1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Ранні овочі і карантин: куди селянам Виноградівщини подіти вирощену продукцію?

18.04.2020 17:21 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Через закриті на карантин міські базари та низький попит на ранні овочі на оптових ринках, селяни району стикнулись із загрозою втрати річного заробітку.

Через закриті на карантин міські базари та низький попит на ранні овочі на оптових ринках, селяни району стикнулись із загрозою втрати річного заробітку.

Жорсткий карантин через пандемію коронавірусу вдарив не лише по закарпатських заробітчанам. Постраждали також селяни, які вирощують ранні овочі та квіти і повністю залежать від місцевих ринків, що зараз зачинені.

Але якщо великі двогоросподарства Виноградівщини ще можуть спробувати реалізувати свою продукцію на оптових ринках краю, сусідніх областей чи Києва, то у дрібних, які відпускали продукцію в роздріб, такої можливості немає.

Для них, як і для дуже багатьох пенсіонерів, зупинка автобусного сполучення і закриття ринків, забрала можливість заробити ранні гроші. Через карантин не їздять на села перекупщики, які забирали овочі та квіти від дрібних господарств прямо з дому.

Боржавське, Великі Ком’яти, Онік і Вербовець – найбільші виробники сільгосппродукції у Виноградівському районі. В цих 4 селах зосереджено понад 15 тисяч мешканців або біля 20% сільського населення району, значна частина якого заробляє лише працею на городі. Якщо говорити про Великі Ком’яти, то в майже кожному з 1800 дворів тут вирощують або овочі, або квіти, або і одне, і інше.

Напередодні свята Великодня «Голос Карпат» поспілкувався із жителями цих сіл щоб дізнатись, як вони реалізовують свою продукцію під час карантину.

Боржавське

Із 718 дворів у Боржавському родини з 650-ти працюють на городі. Вирощують помідори, капусту, солодкий перець, салат латук.

Половина з них мають великі потужності і їздять на оптові ринки в сусідні області, інші – в межах Закарпатської області (Мукачево, Виноградів) або на закриті сьогодні міські ринки Виноградова, Хуста, Іршави.

Селяни кажуть, що в цьому році вирощувати овочі стало дорожче. Ціни на насіння піднялись на 20%, на міндобрива на 10%, на засоби захисту рослин на 10-20%.

Місцевий мешканець пан Юрій сьогодні повернувся з оптового ринка «Шувар» у Львові. Возив туди продавати салат латук. Розповідає, що хоч базар і працює, але покупців в рази менше ніж завжди. Всі продавці на ринку зобов’язані бути в масках, гумових рукавицях та окулярах.

«На ринку об’являли, що покупців на 30% менше ніж завжди. Ціни на овочі нижчі десь на 50% від звичайного. Кожен хоче продати те, що привіз і тому «скидує» лиш би додому не везти. Рання капуста коштує 25-15 гривень за кілограм. Коли таке було? Чоловік біля мене мав півтони і продавав кілька днів. Раніше 2-3 тони перед Великоднем можна було продати за кілька годин. Добре, з капустою можна ще посидіти, вона витримає кілька днів, а шалата (салат латук)? Вона ніжна. Якщо не продати – то пропаде », - розповідає селянин.

Пан Юрій каже, що карантин погано впливає на збут. Основними покупцями на оптових ринках є ресторани, власники кафе й магазинів, дрібніші перекупщики. Зараз одні зачинені, а в інших впали обороти продажу. Додає і те, що немає автобусного сполучення в районах. Багато селян ходили на великі ринки купувати в роздріб через кращі ціни, ніж на базарах.

«В той же час, коли для нас карантин, з Італії продовжують завозити продукти, а з Туреччини фрукти і помідори. Чому це дозволяють? Кому це вигідно?», - обурюється пан Юрій.

Селяни сподіваються на швидке закінчення карантину і продовжують вирощувати розсаду. Але прогнозувати чи буде де збувати продукцію чи прогнозувати ціни - бояться. На кінець травня тут очікують врожай перших помідорів.

В минулому році в цей період в селі вже було повно оптових перекупщиків з Житомира, Рівного, Волині, Івано-Франківська, Києва та Білорусі.

Великі Ком’яти

З 1827 дворів ранні овочі й квіти у Великих Ком’ятах вирощують майже в кожному. У багатьох сімей капусту в теплицях змінюють пізні помідори чи хризантеми, а у декого під різними сортами квітів до 10-ти теплиць.

Збут вирощених квітів на оптових ринках Львова, Києва. Наприклад, пан Віталій цього тижня возив квіти до Києва. Чоловік зазнається, що рятують оптові покупці-власники квіткових магазинів але ціни все одного дуже малі й не стабільні: на початку тижня оптова ціна на петунії була 6 гривень за штуку, в кінці – 4-5 гривень.

За словами селян цьогорічна ціна на всі квіти через карантин, в порівнянні з минулим роком, менша у 3 рази.

Онок

З 762 тутешніх дворогосподарств біля 500-та вирощують овочі – помідори, капусту, солодкий перець, буряк, картоплю, огірки. Бізнесом на квітах займаються лише 5 дворів.

Реалізує продукцію на оптових ринках лише біля 100 сімей. Інші в минулому році торгували на міських і сільських ринках області, в тому числі й у себе вдома – в Оноці. Імпровізований сільський «оптовий ринок» тут самоорганізувався біля стадіону.

Вербовець

У Вербовці з 720 дворів ранньою вирощуванням ранньої продукції займається біля 25% відсотків населення. Перші огірки поступають на ринки й магазини Виноградова саме з цього села.

Селяни 150 дворогосподарств під овочами мають 10-15-25 соток землі. 60 родин мають 3 і більше теплиці, інші - одну чи дві.

 

Сьогодні селяни Виноградівщини вже почали рахувати збитки від нереалізованої ранньої продукції. Продовження карантину ставить під загрозу річний заробіток принаймні в уих згаданих чотирьох селах. Для мешканців Боржавського й Великих Ком’ят, які в минулорічному літньому паводку втратили теплиці з помідорами, це ризикує бути другий невдалий рік поспіль.

На сьогодні у Виноградівському районі простоюють два потужні консервні заводи: «Грін Рей» у Пийтерфолво та «Мікаланд» у Перехресті. Тож, можливо, домовленості і співпраця районної влади з бізнесом допоможе не залишитись селянам без оплати за важку працю.