1. Новини Закарпаття
  2. >

Численні свята, обряди на городах, порубка дерев та що віщують прикмети - 17 травня для закарпатців і всього світу

17.05.2020 12:29 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Цьогоріч на 17 травня припадає чимало офіційних свят і пам’ятних дат, а за народним календарем в цей день вшановують Пелагею Заступницю.

Цьогоріч на 17 травня припадає чимало офіційних свят і пам’ятних дат, а за народним календарем в цей день вшановують Пелагею Заступницю.

Що відзначають, що можна і не можна робити, а також про народні прикмети цього дня - читайте далі.
В Україні в третю неділю травня відзначають День працівників культури та аматорів народного мистецтва. (раніше це свято відзначалося в інший день - 23 березня). Мета свята - підкреслити важливу роль фахівців у відродженні та розвитку національної культури, яка має багатий історичний досвід.

Крім того у третю травневу неділю в Україні відзначають День молодіжних та дитячих громадських організацій, метою якого є сприяння в розвитку молодіжного та дитячого громадського руху.

17 травня все прогресивне людство відзначає свято - День народження Інтернету, який був затверджений міжнародним стандартом World Wide Web в 1991 році.

Незважаючи на те, що Всесвітній день Інтернету святкували раніше 4 квітня, слід знати, що саме 17 травня 1991 Інтернет отримав власне життя після затвердження стандарту WWW.

Також 17 травня в світі відзначать Всесвітній день електрозв'язку та інформаційного суспільства. Це професійне свято всіх програмістів, системних адміністраторів, інтернет-провайдерів, веб-дизайнерів, редакторів інтернет-видань і всіх інших людей, зайнятих у сфері інформаційних технологій. Мета даного свята - сприяти підвищенню рівня поінформованості про можливості, які може принести використання Інтернету та інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ), а також про шляхи подолання "цифрового розриву".

Водночас, 17 травня в різних країнах світу відзначається Міжнародний день боротьби з гомофобією. День обраний не випадково, адже саме 17 травня 1990 Генеральна асамблея ВООЗ виключила гомосексуальність зі списку психічних захворювань.

Разом із цим, у третю неділю травня світова громадськість відзначає Всесвітній день пам'яті жертв СНІДу. Сьогодні в світі з цим діагнозом живе близько 40 млн осіб, є країни в яких 90% населення інфіковані ВІЛ.

Також 17 травня - День пульмонолога, в Киргизстані відзначають День матері, в Норвегії і Нігерії - День конституції, в Аргентині - День ВМФ, в Канаді - День громадянства, в Латвії - День пожежника, а в Німеччині - День батька.

За народним календарем - День Пелагеї Заступниці. У цей день православна церква вшановує мученицю Пелагею Тарсійську. Згідно житію, вона народилася у III столітті в Малій Азії, в родині знатних язичників.

Дівчина була дуже вродливою і добре освіченою, тому імператор Діоклетіан вирішив видати її заміж за свого спадкоємця.
Однак Пелагея прийняла хрещення і відмовилася вступати в шлюб з прийомним сином імператора. Діоклетіан викликав дівчину до себе, а побачивши її красу, захотів зробити її своєю дружиною. Пелагея відмовила імператору, за що поплатилася життям.

У народі свята Пелагея (Палажка) завжди вважалася заступницею невинних дівчат, а також всіх несправедливо скривджених. Саме до Пелагеї зверталися, якщо потрібна допомога безневинним людям. Крім того, вона протегувала птахам.  

Цікаво, що ввечері на Пелагею досвідчені городники проводили обряд, який повинен був захистити посадки від нечистої сили та різних шкідників. Для цього на город виносили надтріснутий горщик клали у нього висмикнуту з коренем кропиву і ставили горщик догори дном на саму середину середньої грядки. Вважалося, що будь-яка вража сила, доторкнувшись до пекучої кропиви, злякається і втече з городу.

Ремісники 17 травня спеціально рубали клен, березу або липу, заготовлюючи сировину для виготовлення ложок.

До слова, саме ложки з давніх часів були символом заможності і ситості. Тому, їх часто прикрашали химерним розписом і різьбленням, а потім підносили у подарунок - це вважалося дуже престижним. Часто носили дерев'яні ложки з собою, склавши їх в спеціальний футляр.Також їх могли носити в чоботі або за поясом.

17 травня спостерігали за природними явищами, прикметами і намагалися передбачити, якою буде погода в найближчі дні і місяці.
Стежили і за черемхою. Так, якщо на ній вже з'явилися квіти, то вважалося, що сіяти пшеницю пізно, і урожай не збереш. У садах тим часом починали цвісти груші, яблука, вишні, і їх намагалися прищеплювати саме в цей день.

Народні прикмети на 17 травня:
Цього дня дощ частий і сильний приносить урожай чистий і рясний.
Хрущів багато - буде посуха.
Зацвіла калина - можна сіяти на грядки огірки, гарбуз, боби, кукурудзу.
Немає роси вранці 17 травня - погода зміниться.
З'явилися сережки на квітучих кленах - буряк можна висаджувати.
Кує зозуля - прикмета до того, що погода буде доброю.
Частий і сильний дощ передвіщає багатий урожай.
Якщо горобці літають по небу зграями і не знаходять собі місця - вітер буде.
Бліде сонце - погана погода протримається довго.
Цвіте терен - друга половина травня буде холодною.

Підготувала Саша Клімова, для "Голосу Карпат"

Нагадаємо, у Будапешті скасовують окремі карантинні обмеження.

Читайте на ГК:До уваги жителів регіону: введено особливий режим перебування у окремих зонах Закарпаття
Читайте на ГК:Спецоперація СБУ на Закарпатті: чоловіка викрили у співпраці з країною-агресором та розпалюванні релігійної ворожнечі (ФОТО)
Читайте на ГК:У регіоні вирують пожежі: є загиблі та поранені (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська