1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

«Закінчила життя самогубством»: у цьому селі на Свалявщині і досі пам’ятають про баронесу Шенберг (ФОТО)

27.07.2020 14:28 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Унікальним розмаїттям туристичних родзинок вабить Свалявщина. Тут у кожному селі є скарбники із мінеральними джерелами та заповідними урочищами.

Унікальним розмаїттям туристичних родзинок вабить Свалявщина. Тут у кожному селі є скарбники із мінеральними джерелами та заповідними урочищами.

У селі Березники є теж унікальні родзинки, варті уваги туристів.

Березниківські праліси є однією із основних туристичних локацій на території глибинки. Саме тут можна побачити чи не найстаріших представників букових лісів у перемішку із явором, ясеном та в’язом. Вік дерев від 160 до 240 років.

Букові праліси є заповідним урочищем місцевого значення в Україні, розташовані на північ від села Березники. Площа урочища займає 385,5 га. Перебуває у віданні ДП «Свалявське ЛГ». Статус присвоєно із метою охорони букових пралісів у західній частині Полонини Боржава.

На території заповідника трапляються червонокнижні тварини – ведмідь бурий, кіт лісовий, бурсук, лелека чорний, саламандра плямиста.

Віковічний красень – дуб звичайний облюбував територію навколо санаторного комплексу для дітей хворих туберкульозом «Човен». За офіційними даними, до Другої світової війни, тут був маєток австрійської баронеси. Її нащадки, за словами місцевих, розійшлися по всьому світі.

За свідченням очевидців, могутньому дереву на території колишнього австрійського маєтку, понад 600 років. Туристичному об’єкту присвоєно статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення.

Ще однією туристичною цікавинкою на території глибинки є парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Чонок». Статус надано із метою збереження природного ландшафту.

У глибинці, як загалом, і в інших населених пунктах Свалявщини, є ряд мінеральних джерел, які відомі із давна, ще за графа Шенборна, лікувальними властивостями. Лікувальні джерела із особливою сірководневою водою у 1845 році були виявлені у верхів’ї річки Боржави, де на той час був присілок Березники – Долятин або Велика Долина. 

Важливою історичною цікавинкою у Березниках є могила  Емми Фон Шенберг, яка померла у 1928 році. Причини смерті невідомі. Розповідають, що Емма закінчила життя самогубством, застосувавши отруту. Але ці дані не є підтвердженими наразі.

В урочищі Полянський на території населеного пункту збереглась і надгробна плита барона Дітфурта.

Велика частина лікувальних джерел на території населеного пункту були виявлені дочкою Ємми Фон Шенберг Луізою. Як розповідають очевидці, Луїза була справжньою лікаркою для місцевих на той час. Лікувала будь-які травми та опіки, внутрішні хвороби. Зналася і на цілющих сірководневих водах. Використовувала їх у лікуванні членів родини та місцевого населення.

На північ від села розташовані заповідні урочища «Боржавські праліси» і «Березниківські праліси», ну і, звісно, Приборжавський лісовий заказник. А ще від Березників розпочинається унікальний туристичний маршрут популярними локаціями місцевості – «Шляхами Шенборна».

Посилання фото, які були використані при підготовці матеріалу.

Нагадаємо, на Міжгірщині є пам’ятка архітектури 18-го століття (ВІДЕО)

Читайте на ГК:Приїхав підтримати у фінальній битві: до Закарпаття завітала «Найсильніша людина України» і «Найсильніша людина світу» (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Не зорієнтувалася й забрала життя пішохода: відомі деталі смертельної ДТП на Закарпатті (ФОТО)
Читайте на ГК:Душа відлетить на небо, а тіло заховають у землю: Закарпаття попрощається з молодим Героєм (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська