1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

Президентка Словаччини привітала карпатських русинів

13.06.2020 11:37 Суспільство ВАЖЛИВО

12 червня розпочалося Свято культури русинів Словаччини. Президентка країни Зузана Чапутова приєдналась до привітань на їхню адресу.

12 червня розпочалося Свято культури русинів Словаччини. Президентка країни Зузана Чапутова приєдналась до привітань на їхню адресу.

(русинською мовою)

"Днесь святкують нашы Русины і Русинкы.
Довольте мі зажелати вам достойне святкованя русиньской културы, языка і історії і наперек обмеджіням, котры тот рік принїс. Будьте горды на свою ідентіту, културу і язык!
Знам, же утримованя і розвиваня языковой і културной ідентіты Русинів комплікує, же найвекше заступлїня маєте на северовыходї Словакії, часто в найменше розвитых реґіонах. Дослїдком тых нерівностей є і міґрація за роботов і з нёв повязане вылюднёваня сел. Тота проблема звыкне быти справила економічна, но в припадї Русинів іде і о проблему народностну. Бо вымушеный одход молодых ослаблює і звязкы, через котры собі комуніта утримує свою културну і языкову дїдовизну. Є потребным, жебы сьме ся намагали о вырівнёваня економічных роздїлів меджі реґіонами і про тот народностный розмір. Жебы і малы села, в котрых собі нашы сполуобчане утримують свій язык, звыкы, традіції і културу, могли жыти далше, і жебы сьме наше сполочне културне богатство могли передати далшым ґенераціям,"  — написала у привітанні Зузана Чапутова.

Фотоґрафія зо стрїчі з Русинами в Пряшові, 12. септембер 2019 р.

Навгадаємо, хто такі русини і чого хочуть насправді

Читайте на ГК:Університет Коменського у Братиславі визнав невідповідним диплом прем’єра-плагіатора
Читайте на ГК:Жителі прикордонних сіл і містечок Словаччини бояться автоматичного роумінгу з Закарпаття (ВІДЕО)
Читайте на ГК:У Словаччині протягом червня 285 українців втратили роботу: більшість із них повернулися в Україну
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська