністрація підтримала позицію Ужгородської міськради, про що написала відповідне звернення в Мінінфраструктури України. Один з останніх листів – у 2014 році міністерство інфраструктури доручило державній адміністрації залізничного транспорту підготувати та надати міністерству відповідний проект розпорядження Кабінету Міністрів України.
У 2015 році на нараді тодішніх голів ОДА Василя Губаля та обласної ради Володимира Чубірка, першого заступника начальника «Львівської залізниці» Олександра Єфименка, начальника підрозділу Ужгородська дирекція залізничних перевезень Олександра Пушкаря пропонувалося передати залізницю в комунальну власність.
Чергова надія реанімувати залізницю зажевріла у січні 2016 року. Губернатор Закарпаття Геннадій Москаль пообіцяв занести у Кабінет Міністрів України проект рішення про передачу дитячої залізниці на баланс Ужгорода. І таки вдалося: дитячу залізницю в Ужгороді передали на баланс міста.
«Усі формальності щодо передачі залізниці на баланс Ужгорода «Укрзалізниця» виконала», – відзвітував Геннадій Москаль.
Насторожує те, які формальності могла виконати залізниця на той час, коли на сьогодні, за словами мера Андріїва, дитяча вузькоколійка не є на балансі міста, а він лише обіцяє внести пропозицію щодо взяття її на баланс Ужгорода у ході пленарного засідання 10 вересня цього року. Чи залізниця і далі продовжує бути об’єктом піару для можновладних політиків, а прості інтереси людей – поза увагою народних обранців.
Багато крапок ще не розставлено у цьому питанні, а зокрема, чи є готовність у влади Ужгорода утримувати цю ж залізницю із користю для населення та розвивати у потрібному руслі.