1. Новини Закарпаття
  2. >

13 грудня - День Андрія Первозванного: звичаї та прикмети дня

13.12.2019 09:38 Суспільство

Сьогодні церква вшановує пам’ять Андрія Первозванного – одного з 12 апостолів.

Сьогодні церква вшановує пам’ять Андрія Первозванного – одного з 12 апостолів.

Свято Андрія Первозванного – це не тільки релігійне свято, але й народне. Люди вважають, що ніч з 12 на 13 грудня наповнена чарами. Це свято з'явилося дуже давно, багато традицій Дня Андрія Первозванного вже забуті, але деякі все ще актуальні.

Стародавня християнська легенда каже, що апостол Андрій Первозванний проповідував християнство в самому Царгороді, на побережжях Чорного моря та в околицях Києва.

Сам Андрій був рибалкою, потім він став покровителем усіх, хто пов'язаний з морем за професією - моряки, рибалки, гарпунники і, навіть, пірати, вважають Андрія своїм святим. Його не тільки позвали бути першим з апостолів, Андрій був з Ісусом протягом усього його суспільного служіння. Андрій та Іоан були найближчими учнями Христа, але і стали свідками воскресіння Христа на Єлеонській горі.

Андрій з іншими апостолами визначили, куди кожен з них поїде розповсюджувати Слово Господа. Йому випала подорож до країн поблизу Чорного моря, півночі Балканського півострова. За легендами, Андрій їхав через землю, що зараз називається Україною, тож ми маємо зв'язок з апостолом, що перетинає століття. За легендами, Андрій встановив хрест на схилах Дніпра і пророкував виникнення великого могутнього муста.

Незважаючи на чудеса, які робив Андрій, він був розп'ятий у місті Патри на хресті Х-образної форми. На такому хресті його змальовують на іконах та у книжках.

За часів царя Петра І легенда про Андрія Первозванного стала важливим символом, яким користувалися на флоті, у нагородах та навіть в інтер'єрі. Його донька Єли

Хоч Андрій Первозванний – християнський святий, але народні традиції, звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: ворожіння на майбутню долю, заклинання та ворожіння.

В народі ще це свято називають Калита. Воно вважається парубочим святом, оскільки в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата цієї ночі можуть дізнатись свою долю. Свято Андрія є святом молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару для майбутнього подружнього життя.

13 грудня було прийнято пекти калиту – коржик з білого тесту, який уособлює сонце. Дівчата вірили, що калита символізує щасливий шлюб. Усередині коржа робили отвір, щоб можна було його підвісити на стрічку.

День Андрія Первозванного 2019: традиції свята

Традицій дійшло до нашого часу зовсім небагато, але головні збереглися. У першу чергу потрібно розповісти про ворожіння на Андрія Первозванного.

У цей день дівчата намагалися дізнатися, хто ж буде їх судженим, а варіантів було кілька:- перед тим як лягти спати, потрібно покласти шматочок хліба, який ви самі спекли під подушку і сказати: "Суджений-ряджений, приходь мого хлібця скуштувати". Хто насниться, той і буде вашим чоловіком.- слід налити води в тарілку, покласти на неї кілька соломинок у вигляд містка і поставити собі під ліжко. Суджений прийде перевести наречену через міст, тобто, насниться.- також можна дізнатися, скільки у вас буде дітей, але для цього обов'язково потрібна морозна ніч. Потрібно ввечері налити чарку води, опусти перстень і виставити на мороз. Перед сном загляньте у чарку: скільки буде горбків, стільки буде і синів, а скільки ямок – стільки дочок.

За традиціями наших предків, дівчата та хлопці сходилися до однієї хати ввечері 12-го грудня. Жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12 на 13 грудня ворожили.

Що не можна робити на День Андрія Первозванного

Цього дня не можна шити, ткати і прясти. В цей день, щоб не накликати біду, цими ремеслами займатися не можна було категорично. Ця заборона іноді поширювався на довший період – аж до Водохреща.

Всі інші заборони на Андрія Первозванного лунають із боку церкви. І пов'язані вони в основному з ворожінням. З точки зору церкви, на Андрія Первозванного не можна гадати.

Також пити горілку та інші алкогольні напої не рекомендується. Також не можна лихословити, лаятися і пліткувати. Постарайтеся провести день в позитивних думках і молитві.

Прикмети на День Андрія:

- Якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й сніжна.

- Якщо 13 грудня сніг не розтане, то буде лежати ще 110 днів.

- Якщо тиха вода – хороша зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.

- Червоний вогонь в печі – на холоднечу, білий – на відлигу.

- Якщо у свято Андрія йде сніг – зима буде морозною і холодною.

- Зимно, але сонячно? Бути хорошому врожаю.

- Народжені 13 грудня знаходяться під сильним захистом. З будь-якої ситуації вони виходять із гідністю.

Читайте на ГК:Загроза для усіх областей: закарпатці також готуються до нічних відключень світла
Читайте на ГК:Дівчина вибігла на дорогу і потрапила під колеса авто: поліція з'ясовує обставини аварії на Тячівщині (ФОТО)
Читайте на ГК:7 мільйонів на "реконструкцію стадіону": в одній з громад Закарпаття БЕБ виявило махінації з бюджетними коштами (ФОТО)