1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Мукачеву 1124: ексклюзивні світлини міста над Латорицею у різні пори року (ФОТО)

22.05.2020 13:06 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

До дня народження Мукачева "Голос Карпат" публікує ексклюзивний фоторепортаж - визначні будівлі, фасади та монументи, які варто побачити кожному.

До дня народження Мукачева

"Славетну історію кожного дня Мукачево пише віками..." - такими словами починається офіційний Гімн міста Мукачево і це - абсолютна правда. 

Сьогодні у місті над Латорицею святкують 1124 річницю.  

22 травня 1376 року королева Угорщини й Польщі Ержебет з династії Анжу видала Мукачеву грамоту на право користування власною печаткою із зображенням Святого Мартина для скріплення документів. 

У цій грамоті Мукачево вперше було названо містом. Юридичне затвердження Мукачева в правах міста, яке отримало цей статус першим серед існуючих на території сучасного Закарпаття, сприяло його розвитку і швидкому перетворенню у великий торгово-економічний, а також адміністративний центр.  
Втім, достеменний час виникнення Мукачева - невідомий.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 На території міста і його околиць знайдені унікальні залишки поселень доби палеоліту (40 тисяч років тому), пізнього палеоліту (3 тисячі років тому, гора Мала), епохи бронзи (Червона гора, Кам'янка, Галіш, 3-2 тисячі років до н. е.). На горі Тупча виявлено городище-фортецю фракійських племен залізної епохи (10 століття до н. е.), а між горами Галіш і Ловачка — кельтський опідум і ремісничий-металургійний центр (3-1 століття до н. е.) Потому, за історичними даними, в 1 столітті кельти були посунуті фракійцями-карпами, яких змінили слов'яни. 

 

 

У Мукачеві відкрили і слов'янські поселення VI - IX століть. Мукачево існувало вже у другій половині IX століття — письмова згадка про нього вперше зустрічається в хроніці «Геста гунгарорум», написаній безіменним нотарієм угорського короля Бели III наприкінці XII століття. У ній йдеться про перехід угорських кочових племен в 896—903 роках через Карпати і згадується Мукачево як населений пункт. Відтак, існує припущення, що місто виникло в 70-80-х роках IX століття як військове укріплення і поселення східнослов'янського племені білих хорватів. Воно було адміністративним центром великої території і резиденцією князя Салана.

Існує й декілька гіпотез щодо походження назви міста. За однією з них поселення виникло поблизу замку, будівництво якого принесло багато «мук» і страждань простим людям. Друга версія походження назви пов’язана з виробництвом муки, яке здійснювалось на водяному млині. Проте, у тексті латиномовного літопису «Gesta Hungarorum», де вперше згадується про Мукачево, вживається інша назва міста – Muncas: «Locum, quem primo occupauerunt, Muncas nominauerunt, eo, quod cum maximo labore ad terram, quam sibi adoptabant, peruenerant» – «поселення, яке вперше зайняли, нарекли Мункаш, бо з великими труднощами прибули на землю, про яку давно мріяли».

 


Мукачево – місто з віковою історією, яскравою, подекуди трагічною, та безсумнівно достойною, унікальною, вагомою і неймовірно цікавою.

Місто має власний Герб на якому зображений Святий Мартин – покровитель міста Мукачева в постаті єпископа з щитом в правій руці, а також Прапор (закомпонований розміром 1000 мм х 1100 мм. Синя лиштва по контуру складає 10% від загальної площі і символізує, що дана територія знаходиться на Україні. Жовтий фон – символ землі, біла діагональ символізує – лік святості Святого Мартина – покровителя міста Мукачева, червона діагональ – полоса плащаниці Святого Мартина, яким він вкрив жебрака).

При цьому - офіційний Гімн у місті над Латорицею з’явився всього 11 років тому.  Гімн Мукачева був затверджений 25 червня 2009 року на 46-й сесії Мукачівської міської ради 5 скликання. Автор музики — член НСКУ Віктор Янцо, авторка тексту — мукачівська поетеса Лариса Бегун. ( саме їх творчі доробки було визначено переможцями відповідного конкурсу, який тривав понад 2 роки, з поміж десятків поетів та самодіяльних і професійних композиторів).

Славетну історію кожного дня
Мукачево пише віками,
Героїв народжує Срібна земля,
Сьогодні вони поміж нами.

Приспів:
Мукачево, ми з іменем твоїм
Відчули всі, що сестри ми і браття.
Мукачево, ти рідне нам усім,
Ти — діамант в короні Закарпаття.

Ніхто нас не змусив забути й на мить
Історію свого народу,
І гордо фортеця «Паланок» стоїть
На захисті міста й свободи.

Хай кожен мукачівець гордо іде
По вулицях рідного міста,
Хай наше Мукачево Бог береже
І Діва Марія пречиста.

До уваги читачів "Голосу Карпат" публікуємо ексклюзивні світлини міста над Латорицею зроблені у різні пори року. На фото ви побачите панорами Мукачева з висоти Чернечої гори, пейзажі середмістя, світлини визначних історичних будівель та монументів в центральній частині міста.

Саша Клімова, "Голос Карпат"

Фото автора

Читайте на ГК:Серце стискається від болю: закарпатці попрощалися з юним полеглим воїном (ФОТО)
Читайте на ГК:Неподалік пішохідного переходу хлопчика збило авто: перші подробиці аварії в Мукачеві (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні поліцейські "запакували" жінку-порушницю: відомо що сталося (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська