1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпаття сміттєве: на Тячивщині люди обурюються через стихійне сміттєзвалище в Колодному (ВІДЕО)

15.11.2019 10:22 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Сміття може спровокувати конфлікт між сусідніми селами: той час як в Углі є своє сміттєзвалище, у Колодному околиці села потерпають від побутових відходів. Їх звозять сюди мешканці навколишніх сіл.

Сміття може спровокувати конфлікт між сусідніми селами: той час як в Углі є своє сміттєзвалище, у Колодному околиці села потерпають від побутових відходів. Їх звозять сюди мешканці навколишніх сіл.

Закарпаття давно відчуває сміттєву кризу. Сміття тут заполонило береги річок, ліси, урочища, узбіччя доріг. Сміттєпереробних заводів чи потужних сортувальних станцій в області немає, а існуючі полігони вже давно переповнені та щоразу скорочують кількість населених пунктів від яких готові приймати побутові відходи. В очкуванні змін деякі села намагаються самотужки вирішити проблему зі сміттям на своїй території. В той де час як мешканці інших продовжують забруднювати довкілля, тим самим провокуючи обурення сусідів.

Кілька днів тому житель тячівської Углі на своїй Фейсбук-сторінці оприлюднив відео відзняте в околицях села Колодне в урочищі Гори. Чоловік обурювався кількістю сміття і смороду, закликаючи мешканців Колодного до відповідальності і спільного прибирання.

«Ще хочу звернутися до всіх журналістів: будь-ласка, розповсюдьте це. Це – катастрофа. Ми маємо вирішити це разом», - звертається активіст до ЗМІ у своєму відео.

Чоловік певний, що лише розповсюдження інформації допоможе «достукатись» до влади і людей та вирішити питання стихійного сміттєзвалища у Колодному.

 

Голова села Колодне Іван Крічфалуші каже, що звозять сміття в урочище не лише його односельчани, а і жителі інших сіл долини - зокрема ще Кричова і Чумалева. За словами посадовця така ситуація склалась після того, як сміттєзвалище в Углі для цих сіл закрили.

«Там якраз проходить межа трьох сіл: Колодного, Кричева і Углі. Туди возять усі. Але так, сміттєзвалище на нашій території. До нас приходили місцеві підприємці і пропонували заключити договір на вивіз сміття. Для цього їм потрібно мати хоча б 700-800 ящиків на село. Такої кількості у нас не буде», - коментує Іван Крічфалуші сміттєву проблему.

За словами голови у них в селі усього 780 дворогосподарств і для заключення договору на вивезення сміття з Колодного треба щоб підключилися ще й села Кричево та Чумалево. Там така ж сама проблема. Іван Крічфалуші каже, що налагодити контакт з головами тих сіл поки що не вдалося.

 

В сусідній Углі сміттєзвалише діє понад 10 років. Спочатку воно було відкрите і для мешканців усіх навколишніх сіл, але в 2017 році Углянська сільрада його паспортизувала, рекультивувала, взяла на утримання і закрила, поставивши там охорону. Зараз сміття тут приймають від мешканців Углі та Великої Угольки в загальній кількості біля 600 дворогосподарств.

Углянський сільський голова Валерій Феєр розповідає, що порядок на сміттєзвалищі навели маючи плани встановити там сортувальну лінію. Сьогодні тут сміття у людей забирає трактор, який їздить визначеним маршрутом, а утримання сміттєзвалища і кількох працівників бюджету сільради щороку обходиться в 60 тис. гривень.

«Плата для кожного дворогосподарства символічна – 30 гривень на місяць. Ці гроші йдуть на оплату дизпалива для трактору. Утримувати сміттєзвалише не дуже вигідно, аде проблема сміття настільки актуальна для Закарпаття, що ми краще будемо дотувати її вирішення, ніж нічого не робити. Допомагають і місцеві підприємці. Зараз у планах встановлення сортувальної лінії», - коментує Валерій Феєр.

Згідно плану перспективного розвитку ОТГ Закарпаття Колодне і Угля мають ввійти до складу майбутньої Углянської ОТГ, тож голова села впевнений, що після об'єднання це сміттєзвалище в Углі тоді зможе обслуговувати й інші села долини. Щоправда чиновник називає одну важливу умову: до тих пір їм потрібно встановити на сміттєзвалищі сортувальу лінію.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що на Тячівщині з'явилось ще одне стихійне сміттєзвалище посеред поля.