1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Берегівщині ліси захоплює дивний австралійський гриб "Пальці Диявола" (ФОТО)

28.07.2020 17:19 Суспільство

Деякі місцеві вважають його за екзотичну квітку.

Деякі місцеві вважають його за екзотичну квітку.

У лісах Берегівщини все частіше можна зустріти незвичний гриб червоного кольору, який схожий на морську істоту - якщо дивитися зверху, то на морську зірку, а з боку - на маленького восьминога. Фотографії нам надіслав читач Beregovo.today.

Деякі місцеві вважають його за екзотичну квітку. Насправді це все-таки гриб - так званий Квітохвісник Арчера (Clathrus archeri). У народі має також назву "Пальці Диявола". Адже має щупальця, схожі на пальці. Особливо багато його цього року вродило у лісі, що біля озера неподалік від села Великі Береги - буквально цілі плантації. Як він потрапив до нас?

Виявляється, що батьківщина цього гриба - Австралія та Тасманія. Вперше був виявлений у Франції у 1914 році. Вчені вважають, що спори могли потрапити разом із шерстю, яку імпортували в ті часи з "п'ятого континенту".

За іншою версією - випадково завезли спори австралійські військові. Адже Австралія тоді як союзник по Антанті і домініон Британської імперії у відповідь на початок німецької агресії направила своїх солдат до Африки і Європи.У будь-якому разі "Пальці Диявола" швидко пристосувалися до нових умов. До середини 1930-х років всі європейські знахідки C. archeri були зосереджені в гірському масиві на сході Франції поблизу кордонів з Німеччиною і Швейцарією. Згодом, гриб стали знаходити в південній Німеччині (1937), в Швейцарії (1942), в Англії (1945), в Австрії (1948), в Чехії (1963), в Іспанії (1973). В Україні Квітохівсник Арчера вперше був виявлений у 1977 році в околицях міста Ужгород. Описував його у своїх монографіях відомий вчений Соломон Вассер, родом з Берегова.

Наразі на Закарпатті цей гриб зустрічають практично у всіх районах Закарпаття. Дорослий гриб має сильний, неприємний запах гнилого м'яса, що приваблює комах, які допомагають поширювати спори. Комахами гриб може і пообідати, хапаючи їх своїми "щупальцями". Тож збирати "Пальці Диявола" ніхто не наважується. Хоча час від часу з'являються сміливці, які пробують цей гриб на стадії яйця, коли він ще молодий. Однак ніхто ще не написав, що це варто робити через якусь користь чи смакові якості.

Припущення, що гриб має лікарські якості,  також сумнівні. Часом його плутають з іншим "побратимом" - Решіточником червним (Clathrus ruber). Останній деякі сміливі народні цілителі збирають і готують настоянки. Кажуть, що він здатний лікувати екзему, судоми і навіть рак. Є відомості, що Квітохвісник Арчера колись було включено до Червоної книги України.

Можливо, коли цей вид грибів був досить рідкісним. Нині він починає захоплювати значні території і ймовірно вже не стане таким рідкісним як колись. Так, збираючи гриби, можна багато чого довідатися з історії.

Нагадаємо, рвуть навіть зелене. Через недобросовісних збирачів на Тячівщині призупинили збір яфин (ФОТО)

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...