1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Освяченою вербою на Закарпатті годують худобу, відганяють злі сили та рятуються від болячок

12.04.2020 12:05 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

За повір’ям, у освяченої верби є цілий ряд чи не магічних властивостей.

За повір’ям, у освяченої верби є цілий ряд чи не магічних властивостей.

Не заперечують цього й на Перечинщині. Ба навіть більше, запевняють у чудодійній силі вербової галузки, принесеної із храму на Вербну Неділю.

Хоч на сьогодні багато уже й призабуто, а місцевим газдиням таки є чим поділитись щодо минулих традицій напередодні Великодня.

–Сухою торішньою вербою, освяченою у храмі, розпалювали піч під великодні паски, - ділиться інформацією пані Марія із Перечинщини.

 –І сьогодні ми спалюємо сухі вербові галузки в печі, - коментує газдиня. - Бо викинути їх - то є великим гріхом.

Ну а свіжі гілки верби, за словами газдині, за традицією клали на миску із замішеним тістом для майбутньої паски, аби хороша вдалася урочиста хлібина.

–Я і зараз так роблю, - зазначає Марія Белей. – Перед замішуванням паски, найперше, запасаюся вербовими гілками, аби були під рукою. А вже опісля , як тісто у мисці та добре вимішене, беру дві гілки вербові і ставлю їх на посудину зверху, – одну зліва на миску, а іншу – із протилежного боку. То ще мама так навчала мене, – розповідає жінка.

Раніше, за словами газдині, верба узагалі була у пошані. Її висаджували поряд із криницями та «калабанями», де прали одяг, аби вода очищалася. Адже верба слугувала чудовим природним фільтром. Поряд із вербою вода ніколи не всихала.

–З освяченою вербою, після повернення із церкви, господарі обходять біля обійсть, аби велося протягом року . Б’ють по спині легко освяченою вербою худобу та дають їй вербових китиць, аби та була здорова і добре доїлась.

Ковтають вербові китиці і по дорозі із церкви, аби горло не боліло, - каже газдиня.

–У нас вербу називають по різному: мицьки, брунки та шутки (наголос на останньому складі , -Авт). Освячені у храмі галузки на Вербну Неділю ставимо за образ у хаті й на підвіконня, - зазначає пані Марія.

– Із давна люди вірять у неабияку магічну силу освяченої «мицьки». Вона рятує від болячок, злої сили, охороняє від грому й пожеж, - додає Марія Михайлівна.

Нагадаємо,На Закарпатті бабуся втекла із дому, бо захотіла нову хустку на Великдень

Читайте на ГК:Полонина Руна - без бетону та ВЕС: як виглядає смарагдова точка в цю пору? (ВІДЕО)
Читайте на ГК:"Якісь мізки під листям": що за знахідки цієї пори відшукують з палицями у закарпатських лісах?
Читайте на ГК:"Не було чим дихати, ширма була густою": чимало закарпатців налякались напередодні шокуючого видовища
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська