1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Мукачеві правники за підтримки ЄС допомагають хворим дітям

30.07.2020 14:35 Суспільство Голос Карпат

Додаткових витрат у зв’язку з невиліковними хворобами дітей нерідко намагаються уникнути навіть рідні батьки.

Додаткових витрат у зв’язку з невиліковними хворобами дітей нерідко намагаються уникнути навіть рідні батьки.

Приймаючи рішення про призначення аліментів у таких непростих ситуаціях, виявляється, і суди можуть невірно розтлумачити Закон та ухвалити рішення не на користь невиліковно хворої дитини.

Відстояти ж права дітей у подібних ситуаціях можна  лише в апеляційному суді.

Вже на протязі двох років на Закарпатті це можливо зробити безоплатно. І допомагають у цьому правозахисники в рамках проекту «Підвищення ролі громадянського суспільства в забезпеченні прав дітей, які потребують паліативної допомоги», що реалізується за підтримки Європейського союзу.

Ця історія з позитивним завершенням для родини з Мукачева, яка звернулася до правозахисників-благодійників, щоб відстояти інтереси невиліковно хворої дитини.

Річ у тім, що жінка опинилася сам на сам зі своєю бідою. Їй, після розлучення, самотужки доводилось покривати в тому числі й витрати на  утримання невиліковно хворої доньки, яка страждає на дитячий церебральний параліч та супутні хвороби. Відтак, дитина потребує особливого харчування, лікування та препаратів, засобів гігієни та одягу, що призводить до величезних затрат.

Як зауважила у коментарі для ГОЛОСУ КАРПАТ правозахисниця Ірина Лисничка, відповідно до ч.1 ст.185 СК України той із батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

«Виходячи з аналізу статті 185 СК України додаткові витрати присуджуються на дитину за наявності в одного з батьків, з яким проживає дитина, додаткових витрат, викликаних особливими обставинами. Наявність таких витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.

До особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу, є калікою. Особливі обставини можуть бути зумовлені, як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту, або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини будуть індивідуальними», - зауважила Ірина Лисничка.

Суд першої інстанції при присудженні аліментів неправильно розтлумачив Закон, і як  наслідок - невиліковно хвора дитина отримала всього кілька тисяч на додаткові витрати.

Саме це рішення й довелося оскаржити в апеляційному суді.

«Рішення суду першої інстанції скасоване апеляційним судом. Адже, коли суд першої інстанції визначав суму коштів, то виходив із факту перебування сторонами в шлюбі, і ділив витрати тільки під час перебування ними в шлюбі. Однак з таким висновком не погодився суд апеляційної інстанції. Рішенням апеляційного суду стягнуто в 6 разів більше коштів, ніж було зазначено в рішенні першої інстанції», - розповіла Ірина Лисничка.

Варто також зазначити, що в рамках реалізації вищезгаданого благодійного проекту на Закарпатті можна отримати не тільки безоплатну правову та соціальну допомогу, а й психологічну підтримку.

Нагадуємо, як повідомляв ГОЛОС КАРПАТ раніше, послуги правозахисника включають :

- надання консультацій батькам / опікунам дітей, які потребують правової допомоги;
- допомога в оформлені документів в інтересах дітей, які потребують паліативної допомоги;
- відстоювання прав паліативних пацієнтів перед владою всіх рівнів;
- представництво інтересів паліативних пацієнтів в суді;
- запобігання та подолання корупційних схем в лікарнях, пов'язаних з паліативними пацієнтами;
- надання можливості подати позов до суду для захисту інтересів паліативних пацієнтів, в тому числі до Європейського суду з прав людини;
- адвокаційна діяльність на користь дітей, які потребують паліативної допомоги.

Послуги соціального працівника включають:

- забезпечення соціального супроводу сімей з дітьми, які потребують паліативної допомоги;
- надання консультацій із догляду за дітьми батькам/опікунам дітей, які потребують паліативної допомоги;
- співпраця з установами соціального захисту та охорони здоров'я, індивідуальне та колективне представництво інтересів дітей, які потребують паліативної допомоги.

Звернутися по допомогу в рамках проекту можна за наступними контактами:

Контакти правозахисника:

Благодійний фонд «Зміни одне життя», Ірина Лисничка, м. Мукачево вул. Миру, 23/3

тел: 0951450660

Контакти соціального працівника:
Оксана Сіладі, тел.: 0957120016

Правова довідка:

За приписами ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частинами першою, третьою ст.181 СК України передбачено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Положеннями статей 180183185193199 СК України визначають декілька видів виконання цього обов`язку, зокрема утримання неповнолітньої дитини, що стягується у частках або твердій грошовій сумі (статті 180, 183); участь батьків у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом, тощо) (стаття 185); утримання дитини, яка перебуває в закладі охорони здоров`я, навчальному або іншому закладі, у разі якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального або іншого закладу, аліменти можуть бути стягнуті з них на загальних підставах (стаття 193); батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, а також якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги до досягнення ними двадцяти трьох років, за умови якщо батьки можуть надавати таку допомогу (стаття 198).

Нагадаємо, Укрзалізниця відновлює рух ще одного поїзда на Закарпаття.

Читайте на ГК:Неподалік пішохідного переходу хлопчика збило авто: перші подробиці аварії в Мукачеві (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні поліцейські "запакували" жінку-порушницю: відомо що сталося (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпатка зробила “непристойну” пропозицію патрульним: як жінка поплатиться за свою витівку? (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська