1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

На Верховині постане новий метеопост і наукові лабораторії (ФОТО)

02.08.2019 19:04 Суспільство

Їх найближчим часом планують відкрити в Науково-навчальному центрі (ННЦ) «Синевир» Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова.

Мета - проводити біологічні дослідження і екологічний моніторинг природи Карпат.

За словами директор ННЦ «Синевир» Анатолія Дербака, це стане можливим завдяки наполяганню ректора університету професора Віктора Андрущенка і безпосередній участі його помічника Євгена Біденка.

Протягом двох днів, аби з'ясувати всі необхідні подробиці й досконало вивчити місцеві умови, у Колочаві, де на території національного природного парку «Синевир» розташований ННЦ, - побувала група науковців вишу, яку очолювала заступник декана факультету природничо-географічної освіти та екології, завідувач кафедри географії Валентина Щабельська. Вони також, аби все науково обгрунтувати, - провели зустріч з директором національного природного парку «Синевир» Миколою Дербаком. Під час зустрічі разом з доцентами кафедри біології, к.б.н. Олександром Пархоменком і Наталією Мельниченко, обговорили питання співпраці та проходження практики студентами вузу в національному парку. Зокрема, було  домовлено про встановлення метеорологічного посту, який використовуватимуть для спостереження  і студенти, і працівники НПП «Синевир». Також вирішили питання відкриття нових лабораторій для біологічних досліджень та екологічного моніторингу, які використовуватимуть для навчання студентів і для роботи наукових співробітників природоохоронної установи.

Валентина Щабельська також побувала на  науково-дослідній ділянці з рідкісними рослинами і на оліготрофному сфагновому болоті «Глуханя», навідалася в офіс парку та візит-центр, побувала в Центрі реабілітації бурих ведмедів і на озері Синевир. Унікальна природа, багатий рослинний та тваринний світ, неповторна історико-культурна спадщина - все в комплексі дає унікальний матеріал для вивчення під час практики для студентів вишу, котрі здобувають різні спеціальності.

Добре знаючи, які досліди проводять науковці вишу і що для них становить велику цінність, директор парку «Синевир», кандидат філософських наук Микола Дербак подарував гербарій рідкісних рослин та фото бурих ведмедів для університетського Музею біології.

ННЦ «Синевир» втілює нові ідеї та проекти. А для цього слід створити відповідні умови як для науковців, так і для студентів-практикантів. І в цьому також отримують повну підтримку ректора вишу  Віктора Андрущенка і декана факультету природничо-географічної освіти та екології, доцента, кандидата педагогічних наук Ганни Турчинової. Уже облаштували  спортивний майданчик, оновили приміщення кухні й навчальні й кімнати спального корпусу; навели, як і завжди, лад з зеленою огорожею; традиційно впорядкували всю територію, аби центр мав достойний вигляд і приємно вражав гостей своєю охайністю.

Для довідки. Уже з 2011 року триває тісна і обопільно вигідна співпраця між Національним природним парком «Синевир» і столичним Національним педагогічним університетом імені Михайла Драгоманова. Нещодавно ректор вишу Віктор Андрущенко побував на Закарпатті й розповів про плани діяльності на території цієї природоохоронної установи.  Адже союз двох державних структур, які спільними зусиллями чимало роблять для популяризації та розвитку Тереблянської долини, - щедро засіває ниву екологічну й освітню.

Цитата:

«Карпатський регіон – один з найпривабливіших і наймальовничіших куточків України. Університет Драгоманова вирішив використати унікальні особливості цього краю для проходження студентами практики -- ботанічної, зоологічної, туристичної, географічної, екологічної... Цей край багатющий історією, тут діяли різні патріотичні рухи, які возвеличували та захищали Україну від нападників. Особливо це актуалізується у наші дні, коли на сході України триває війна проти української держави, - розповів професор Андрущенко.- Тому приклади захисту батьківщини актуальні у всі часи і потребують детального вивчення. Науково-навчальний центр “Синевир” був створений завдяки зусиллям різних людей – представників Міносвіти, керівництва вузу, викладачів, студентів, місцевої влади і керівництва національного парку, якому  ми дуже вдячні за спияння. Особлива подяка директору НПП “Синевир” Миколі Дербаку, якого удостоїли двох медалей за вагомий внесок у розвиток університету.

Угода з національним парком, яка носить рамковий характер, дозволяє тут реалізовувати різні цікаві програми. Особливо це важливо для науковців, які можуть у неформальних умовах працювати, вивчати певну проблематику і відпочивати водночас. Головне -- тут проходить практику молодь, котра безпосередньо доторкується до природи Карпат. А провівши тут кілька тижнів, хлопці й дівчата не лише навчаються, але й виховують у собі екологічну свідомість, екологічне мислення, культуру поведінки на природі та інше.Отже, наша навчальна база повинна і буде розвиватися. У майбутньому плануємо приймати двісті студентів щомісяця, зараз практично вийшли на рівень вісімдесяти.

За партнерських зусиль з нацпарком у Мерешорі на річці Теребля ми збудували і міст, що був зруйнований колишнім паводком. У ННЦ “Синевир” мають змогу відпочивати і оздоровлюватися і діти-міжгірчани, батьки яких - учасники АТО.

– Національний природний парк “Синевир” - це дуже хороша структура, яка сама по собі є надзвичайно потужною і успішно реалізовує різні програми еколого-освітнього та природоохоронного характеру, - продовжує ректор. - Але коли пов’яжемо їх з нашими науковими напрацюваннями, то коефіцієнт корисної дії – скажу фігурально – зросте у кілька разів. Ми спільно проводитимемо наукові дослідження і будемо допомагати один одному. Ми подали проект “Зелений університет” і через міжнародні фонди можемо отримати серйозні кошти. Якщо все вдасться, то побудуємо тут серйозний навчально-виробничий комплекс, де будуть виконуватися різні навчальні програми, молодь інтелектуально збагачуватиметься. Край у вас надзвичайно багатющий і його треба розвивати.

Марія ШЕТЕЛЯ, Василь НИТКА, Міжгірщина.

На ФОТО: під час попередньої навчальної практики студентів і приїзду науковців столичного університету Драгоманова. 

Нагадаємо, на Синевирі проходили практику студенти з Умані / ФОТО

Читайте на ГК:На Воловеччині та в Хусті п'яні водії влаштували ДТП
Читайте на ГК:Казкове озеро Синевир показали з висоти пташиного польоту (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Міжгірщині випустили 5 000 мальків форелі в гірські річки

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus