1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Закарпатському угорському інституті відбулось урочисте відкриття нового навчального року (ФОТО)

19.09.2019 08:52 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Дійство проходило в місцевому реформаторському храмі й розпочалось спільною молитвою, яку провів пастор Дюла Черніго.

Вперше в історії вишу відбулись презентації та вручення заснованих премій імені Ракоці, відзнак ЗУІ та медалі “За успішну діяльність на благо інституту”.

Почесної премії ватажка куруців удостоїлись держсекретар з питань національної політики угорського уряду Янош Арпад Потапі та перший Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині, нині професор Київського університету економіки і права “Крок” Дмитро Ткач.

Високу відзнаку імені знаного угорського академіка-аграрника Пала Томчані вручили директору Центру інформатики ЗУІ ім.Пушкаша Ференцу Поллої. Медаль“За успішну діяльність на благо інституту” дісталась головному “господарнику” вишу Івану Чізмару.

Відзнаки вручали ректор ЗУІ Ілдика Орос, голова благодійного Фонду інституту Ласло Брензович і син Пала Томчані, керівник угорського відділення ордену “Йоганітта” Іштван Томчані, дід якого, до слова, свого часу був губернатором краю.

Урочистість розпочалась внесенням історичних прапорів регіону: Бетлена, Ракоці, Закарпатської області та ЗУІ, державних стягів України та Угорщини в руках студентів вишу та членів гуртка стрільців с.Шаланки в історичних костюмах тих часів, яких супроводжували дівчата у дворянському вбранні епохи куруців.

У виконанні інститутського хору прозвучали “Національна молитва” угорців та гімн ЗУІ – молитва Ракоці. Цю угорську пісню ХУІІІ століття можна знайти в реформаторському, римо-католицькому та лютеранському псалтирях.

З вітальним словом до присутніх звернулась ректор освітнього закладу Ілдика Орос. Вона підкреслила, що нинішнього навчального року свої перші кроки в ЗУІ робитимуть 144 абітурієнти, а загалом на різних факультетах і відділеннях ази науки засвоюватимуть 333 студенти. Попри це, спільно з угорськими партнерами запустили 4 курси для тих вступників, які виявили бажання засвоїти певну професію. Таких є 103 особи. Таким чином, новий навчальний рік загалом розпочався для 1633 спудеїв.

Паралеьно Центр вдосконалення і перепідготвки кадрів при ЗУІ організував 253 групи у 48 населених пунктах області з вивчення угорської та української мови як іноземної для 3 675 осіб. Отже в цілому нині в інституті навчаються 5 328 чоловік.

“Новий навчальний рік ставить нові завдання та виклики як перед педагогами, так і студентами, - акцентувала промовець.- І кожен плекає нові плани і мрії. На жаль, їх реалізацію вимушені здійснювати в умовах запроваджених нових освітнього та мовного законів України, які, нехтуючи вимогами діючої Конституції держави, грубо порушують права національних меншин, що діяли упрдовж десятиліть.”

Ректор висловила сподівання, що команда новобраного Президента дотримає слова і перегляне згадані законодавчі акти й підтримає вільне використання представниками нацменшин рідної мови.

Першокурсники прийняли клятву студента, яку зачитала Жофія Радванскі. Їх посвячення у спудеї здійснили Ілдика Орос та Ласло Брензович за участі ректора Ніредьгазького університету Еріки Фігули Вашний, декана інституту св.Іштвана Міклоша Гелтаі та доцента цього ж вишу Гейзи Гітки.

У храмі величаво прозвучав всесвітньовідомий гімн студентів “Gaudeamus igitur”.

Перші лауреати премії Ракоці Янош Арпад Потапі та Дмитро Ткач у своїх виступах відмітили вагомий вклад Закарпатського угорського інституту та його викладацького складу в підготовку високопрофесійних фахівців у різних сферах.

“Коли створювали даний навачльний заклад ніколи не думали, скільки перешкод доведеться йому здолати на шляху становлення,- зазначив держсекретар.- Незважаючи на це, колектив не відступив, а, навпаки, рухається вперед, розвивається далі. Без його безпосередньої участі й допомоги в регіоні не здійснювалися б програми оновлення шкіл та дитсадків, підтримки закарпатських аграрників, працівників туристичної та інших галузей.”

Дмитро Ткач, як голова Товариства українсько-угорської дружби, теж запевнив, що зробить все від нього залежне, аби добросусідські відносини між двома країнами відновились, і щоб угорці Закарпаття мали право навчатись на рідній мові на всіх рівнях.

Голова благодійного Фонду ЗУІ Ласло Брензович нагадав, що саме в ці дні відзначають 100-ліття підписання мирного Сен-Жерменського договру, згідно з яким Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини.

“За цей досить тривалий період жителі нашого краю знаходились на територіях кількох держав,- звернув увагу виступаючий.- Незважаючи на це, зберегли свою ідентичність, культуру, традиції і звичаї. Історію творять люди. Тут ми представлені трьома поколіннями, де виділяються такі особистості, як Пал Томчані та його родина, Янош Арпад Потапі, Дмитро Ткач та інші, які внесли посильний вклад у дану справу і слугують нині прикладом для молоді”.

Політик побажав сьогоднішнім спудеям гідно прожовжувати ропочате попередниками, примножувати їх здобутки.

За вискокі відзнаки щиро дякували Ференц Поллогі та Іван Чізмар. Вони запевнили, що свято берегтимуть цінності ЗУІ й доноситимуть їх нинішій молоді.  

Учасників дійства благословили єпископи Закарпатських реформаторської та римо-католицької церков Шандор Зан Фабіан та Антал Майнек, декан Берегівського греко-католицького округу Ференц Демко.

Урочистість завершилась виконанням угорської національної пісні “Szózat”, написаної в 1836 році поетом Мігайом Верешмарті.

Нагадаємо, раніше в Ужгороді більше 300 учасників влаштували нічний забіг до Дня міста.

Читайте на ГК:Закарпатка потрапила у руки тирана-чоловіка: кривдник погрожував розправою (ФОТО)
Читайте на ГК:Серце щемить від болю: на Закарпатті пожежа забрала життя 19-ти чотирилапих пухнастиків (ФОТО)
Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)