1. Новини Закарпаття
  2. >

Сьогодні - Всесвітній день радіо

13.02.2020 09:24 Суспільство

День встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії.

День встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії.

Як вважають засновники свята, воно покликане нагадати світові про важливу роль радіо як ЗМІ, зміцнити міжнародне співробітництво радіомовників і заохотити великі мережі та місцеві радіостанції розвивати доступ до інформації та свободу слова у радіоефірі.

Дата вибрана не випадково – цього дня, 13 лютого 1946 року, у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй уперше вийшло в ефір радіо ООН.

Нині радіо продовжує залишатися засобом комунікації з найширшою аудиторією в світі. Воно є загальновизнаним засобом зв'язку, що має великі можливості і водночас не вимагає великих витрат.

Як зазначає ООН, за допомогою радіо інформація доходить у найвіддаленіші громади і до найбільш вразливих груп населення: безграмотних людей та інвалідів, найбіднішого населення, жінок і молоді, даючи їм можливість взяти участь у громадських дискусіях незалежно від рівня освіти. Окрім того, важко переоцінити роль радіо в надзвичайних ситуаціях.

Дещо з історії

Відкриття радіо відбулося багато в чому завдяки Генріху Герцу. Цей геніальний вчений в 1887 році створив генератор і резонатор електромагнітних коливань. Буквально через рік він продемонстрував громадськості наявність електромагнітних хвиль, що поширюються зі швидкістю світла у вільному просторі. Деякі історики наполягають на тому, що радіо винайшли Фарадей, Максвелл і Герц. Перший і другий відкрили наявність електромагнітних хвиль, а Генріх створив прилад. Проблема в тому, що конструкція Герца працювала лише на відстані кількох метрів один від одного, в приймачі було видно лише іскру, та й то в темряві. Прилад був не ідеальний і потребував удосконалення. Геніальний інженер та експериментатор легко поліпшив би свій винахід. На жаль, Герц помер у віці 37 років у 1894 році, незадовго до відкриття Марконі та Попова.

До речі, якщо поглянути з технічного боку, Попов і Марконі не відкрили нічого нового, а лише використовували винаходи інших вчених для створення поліпшеного приладу. До конструкції Герца учені додали заземлення й антену, а для кращого прийому сигналу встановили когерер — скляну трубку з металевою тирсою всередині. Це пристосування винайшов Едуард Бранглі, а вдосконалив Олівер Лодж. Вчених не цікавило практичне застосування когерера, а ось Марконі з Поповим використовували його замість іскри для ввімкнення дзвінка. Виходить, що росіянин та італієць зробили одне і те ж, але хто з них додумався до цього першим, невідомо й досі. 

Олександр Попов 7 травня 1895 року продемонстрував Російському Фізико-хімічному суспільству свій апарат, який вловлював електромагнітні коливання грозового фронту. Майже через рік, 24 березня, на засіданні того ж товариства ним був продемонстрований в дії повноцінний радіоапарат, який складався з: передавача радіосигналів і приймача радіосигналів.

Аналогічним чином просувався до створення радіо італійський винахідник Гільєрмо Марконі. Найцікавіше, що розроблення і побудову радіоприймача і передавача він здійснив одночасно з Поповим, причому йдучи тим же шляхом. Конструктивно обидві установки вийшли надзвичайно схожими між собою. Однак Марконі здогадався отримати патент на свою установку, тоді як Попов обмежився її демонстрацією перед науковим товариством. Ось чому в Європі винахідником радіо вважають саме Марконі, а не Попова.

Тим часом, у США вважають, що ні Попов, ні Марконі не є винахідниками радіо, тому що пріоритет в цій сфері належить Нікола Теслі, громадянину США. Згідно з даними американського патентного бюро, Тесла отримав патент на радіопередавач в 1893 році, а на радіоприймач — в 1895 році. При цьому він використовував більш досконалу конструкцію, яка дозволяла передачу і прийом звуків і голосів, тоді як Марконі і Попов для передачі радіосигналу використовували тільки азбуку Морзе. Можливо, справді справедливо вважати винахідником радіо саме Теслу.

Але не так важливо, кого з вчених першим відвідала геніальна думка, всі вчені зробили в розвиток науки неоціненний внесок. У всякому разі, всі три дослідники заявили про свої винаходи в 1895 році, тому саме цю дату можна вважати днем ​​народження радіо, попри особистість винахідника. 

Редакція "Голосу карпат" щиро вітає колег - радійників у всьому світі зі святом!

Нагадаємо, Закарпатський феномен: радіо "Єден" відзначає два роки існування (ВІДЕО) 

Читайте на ГК:На Марсі над вулканом знову з'явилася дивна хмара (ФОТО)
Читайте на ГК:Євросоюз планує залишити кордони закритими для ряду країн ще, як мінімум, на два тижні
Читайте на ГК:Відомо, в яких умовах космічні туристи будуть летіти в космос [ВІДЕО]