1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Чорничний заробіток на Перечинщині: ціна походів на полонину

04.08.2020 13:11 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Від середини липня цьогоріч населення Перечинщини торує важкезну дорогу до Полонини Руної та Полонини Остра за соковитою вітамінкою із дивовижним фіолетовим забарвленням.

Від середини липня цьогоріч населення Перечинщини торує важкезну дорогу до Полонини Руної та Полонини Остра за соковитою вітамінкою із дивовижним фіолетовим забарвленням.

Від чорниць мають зиск і у фінансовому плані – бо продають відповідним клієнтам, а й про себе готують запаси: варення, сушать плоди чорниці та заморожують. Одним словом, ця ягода смакує у будь-якому вигляді. Особливо, радять її вживати людям, у яких є проблеми із зором.

Зазвичай, у багатий чорничний сезон заробляють за день на Перечинщині від 3 000 тисяч гривень.

Цьогоріч не легким є той заробіток, відзначають місцеві, оскільки частина врожаю на місцевих полонинах померзла під час травневих заморозків, а ряд мешканців, ігноруючи правилами збору ягоди, поспішили обірвати із зеленцем.

Купити яфину чи дику ожину від трударів-закарпатців на ринках області не так уже й важко. Та найскладнішим у цьому плані є саме будні яфинарів, оскільки їм лишень відомо, якою ціною оплачуються «чорничні походи» . Не раз довелось переконатись у цьому ще у студентський період. Саме тоді і збагнула ту істину заробітку селян під палючим сонцем та із неабияким заповзяттям «начесати якомога більше» і попри не можу та примхи погоди. Але мусили рвати яфину «шіковно», бо мали визначений час. І коли вже водій починав традиційне: «Завершуйте, бігом на машину!»,чи: «Бігом, залишайте, бо дощ насувається» – мусили бігти, дозбируючи поспіхом. Платили тоді на машину за чоловіка по 60 гривень.

А ось що розповідають на Перечинщині яфинарі уже зі стажем?

–Не легкий заробіток! – відзначає пані Ольга. –Не один раз промокла до нитки, після чого лежала вдома із застудою, –констатує мешканка, – але мусай крутитись, бо на дивані грошей не заробиш. Є яфини – збираємо. Перебираємо дружно сімєю удома і продаємо. Сьогодні начесали 25 літрів, – каже газдиня.

–Важко нам дається похід за яфиною, – розповідає пенсіонерка пані Ірина. –Та мусай крутитись… Як не яфина, то суниця, то гриб… Це усе мій заробіток. Продаю і чорниці, і гриби, коли є. Пенсія маленька, а ціни кусючі. П’ятий рік уже збираю яфини на полонині Руні.

Пані Людмила – яфинарка із 16-річним досвідом. Розповідає, що збирати яфини – важкий труд, але «мусай – великий пан», додає мешканка.

Наразі ходимо із ночівлею до Полонини, аби встигнути назбирати, – каже Людмила.

– Не зважаючи на карантин, машин багато з яфинарями. Мусимо бути в масках. Водій попереджує нас про це кожного разу, аби мали на увазі, бо лякає, що не візьме на машину, – розповідає жінка.

Чорницю із зеленцем реалізують у приймальних пунктах району по 30 гривень за літр. Очищену яфину продають на ринку у місті Перечин за 70 гривень. Замовляють у збирачів яфину за гроші і по сусідству.

– Купила і я від знайомих чорницю учора. Усе відклала у морозилку, буде на зиму. За п’ять літрів яфини я заплатила всього 300 гривень, – каже пенсіонерка Олена Козак із Зарічева. – Берувала б, то я і би пішла, та роки вже не ті. А я ще й астматик, то лиш морока була би зі мною, –каже газдиня. – То добре, що є де заробити людям у цей час, що є яфина, ожина, якийсь грибочок у лісі. Погано із яблуками цьогоріч, урожай дуже слабенький, –відзначає пані Олена.

За словами Оксани Ярчич, у багатий сезон яфин на полонині місцевим вдається заробити від 30 тисяч гривень і більше.

Нагадаємо, ягода на вагу золота: на Перечинщині вже дозріває ожина (ФОТО)

Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?
Читайте на ГК:"Торік були змії, а зараз воно": у закарпатки поряд із ліжком - небезпечний "сюрприз"
Читайте на ГК:Перехоплює подих: вражаючий небесний дар в одному із закарпатських урочищ (ФОТО)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська