1. Новини Закарпаття
  2. >

Впевнені та конкурентноспроможні: знайомство з жінками-кандидатками до Верховоної Ради від округів Закарпаття

18.07.2019 09:41 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

З 83 зареєстрованих кандидатів в український парламент від Закарпаття лише 5 жінок. І лише 2 з них висуваються по партійним спискам.

З 83 зареєстрованих кандидатів в український парламент від Закарпаття лише 5 жінок. І лише 2 з них висуваються по партійним спискам.

Сьогодні роль жінки в політиці вже звичне явище. Жінкам-депутаткам і громадським діячкам вдається вдало будувати та вміло поєднувати кар’єру і суспільну активність з сім’єю та вихованням дітей.

Та не зважаючи на такий, з першого погляду очевидний, прогрес в сучасному українському суспільстві, на законодавчому рівні залишається не все так просто. Насамперед через те, що попри офіційно декларовану рівність і тривалу боротьбу правозахисних організацій, в Україні досі не впроваджені гендерні квоти.

Голова всеукраїнської громадської організації «ОПОРА» Ольга Айвазовська наголошує, що гендерні квоти є прикладом вирівнювання та недискримінації представників обох статей у політичних процесах:

«Демократичним та репрезентативним є той парламент, який відтворює структуру суспільства в політичному, ідеологічному, програмному, географічному та гендерному аспекті. Для цього і є обмеження щодо прохідного бар'єру, який не повинен бути надмірним та гендерні квоти, де рівновага між представництвом обох статей ще не є нормою для політичних процесів. Є пряма залежність між показниками ефективності роботи державних інституцій, виборних органів та гендерною недискримінацією».

Представництво жінок в українському парламенті тримається на рівні 15%, тоді як жінок-виборців в Україні понад 50%. За всю історію Закарпаття ще жодного разу немало у Верховній Раді своїх представниць.

 

Жінки-кандидатки в український парламенті із Закарпаття: хто вони?

На виборчій карті країни Закарпатська область представлена 68, 69, 70, 71, 72 та 73 окружними виборчими округами із загальною кількістю 811 виборчих дільниць на яких зареєстровано більше 940 тис. виборців.

Серед 83 кандидатів-мажоритарників, які балотуються у парламент, є 5 представниць прекрасної статі. Жінки становлять лише 6% відсотків від загальної кількості учасників перегонів і на жодному з округів не є явними фаворитками. Тож спрогнозувати, котра з них 21 липня буде обрана народним депутатом, сьогодні важко.

«Голос Карпат» вирішив дізнатись, хто вони, потенційні представниці Закарпаття у Верховній Раді?

Ми запросили до інтерв’ю жінок-кандидаток і розіслали питання в яких попросили їх розповісти чому вони вирішили йти у велику політику; про їхнє ставлення до конкуренції на цій ниві з чоловіками; про найсміливіше рішення у передвиборчій програмі та найперші ініціативи у новообраному парламенті; а також про підтримку родини, мотивацію і про те, в чому для них секрет успішної жінки.

Нам відгукнулись всі п’ять кандидаток, тож нижче, разом з коротким резюме, подаємо їхні оригінальні відповіді.

 

Кайнц Діана Іванівна

 

Доцент кафедри міського будівництва та господарства Ужгородського національного університету. Балотується шляхом самовисування по 68 окружному виборчому округу (міста Ужгород, Чоп, Ужгородський район).

1. Чому Ви вирішили йти в політику? Як до цього поставились Ваші рідні?

- Саме разом з рідними приймала це рішення, отже, за цим "плюсик". А ось "минусики" навколо йти і спонукали. Вирішила, що просто спостерігати, помічати і обговорювати вже замало, потрібно діяти на благо громади і присвятити частину свого життя політиці.

2. В передвиборчій кампанії Вам доводиться конкурувати з чоловіками. Це досить складна «гра», здебільшого за їхніми правилами і на їхньому полі. Що Вас мотивує і надихає на цю кампанію?

- Діти і учні, батьки і вчителі - вони зараз найвразливіші, потребують турботи - це мотивація. А сила - я те покоління, чиї молоді роки були у 90-их, кажуть, ми витривалі, тому зможу з ними (чоловіками – ред.) конкурувати на рівних.

3. Яке найрадикальніше/найсміливіше рішення Ви пропонуєте у своїй програмі? Які будуть Ваші перші ініціативи, якщо Вас оберуть до Верховної Ради?

- Радикальне: що Ужгород і наш край понад усе! Треба вчитись від нього і традицій, і європейської ментальності, що в нас в крові від бабусь та дідусів. Треба вивезти з міста все сміття, в тому числі те, що засіло у владних кабінетах. Викорчувати вмерлі трухляві дерева, а разом з ними і темні схеми на благоустрої. Повірте, роботи багато!

4. Жінки в політиці що Вас надихають. На Вашу думку в чому секрет успішної жінки-політика взагалі і чи потрібні такі жінки країні? Чому?

- Якщо точно про захоплення, то, напевно, бірманська лідерка Аун Сан Су Чжи. В ній і тендітність, і колосальна сила духу. Лауреат Нобелівської премії, яку, до речі, витратила на облаштування стільникового зв'язку у свої понівеченій військовою хунтою країні Мьянмі.

Чи потрібні жінки-політики в Україні? Так, звичайно. І прагнення в нас з нею спільні - політичні реформи, що приведуть до поваги прав людини і створенню незалежної судової системи.

 

Туріс Інгрід Юріївна

 

Доцент кафедри англійської філології та методики викладання іноземних мов Мукачівського державного університету. Балотується шляхом самовисування по 68 окружному виборчому округу (місто Мукачево, частина Берегівського (виборчі дільниці № 210003 – 210005, 210012, 210013, 210015, 210017, 210019, 210021, 210029 – 210032, 210035), частина Іршавського (виборчі дільниці № 210172 – 210180, 210203 – 210212, 210223 – 210228), частина Мукачівського (виборчі дільниці № 210303 – 210330, 210332 – 210339, 210343 – 210345, 210347 – 210365) районів).

1. Чому Ви вирішили йти в політику? Як до цього поставились Ваші рідні?

- Буду максимально відвертою, ніколи не думала, що моє життя буде пов’язано із політикою, бо маю улюблену професію, хорошу роботу та необхідне матеріальне і моральне задоволення. Проте, коли успішно закрутилась робота навколо нашої Мовної школи (заснована в 2009 році), ми часто говорили з педагогами, батьками та учнями про моменти несправедливості саме в навчально-виховному процесі, труднощі, з якими змушені боротися сім'ї сьогодення.

Тоді (в 2011 році) створили обласну громадську організацію «Центр європейської культури та мови» з метою не тільки ведення культурної діяльності нацменшин краю, а й із можливістю надання консультацій один одному щодо вирішення щоденних наших проблем. Після чого, самі члени ГО ініціювали спробувати мою кандидатуру спочатку на місцевих виборах у Закарпатській області.

Стосовно ставлення рідних до моєї участі в політичному житті краю було позитивним. Треба розуміти, що я народилася в люблячій сім'ї, де будь-які починання кожного завжди сприймалися і підтримувалися. Більше того, мені пощастило й з власною родиною, де мій чоловік є надійним тилом для нас.

2. В передвиборчій кампанії Вам доводиться конкурувати з чоловіками. Це досить складна «гра», здебільшого за їхніми правилами і на їхньому полі. Що Вас мотивує і надихає на цю кампанію?

- Безперечно, історично так склалося, що в політиці задіяні більшість чоловіків. Мені це ніколи не заважало, бо відчуваю міць в людях не через категорію статі, а завдяки їх силі духу. Особисто мене мотивує й надихає бажання працювати і робити добро.

3. Яке найрадикальніше/найсміливіше рішення Ви пропонуєте у своїй програмі? Які будуть Ваші перші ініціативи, якщо Вас оберуть до Верховної Ради?

- Взагалі мені не хочеться працювати за тактикою радикальності, я більше прихильник ліберальної політики, проте має діятись мудро, професійно та пунктуально. Звісно, на жаль бувають випадки, коли люди не хочуть розуміти важливі речі, тоді необхідно приймати тверді рішення.

Щодо власних ініціатив у ВР в разі обрання: 1. Внесення змін до Закону про інвестиційну діяльності в Україні. 2. Законопроект щодо надання податкових канікул для підприємців-початківців. 3. Законопроект про запровадження мораторію на відчуження в будь-який спосіб державних закладів та об’єктів комунальної форми власності, що належать громаді.

4. Жінки в політиці що Вас надихають. На Вашу думку в чому секрет успішної жінки-політика взагалі і чи потрібні такі жінки країні? Чому?

- Успіх жінки в будь-якій сфері діяльності в її слабкості, вміння чути, мудро і дипломатично шукати шляхи вирішення проблем. Це здатність знаходити компроміс зі сторонами, що врешті забезпечить мир і добробут для розвитку нації. Жінка в раді – це позитивні емоції, хороший настрій та здорові рішення. Країна від цього тільки виграє.

 

Дубчак Наталія Сергіївна

 

Адвокат, кандидат юридичних наук, фізична особа – підприємець, член політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Свобода". Балотується як кандидат від політичної партії Всеукраїнського об’єднання "Свобода" по 71 окружному виборчому округу (місто Хуст, Хустський район, частина Іршавського (виборчі дільниці № 210168 –210171, 210181 – 210183, 210185 – 210190, 210192 – 210195, 210198 – 210202), частина Тячівського (виборчі дільниці № 210479 –210481, 210504, 210516, 210522 – 210524, 210529, 210534, 210535, 210537, 210538) районів).

1. Чому Ви вирішили йти в політику? Як до цього поставились Ваші рідні?

- Працюючи із законами понад 15 років, знаючи їх дуже добре, бачачи їх недоліки, я твердо вирішила для себе попри все, отримавши підтримку виборців 71 виборчого округу, стояти на своїх принципових позиціях – захищати українців і домагатися покращення їхнього життя. Йду до Верховної Ради, щоб змінити Україну, щоб зробити країну такою, в якій хочеться жити, а не виїжджати за кордон. Я йду, щоб підтвердити довіру своїх однодумців і переконати тих, хто думає інакше, що разом, об’єднавши зусилля, ми зможемо змінити країну.

Рідні завжди підтримують мої починання, допомагають реалізовувати ідеї, проекти, адже все що я роблю, я сподіваюся, дасть в майбутньому результат і життя людей покращиться, світогляд розшириться, люди доєднаються до розбудови нашої країни.

2. В передвиборчій кампанії Вам доводиться конкурувати з чоловіками. Це досить складна «гра», здебільшого за їхніми правилами і на їхньому полі. Що Вас мотивує і надихає на цю кампанію?

- На мою думку зовсім немає значення, кандидатом у Верховну раду України є жінка чи чоловік. Як Ви кажете, дійсно вибори є складними, для когось вони є своєрідною «грою». Але на кону – майбутнє України та українців. На жаль, багато з кандидатів використовують нечесні правила гри, кандидати знаходяться в нерівних умовах, деякими кандидатами застосовуються всі важелі впливів, значні адміністративні та матеріальні ресурси, зачасту маніпулюючи думкою людей. Я вважаю, що для всіх кандидатів мають бути створені рівні умови, чого наразі немає.

3. Яке найрадикальніше/найсміливіше рішення Ви пропонуєте у своїй програмі? Які будуть Ваші перші ініціативи, якщо Вас оберуть до Верховної Ради?

- Першочергові завдання, які виконуватиму, якщо стану народним депутатом, на загальнодержавному рівні це:

1. Здійснити реальну люстрацію – докорінне очищення влади. Скасувати недоторканність президента України, народних депутатів та суддів. Запровадити дієву процедуру імпічменту президента. Ухвалити закон про відкликання суддів, посадовців та депутатів.

2. Позбавляти мандату народних депутатів України за кнопкодавство та прогули.

3. Ліквідувати олігархічні монополії. Повернути контроль держави та громад над підприємствами-монополістами та природними монополіями.

4. Заборонити приватизацію стратегічних та прибуткових підприємств.

5. Встановити справедливі тарифи для людей замість корупційних надприбутків для олігархів.

6. Розвинути могутній середній клас не менше 60% від працездатного населення.

4. Жінки в політиці що Вас надихають. На Вашу думку в чому секрет успішної жінки-політика взагалі і чи потрібні такі жінки країні? Чому?

 - У час стрімкого розвитку технологій, у руслі швидкоплинності інформації та загальної байдужості до чужих проблем, основне - не загубити себе. Зберегти людські якості, принцип гуманності та елементарного людського співчуття і співпереживання. Я захоплююся жінками, яким притаманні вищевказані людські якості, адже основне у політика - залишатися людиною.

Для жінки-політика, Україна має бути своєрідною дитиною, яку вона повинна оберігати та про яку дбати¸ щоб країна (дитина) розвивалася у потрібному напрямку і стала сильною, могутньою державою.

Надихаюся творчістю Ліни Костенко, яка хоч і не є в політиці, але своєю творчістю, своїми «меседжами» до людей, так багато робить для розвитку України. Вона не скорилася, коли радянська цензура заборонила друкувати її твори, вона не мовчала в складні для України часи, активно працювала нарівні з усіма вченими, рятувала артефакти народної культури від знищення і забуття, з таких Великих Людей як Ліна Костенко треба брати приклад.

 

Розман Іванна Степанівна

 

Освіта вища, вчитель Хустської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 6. Балотується як кандидат від політичної партії «ГОЛОС» по 71 окружному виборчому округу (місто Хуст, Хустський район, частина Іршавського (виборчі дільниці № 210168 –210171, 210181 – 210183, 210185 – 210190, 210192 – 210195, 210198 – 210202), частина Тячівського (виборчі дільниці № 210479 –210481, 210504, 210516, 210522 – 210524, 210529, 210534, 210535, 210537, 210538) районів).

1. Чому Ви вирішили йти в політику? Як до цього поставились Ваші рідні?

- За останні 3 роки разом з учнями зацікавилася проблемами нашого краю, пов'язаними з екологією і шляхами їхнього вирішення. Питання збереження флори і фауни Карпат, питання пов'язані із забрудненням Закарпаття сміттям особливо мене турбують. Розумію, що акціями на рівні школи чи міста їх не можливо повністю вирішити ,тому хотілося б це зробити на законодавчому рівні.

Рідні мене повністю підтримали і дали наступну настанову: робити так, щоб не нашкодити ні собі, ні людям.

Також відчуваю сильну підтримку усієї команди партії "ГОЛОС" на Закарпатті. Так я єдина жінка серед кандидатів-мажоритарників, то ця підтримка - подвійна.

2. В передвиборчій кампанії Вам доводиться конкурувати з чоловіками. Це досить складна «гра», здебільшого за їхніми правилами і на їхньому полі. Що Вас мотивує і надихає на цю кампанію?

- Надихнуло мене на цю кампанію віра у зміни, які мають відбутися у нашій державі, якщо до влади прийдуть нові, чисті обличчя!

Також моя мотивація - це мої учні, які ще зовсім юні, але вже сьогодні роблять щось корисне для своєї школи, міста, краю.

3. Яке найрадикальніше/найсміливіше рішення Ви пропонуєте у своїй програмі? Які будуть Ваші перші ініціативи, якщо Вас оберуть до Верховної Ради?

- Це мій перший політичний досвід. Думаю, що змінювати треба багато чого, але в першу чергу, я б ініціювала зміни до законодавчих актів, які регулюють вирубку лісів та зробила б більш жорстким покарання за незаконну вирубку лісу.

Також хотілося б дати, так би мовити, «нове життя» закону "Про відходи". Нажаль, норми цього закону, більшість українців просто ігнорують.

4. Жінки в політиці що Вас надихають. На Вашу думку в чому секрет успішної жінки-політика взагалі і чи потрібні такі жінки країні? Чому?

- Прикладів жінок в політиці є багато, але мені найбільше запам'яталася австрійська імператриця Марія Терезія і британський прем'єр-міністр Маргарет Тетчер. Ці жінки вдало поєднували сімейне і політичне життя, були справжніми патріотами своєї Батьківщини та викладалися на всі 100% для досягнення спільної мети.

 

Онисько Надія Степанівна

 

Головний лікар Виноградівської районної лікарні. Балотується шляхом самовисування по 73 окружному виборчому округу (місто Хуст, Хустський район, частина Іршавського (місто Берегове, Виноградівський район, частина Берегівського (виборчі дільниці № 210001, 210002, 210006 – 210011, 210014, 210016, 210018, 210020, 210022 – 210028, 210033, 210034, 210036), частина Іршавського (виборчі дільниці № 210184, 210191, 210196, 210197, 210213 – 210222) районів).

1. Чому Ви вирішили йти в політику? Як до цього поставились Ваші рідні?

- Говорити про те, що наболіло, потрібно на широкий загал. Поки всі обговорюють як в сучасній Україні змінити закладені пострадянською системою основи охорони здоров’я – люди помирають.

Причини катастрофічної смертності та низької тривалості середнього віку життя українців і є тими самими блоками, які підлягають повному і ефективному реформуванню. Не існує єдиного підходу до реорганізації, тому ми повинні перейняти найкращі світові практики і пристосувати їх до наших реалій.

Проблеми в охороні здоров’я з якими я стикаюся протягом 30-ти років, спонукають мене до політичного життя, яке дасть змогу ініціювати моделі для зміни в системі охорони здоров’я. Адже в нашому житті головним є саме воно, здоров’я.

Я отримала підтримку моєї сім’ї і це для мене найважливіше.

2. В передвиборчій кампанії Вам доводиться конкурувати з чоловіками. Це досить складна «гра», здебільшого за їхніми правилами і на їхньому полі. Що Вас мотивує і надихає на цю кампанію?

- Справжня жінка не конкурує з чоловіками і не доводить їм свою досконалість. Я ідучи в політику отримую підтримку від людей, моїх виборців, тому не маю жодної думки про ту чи іншу залежність від чоловіків.

Досвід чоловіків і жінок відрізняється з огляду на роль у суспільстві і гендерні ролі, тому рівне представництво обох статей в органах влади необхідне для гармонійного управління спільними справами.

3. Яке найрадикальніше/найсміливіше рішення Ви пропонуєте у своїй програмі? Які будуть Ваші перші ініціативи, якщо Вас оберуть до Верховної Ради?

- Насамперед, я почну працювати над законопроектами необхідними для поступової імплементації медичної реформи та відстоювати ефективне створення страхової медицини.

Медицина має бути доступною, а доступність має бути не тільки ціновою, як у випадку з фармацефтичними препаратами, а ще і географічною. Тому я засуджую закриття закладів охорони здоров’я у малонаселених районах і буду відстоювати їх «здорову» реорганізаццію.

Ще одна проблема для жителів нашої області, а також для мільйонної діаспори українців – це подвійне громадянство. Не зважаючи на всі складнощі та цього питання та ймовірні приховані ризики з нашого боку, я готова відстоювати прийняття закону про запровадження подвійного громадянства.

Вірю, що даний проект допоможе не тільки залучити українську діаспору у процес розбудови нашої країни, але і підтримати ті культурні й інтелектуальні цінності, якими наша земля багата завдяки українцям в жилах яких тече угорська, словацька, румунська, польська кров, у яких багатонаціональне коріння.

4. Жінки в політиці що Вас надихають. На Вашу думку в чому секрет успішної жінки-політика взагалі і чи потрібні такі жінки країні? Чому?

- В Україні все ще чимало стереотипів щодо працюючих жінок. Насамперед, варто подолати негативні упередження щодо жінок та уявлення про політику, як не жіночу сферу. Сьогодні майже не говорять про реалії, в яких доводиться працювати жінкам-політикам та про труднощі, з якими стикаються жінки, які лише починають будувати свою політичну кар’єрую. А це знаковий перехідний період, коли жінка робить важливий вибір, великий крок вперед, щоб стати активною і перспективною для суспільства.

І тому вкрай важливо щоб всі – преса, громадськість, громадяни - відволіклись від «суперзірок» в політиці та їх історій успіху і звернули увагу на брутальні реалії, в яких доводиться виживати активним і прогресивним жінкам-політикам у регіонах.

Для мене жінка-політик – це мати Тереза, яку називають найвпливовішою жінкою світу, а її життя найбільшою подією 20 століття.

 

Присутність жінок у політиці дисциплінує чоловіків, - обласний депутат

Після 21 липня двері українського парламенту будуть відкриті для 6-ти закарпатців. Для одних сесійна зала Верховної Ради буде вже звичним місцем, а хтось потрапить туди вперше. Можливо, комусь із жінок-кандидаток пощастить і Закарпаття вперше в своїй історії отримає не лише представників у парламенті, а і представниць.

Для того, аби зрозуміти як це, поєднувати депутатство із своєю основною роботою і як працюється з чоловіками-колегами під час сесій, ми звернулись по коментарі до жінки-депутата Закарпатської облради Ірини Мацепури:

«Для мене, після виробництва і нашого швидкого темпу (Ірина Мацепура директор меблевого підприємства ВГСМ – ред.), все йде як у сповільненому фільмі. Також результативність виробництва має абсолютні виміри, а державна служба лише в столичних коридорах починає говорити про ефективність державного управління. І часом ловиш себе на думці, ми ж уже розглядали ці проблеми – чому вони знов виносяться на порядок денний. Одночасно є і розуміння того, що серйозні документи не створюються одномоментно. Наприклад, зараз розробляється Регіональна стратегія розвитку Закарпатської області на період 2021-2027 роки і видно який пласт інформації і даних обробляється, скільки ведеться аналізу, які йдуть суперечки фахівців, які по різному бачать шляхи розвитку. І все це необхідно буде звести в один документ».

«Ви запитували як конкурувати з чоловіками? На професійній ниві немає гендерної конкуренції. Тут конкурують знання і досвід. Звичайно, ті депутати, які вже друге – четверте скликання набагато впевненіше себе почувають.

З одного боку є стереотипи, що чоловіки більше займаються керівними роботами. З іншого боку, жінка дійсно більше займається домашніми справами. І до того часу, як людина доростає до керівних посад є певний дисбаланс - чоловік уже 20 років в активному житті, у нього досвід, широке коло знайомих, різноманітні комунікативні навички, а жінка лиш доростила дітей до закінчення університету. Крім цього, жінки слабші фізично. Депутатство - це додаткові і немалі відстані, додаткові зустрічі і проблеми. Немале значення має і фінансовий ресурс, який можна вкласти в свою депутатську діяльність. Тому що, кожен прийом депутата - це проблеми, які нерідко приходиться вирішувати власним коштом. Але, спосіб життя змінюється, змінюється і сімейний уклад. Чим далі більше ми бачимо успішних жінок в бізнесі, збільшується їх кількість і в політиці».

Не бачить конкуренції між чоловіками і жінками в сесійній залі й представник «сильної статі», депутат облради Андрій Шекета:

«Присутність жінок у політиці – це однозначна перевага для політики взагалі. Присутність жінок робить політику менш агресивною і, інколи, більш коректною. Стає коректнішою сама поведінка чоловіків-політиків у присутні жінок.

Як показали останні місцеві вибори (2015 рік – ред.) була у законі вимога про квоти іншої статі, але сказати що це серйозно вплинуло на гендерний баланс, то скоріше ні. Ті жінки які були сильні як особистості, як політики, вони стали депутатами не тому, що була квота, а тому, що вони просто сильні. В той же час часто партії самі, просто формально, на тих округах де у них була мінімальна підтримка, просто виставляли жінок для того, щоб зберегти ту квоту, про яку говорить закон.

В обласній раді сім жінок і всі вони досить ефективно працюють як депутати. Наприклад в моїй комісії з питань екології головою комісії є жінка і нормально, скажем так, вона з усіма нами, чоловіками, справляється. Є інші мої колегині, які часто вносять до розгляду проекти рішень, подають зауваження. Для мене тут немає ніякої різниці в якості роботи. Але, ще раз скажу, присутність жінок у політиці дисциплінує чоловіків».

У закарпатській обласній раді 64 депутати, з них 7 жінок, що становить майже 11%.

 

Олена Мудра для Голосу Карпат

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська