1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

На Перечинщині згадують «куркулів»: дідо Гриць був одним із таких (ФОТО)

11.05.2020 19:24 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Шкіра є одним із найякісніших матеріалів, який пахне по особливому .

Шкіра є одним із найякісніших матеріалів, який пахне по особливому .

Якісно оброблена шкіра може стояти роками і не втрачати гарного вигляду, розповідають майстри.

Наші предки були газдівними: зі шкури виготовляли будь-які речі. А це – і одяг, і торбинки, і взуття. Ще і хати перекривали цим надійним матеріалом.

Багато років тому назад закарпатців виручали у повсякденній рутині вгодовані воли. Порядні газдове усіляко старались, аби їхня худоба завжди була ситою. Регулярно випасали та оброблями масивні гектари землі.

–Під час утримання колгоспних тварин (за певні відсотки), газдували не менше, – розповідає Марія Белей із Перечинщини. – Поряд із коровою, у свій час, годувала, пам'ятаю, і двох здоровенних биків. Для утримання худоби колгосп забезпечував кормами, – каже газдиня.

Але сьогодні уже не має ані колгоспів, ані любителів газдувати, як наголошують місцеві. А нинішній молоді цікавим є хіба що Інтернет. Ба, і корів, частіше за все, вони бачать в режимі онлайн.

Зі слова «куркуль» на сьогодні – один посміх у необізнаних. Не надто їх любили, отих "куркулів", і за часів Радянської влади, називаючи їх "вампірами та п'явками".

Пан Григорій, величали його вуйком Грицем на на Турянщині (у Тур'я-Реметі), був "куркулем" у свій час. Принаймні, так його називали.

-І хотів, і любив газдувати , – розповідає невістка Марія. – Воли у нього були чи не найліпші всьому селі, а то і в районі, – відзначає газдиня. – Як бачив, нині покійний, Гриць (пан Григорій), що у когось були кращі воли за його, тут же обмінював і купував більш угодованих, більш «тучних».

Із волів мали зиск. Були і м'ясо, і шкура.

–І по сьогодні, розповідає газдиня, в обійсті живе дух минулого. Тут, у сараї, – і старе колесо ще від упряжки волів (бо колись ними орали), і старовинний інструмент шустера із деревяними колодками (підошвами) для топанок (взуття), оскільки пан Гриць ще й ремонтував сусідам взуття.

Розумівся дідо Гриць і на шкірі.

–Багато обробив тієї шкури, – наголошує 70-річна Марія. – А одна і до тепер ще зберігається у нашому сараї на ноші, як пам’ятка із минулого, – розповідає жінка. – Ото були часи.

Хай багато уже і минуло відтоді, як вуйко Григорій відійшов за межу. А оброблена шкура вола у обійсті нагадує внукам про те, як газдували тут раніше і газдували на повну.

До речі, за гарно оброблену і якісну шкіру вола, можна було отримати й солідний гріш від багатих людей у ті часи. То й газдувалось не даремно.

Не на останньому місці були й міцні роги вола. Із них виготовляли потрібний інвентар. У тому числі, використовували і як посудину, із якої можна було пити. Із рогів бика виготовляли кісники. Були вони й у діда Гриця, за словами пані Марії. Однак, зберегти їх не вдалося.

Наразі, на Перечинщині волів майже не зустрінеш. Тягловою силою поодинокі газди використовують граційних гуцуликів. А от, нещодавно, у Глибокому, на Ужгородщині, вдалося помітити із автобуса, як господар поважного віку орав ділянку землі за допомогою волів. Зазнімкувати, на жаль, не вдалося, бо водій поспішав . Та я була вражена, оскільки вживу ще не бачила, як то воно – орати волами (Авт). Виявлється, ще у закарпатській глибинці не вмерли дідівські традиції у господарстві.

 Нагадаємо,у Перечині та Мукачеві горіли житлові будинки

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська