1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В Ужгороді підсумували результати освітньої реформи в об’єднаних громадах

01.09.2019 18:01 Суспільство

Фахівці підбили підсумки та розповіли про результати роботи «Нової української школи», яка стартувала минулого року.

Фахівці підбили підсумки та розповіли про результати роботи «Нової української школи», яка стартувала минулого року.

На круглому столі в Ужгороді на тему «Формування спроможної освітньої мережі в Закарпатських ОТГ» також розповіли про напрямки, в яких буде рухатися реформа в подальшому, поінформували у Закарпатському Центрі розвитку місцевого самоврядування.

Як відзначила Андріана Лукач – завідувачка обласного методичного центру при департаменті освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації, 1 вересня минулого року в області 18524 першокласники вперше пішли до школи, цьогоріч таких учнів – 17794.

Зі слів фахівчині, наразі кардинально змінилися підходи в навчанні: «Ми вчимо дітей не заради отриманих знань, а вчимо практичним навичкам, які знадобляться їм у житті». Всього для потреб «Нової української школи» в області було підготовлено 1064 педагогів. Окрім того, класи були облаштовані новими засобами навчання, партами, мультимедійними дошками, багатофункціональними пристроями тощо.

Так, понад 700 закладів отримали багатофункціональні пристрої. Також було закуплено 54 кабінети української мови для навчальних закладів з мовами національних меншин. Все це відбулося в рамках реалізації освітньої реформи. Цьогоріч кошти освітньої субвенцію були спрямовані безпосередньо на місця.  Загалом за даними 2018 року в області вчаться 164 тисячі школярів, а також працює 663 заклади загальної середньо освіти та 598 – дошкільної.

Водночас фахівці відзначають переваги роботи в освітній сфері в умовах децентралізації.

Ольга Барзак, начальник відділу освіти Перечинської міської ради:

«В умовах децентралізації нам працювати дуже зручно. Маємо 6 шкіл та 6 дошкільних закладів, де вчаться 1500 учнів та 486 дошкільнят. Минулого року за нові сучасні парти у нас сіли 173 першачки. Для кожного вчителя був закуплений ноутбук. Також закупили ламінатори, принтери. Всі педагоги пройшли відповідне навчання. Ми часто виїжджаємо в школи, моніторимо ситуацію на місцях, і потому приймаються рішення, які одразу виноситься на сесію міської ради, розглядаються і є позитивними.

Як відзначив консультант з юридичних питань Офісу реформ Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша, найголовніший месидж, який би він хотів донести, – вся Україна перебуває вже на другому етапі децентралізаційної реформи, в той час як Закарпаття не завершило ще й перший. Щодо проблем освіти, в тій частині, яка стосується фінансування, або освітніх субвенцій, то з 2017 року до такої субвенції не входить оплата праці непедагогічних  працівників та енергоносіїв, інформує "Про Захід".

– Асоціація виступила проти, зараз громади мають фінансувати ці видатки з власних надходжень. Це з одного боку стимул до розвитку енергозбереження, з іншого боку – фінансовий прес, бо ж ці гроші можна використати на інші потреби. Ми вважаємо це мінусом. Ми бачимо, що тут сьогодні немає представника району, надалі райони виключені, як такі з процесу методологічного керування освітою. Ця ланка зв’язку збоку департаментів освіти і науки буде спущена напряму в ОТГ. Сподіваємося, що вертикаль вже формується, акцент буде перенесений на ОТГ. Це нова ситуація для України, позаяк раніше це відбувалося на рівні районних управлінь. Саме вони забезпечували раніше методичний супровід освітнього процесу. Я б сказав, що цей процес революційний. Але разом з тим, ми не маємо втратити тих переваг, які мали до реформи», – відзначив фахівець.

Нагадаємо, на Закарпатті створять 54 ОТГ: на Виноградівщині - чотири (ДОКУМЕНТ)

Читайте на ГК:Перепалка на Закарпатті: поліцейські затримали підозрюваного у нанесенні тяжких ножових поранень (ФОТО)
Читайте на ГК:Чемпіонат України з футболу: військовий Ужгородського РТЦК та СП зробив символічний удар м’ячем (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Напав на поліцейського: на Закарпатті затримали агресивного водія