1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

У Виноградові можуть знищити пам’ятку архітектури початку ХХ століття по вулиці Миру 10, де народилася піаністка Етелла Чуприк (ФОТО)

2178
Суспільство Новини Виноградова

Нові власники зняли з фасаду пам'ятки архітектури ліпнину, встановили металопластикові вікна та двері.

У Виноградові можуть знищити пам’ятку архітектури початку ХХ століття по вулиці Миру 10, де народилася піаністка Етелла Чуприк (ФОТО)

В останні тижні виноградівці можуть спостерігати активний ремонт по вулиці Миру, 10. Будинок в центрі міста, відомий добре збереженою ліпниною на фасаді, закритий синьою плівкою. Чи залишиться ця ліпнина і після завершення ремонту – невідомо. Існує ризик, що виноградівці більше її ніколи не побачать, бо офіційно колишній реформатський дім, а зараз житловий будинок по вулиці Миру 10, так і не став пам’яткою архітектури. Виноградівська міська рада, яка 14 років тому взяла на себе зобов’язання захистити важливу для історії Виноградова пам’ятку – так цього і не зробила.

Відтак нові власники зняли з фасаду пам'ятки архітектури ліпнину, встановили металопластикові вікна та двері.

З історії

Звели реформатський дім у стилі ампіру з вистроєм фасаду в 1912 році за сприянням пастора Мігая Шаркаді з метою створення «Кальвініума». Видовжена одноповерхова будівля прилягає до території реформатської церкви.

Згідно з історико-архітектурним опорним планом міста Виноградів, будинок по Миру 10 входить до охоронної зони пам’ятки архітектури місцевого значення будинку держбанку по Миру 16 (збудований у 1909 році, охоронний номер 090045). Науковці, які розробляли цей план, у 2018 році пропонували внести колишній реформатський дім до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Згодом будинок по Миру 10 став житловим. У 1964 році в квартирі №1 цього будинку народилася і виросла всесвітньо відома піаністка Етелла Чуприк-Котюк. Родині її рідного брата квартира належала до 2019 року.

Забуте рішення міськради

В 2004 році відділ культури і туризму Виноградівської райдержадміністрації звернувся до Виноградівської міської ради з пропозицією розглянути перелік пам’яток культурної спадщини міста, з метою їх подальшого внесення до Державного реєстру пам’яток. В цьому переліку значився також житловий будинок 1912 року по вулиці Мира 10.

За два роки, у 2006 році, на сесії міськради було прийнято рішення включити в перелік пам’яток архітектури місцевого значення згаданий житловий будинок. Для цього міськраді потрібно було звернутись до Закарпатської обласної ради з клопотанням про включення об’єкту в «Комплексну програму збереження і використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2006-2015 роки».

Відповіді на запити, отримані вже в 2020 році від департаменту культури Закарпатської ОДА та Мінкультури свідчать, що Виноградівська міська рада забула про свою обіцянку. Або, навіть більше – і не збирались її виконувати.

Як зазначено у вже згаданій відповіді від департаменту культури Закарпатської ОДА, хоча будинок по Миру 10 і не взятий на державний облік та не занесений до Переліку, але «відповідно до ст. 32 Закону України «Про охорону культурної спадщини», за вказаною адресою заборонено здійснювати містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини, виданого у відповідності до законодавства про охорону культурної спадщини.

Сучасність

В серпні 2019 року власником частини будинку по вули Миру 10, а саме квартир №1 та №2, стає мешканка села Дротинці Мар’яна Дем’янчук. Майже за 100 кв.м загальної площі, 60 кв.м з яких житлова, за інформацією, отриманою з інсайдерських джерел, жінка заплатила попереднім власникам понад 900 тисяч гривень.

З 2011 по 2016 рік жінка займалась підприємницькою діяльністю, яку припинила на два роки і потім продовжила ще на рік, і знову припинила перед самою купівлею. Більше в родині Мар’яни Дем’янчук підприємців немає. Також ні вона, ні її родичі не обіймають посади, які підлягають декларуванню і могли б пояснити походження статків.

Як і у випадку з частиною стадіону «Пластмасовик» та «зеленою зоною» перед будівлею по вулиці Миру 41 (відділення Укрпошти – ред.), за словами виноградівських активістів, справжнім власником частини незареєстрованої культурної пам’ятки по Миру 10, є діючий народний депутат з ОВО №73.

В той же час на сесії міської ради 2 липня цього року, за зверненням народного депутата Владіслава Поляка, Етеллі Чуприк-Котюк присвоїли звання «Почесний громадянин міста Виноградів» (посмертно).

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber