1. Новини Закарпаття
  2. >

На Закарпатті 1046 журналістів володіють травматичною зброєю

26.08.2020 16:51 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Підставою для видачі дозволу на таку зброю є посвідчення журналіста.

Підставою для видачі дозволу на таку зброю є посвідчення журналіста.

Згідно офіційних даних Нацполіції області, станом на червень 2020 року, 1046 закарпатських журналістів володіють травматичною зброєю.

Найбільше озброєних журналістів в Ужгороді – З87 осіб та Мукачеві – 144 особи. В Ужгородському, Тячівському та Хустському районах таких 84, 71 та 69 осіб відповідно. Далі йдуть Мукачівський район – 55 власників, Міжгірський – 42, Берегівський – 41, Свалявський – 36, Іршавський – 32, Виноградівський – 25, Рахівський – 24, Великоберезнянський – 19, і Перечинський – 17 власників травматів.

Дозвіл на травматичну зброю всі ці люди отримали пред’явивши посвідчення журналіста. Але чи дійсно всі вони провадять журналістську діяльність?

За словами члена правління Закарпатської обласної організації Національної спілки журналістів України Павла Білецького, до 2015 року на Закарпатті налічувалося близько 2000 осіб з посвідченням спілки журналістів. Після проведення моніторингу їх залишилося близько 600 журналістів з цим посвідченням.

Павло Білецький каже, що проконтролювати всіх власників посвідчень, чи дійсно вони займаються журналістською роботою і для чого їм посвідчення, не можливо. Також експерт переконаний, що посвідченнями більше користуються люди, які не є журналістами, але хочуть підняти свій статус чи воно їм потрібне для власних цілей.

«Ці люди організовують собі посвідчення і потім ними хизуються. В моєму житті, наприклад, було багато таких зустрічей «я теж журналіст, і що?». Потім показують якесь посвідчення, якогось журналу, який не виходить уже 10 газети, яка вийшла лише один раз і все. Тоді, стає зразу стає зрозуміло, що ці посвідчення були зроблені для того, щоб на цьому якийсь бізнес зробити, або для власник цілей. Це вбиває дуже сильно і імідж журналістів, і імідж журналістських організацій. Зараз взагалі поганий імідж та відношення і до самої спілки журналістів, через те, що через спілку було видано дуже багато посвідчень. Не думайте, що така ситуація була лише в Закарпатті. Таке було в кожній області», - зазначає Павло Білецький.

Нещодавно безконтрольну видачу журналістських посвідчень зафіксували на Виноградівщині. Активісти з’ясували, що за останні кілька років кілька десятків чоловік з усієї області отримали посвідчення журналіста неіснуючої газети «Народний контроль Закарпаття».

Заслужений журналіст України Василь Ільницький вважає, що найкраще «посвідчення» для журналіста – це його ім’я:

«У журналістиці, як у кожній професії, з часом найкращим посвідченням є твоє ім’я. Ми бачимо товари які продаються у нас із Заходу, і там є, наприклад, на годинниках, що майстер такий то, і особисте клеймо цього майстра відповідає за товар, і нам не треба просити сертифікат якості. Так само тут і журналісти. Ключем успіху є ім’я. Добре чи погане - воно коштує набагато більше, ніж та «ксива», яку ти показуєш.»

Також експерт переконаний, що в своїй роботі журналіст повинен бути відповідальним і не вводити читача в оману:

«Надзвичайно важливо, щоб людина, яка йде в цю професію, поважала і любила, і розуміла, що від цієї професії багато чого залежить у суспільних настроях. Тому що журналіст, серед іншого, хоче чи не хоче, але завжди щось пропагує. Якщо Ви прочитаєте якийсь хороший, позитивний матеріал, ви повірите і налаштуєтесь на цей позитив. Але, якщо цей позитив є чисто замовним і за ним немає нічого справжнього – це вже не добре. Тому, ще наголошую, що журналіст повинен бути відповідальним, так само як і лікар, який лікує.»

 

Повне інтервю з відомими закарпатськими майстрами пера про цінність та мету професії журналіста, читайте в матеріалі Голосу Карпат «Що таке бути журналістом і чому сьогодні «йовбаки» перемагають професіоналів?».


Нагадаємо, у Виноградові лікар, якого поліція підозрює у самоправстві, «перекваліфікувався» на журналіста.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська