1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

«Вони ведуть боротьбу з дітьми!», - освітяни Виноградівщини про кризу в своїй галузі

4693
Суспільство Новини Виноградова

Сьогодні, 10 липня о 10 годині за к.ч., на черговій сесії Виноградівської райради депутати ділитимуть понад 50 мільйонів “освітянських” гривень.

«Вони ведуть боротьбу з дітьми!», - освітяни Виноградівщини про кризу в своїй галузі

Загроза зриву вчасного початку нового навчального року, відсутність оздоровчих обслуговуючому персоналу освіти та ризик провалу реформи «Нової української школи» для майбутніх першачків - з цим усім стикнулись освітяни і школярі Виноградівщини сьогодні.

Вже рік управління освіти, а від того і школи втягнуті в кадрові інтриги та політичний конфлікт з районною радою. Причина банальна – бажання контролю над розподілом освітянських коштів.

Освіта на сьогодні залишається чи не єдиною соцгалуззю, яка поповнює районний бюджет через відрахування податків. В свою чергу повноваження визначати куди саме мають піти освітянські гроші, як це є в інших районах Закарпаття, від управління освіти РДА райрада забрала ще рік тому. Чим саме позбавила освітян давати свої пропозиції щодо розподілу ними ж зароблених коштів.

 

Конфлікт розпочався в минулому році з приходом на посаду нового начальника управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА Юрія Свища. На той час молодий керівник не мав жодного дня досвіду роботи ні в системі освіти, ні на державній службі. 

Юрій Свищо депутат Виноградівської райради від партії «Відродження» та, за сумісництвом, помічник депутата обласної ради від цієї ж політсили Владіслава Поляка.

Проте причиною невдоволення директорів шкіл району стало не відсутність досвіду чи політичні вподобання, а управлінська та кадрова політика, яку він намагався запровадити з перших днів свого призначення.

За словами директорів шкіл району, Юрій Свищо примущував їх погоджувати з ними поставщиків продуктів, кадрові призначення і, головне, в "знак вірності" писати заяви про звільнення без дати.

Обурені таким ставленням освітяни рівно рік тому звернулисть до Міносвіти України.

В той же час деякі їхні колеги та працівники управління освіти стали на захист свого нового керівника, а сам він назвав такі лії "політичними маніпуляціями".

 

Минув рік після початку професійного тиску, звернення директорів до Міносвіти, звільнення Юрія Свища і призначення нового керівництва. За таким сценарієм наче мало б все владнатись. Проте натомість сьогодні тривають досудові розслідування і суди, виділення коштів на потреби освіти блокується, а початок нового навчального року опинився під загрозою.

 

Чи переможуть учні Виноградівщини районних депутатів?

10 липня зранку на черговій сесії Виноградівської депутати вирішуватимуть, чи зможуть школи району провести необхідні капітальні ремонти, щоб відчинити свої двері для учнів 1 вересня. Для цього районним обранцям треба дозволити використати на ці потреби 39 мільйонів залишку освітньої субвенції, а також цільові кошти у розмірі біля 16-ти мільйонів гривень.

Освітяни переконані, що найнагальнішою потребою для ряду шкіл залишається заміна даху, адже від цього прямо залежить безпека і здоров’я учнів, що там навчаються.

“Нам казали зібратись і виокремити три найнагальніші потреби для кожної школи. Але, вибачте, там де заривається дах чи немає внутрішніх вбиралень, у школах яким понад 50 років, в порівнянні з майже новою десятирічною школою в якій просять замінити вікна - це дві великі різниці, які не можна порівнювати”, - пояснює голова ради директорів району Габріела Гомокі.

На минулій черговій сесії 25 березня таке рішення прийнято не було по причині неподання райдержадміністрацією бюджету з пропозиціями управління освіти.

На позачерговій сесії 21 квітня депутати всіх фракцій райради одноголосно відмовились розглядати поданий напередодні бюджет, мотивуючи це необхідністю доопрацювання. В свою чергу законодавство та регламент роботи райради дозволяв їм прийняти важливі для життєдіяльності району рішення.

«Розумієте у нас викликає сумніви об’єктивність розподілу коштів між закладами, бо всі найбільші суми просять ті заклади, керівники яких входять у раду директорів, в той же час є заклади із значно меншими потребами. Такий розподіл викликав сумніви, тому депутати хотіли доопрацювати це питання комісійно», - пояснюють у райраді.

 

В управлінні освіти кажуть, що вже п’ять місяців просять зібрати комісію з цього питання. Стверджують, чули про перенесення але були певні, що вона відбудеться.

“За пів-години я отримую повідомлення, що і освітня, і бюджетна комісія скасована. За п’ять місяців не можна було зібратись жодного разу?

Ми готові йти на будь-які їхні пропозиції і включити запропонований ними розподіл, але депутати мовчать”, - розповідає начальник управління освіти Марія Сігетій.

В той же час якщо навіть завтра на черговій сесії кошти на капремонти таки будуть виділені, загроза не встигнути завершити їх до початку нового навчального року залишається.

 

Не краща ситуація і 6,1 мільйонами для “Нової української школи”, 2,5 з яких потрібно виділити із залишків освітньої субвенції. Ці гроші також залишаються залежними від волі районних депутатів і зволікання з рішенням про їх виділення яких загрожує проваленою реформою НУШ для першого класу.

Така сама ситуація із 13 мільйонами для облаштування у школах внутрішніх вбиралень і навчальних кабінетів; закупівлею автобусів, в тому числі для дітей з особливими потребами; закупівлею комп’ютерів та проведенням інтернету.

«Загроза із затягування виділення цих коштів у тому, що якщо ми не освоїмо їх до кінця року, то держава їх забере назад і у дітей не буде ні туалетів, ні автобусів, ні комп’ютерів. Нам потрібно було вже проводити тендери, а замість того ми бігаємо і вибиваємо свої ж гроші», - переймається головна освітянка району.

 

«Ми за рівність всіх працівників освіти», - директори шкіл

Ще одне гаряче питання – кошти на оздоровлення обслуговуючого персоналу освіти. Для цього з районного бюджету мають виділити 3,8 мільйонів гривень.

В райраді кажуть, що в бюджеті поданим райдержадміністрацією коштів на оздоровлення не передбачено, але в той же кажуть – будуть шукати рішення проблеми.

«Розумієте, у нас є 15 мільйонів які треба розділити по пріоритетним напрямкам. Ось наприклад, в райлікарні закінчились наркотичні речовини. Їх потрібно? – Потрібно. І сміття вивезти з району теж потрібно. Тому нам прийдеться приймати виважене для всіх сторін рішення.

Також ми маємо дефіцит по зарплаті працівникам дитячих садків району. А це захищена стаття. Одним оздоровчі, а в інших дефіцит зарплати. Бачите, як виходить?», - знову пояснюють у райраді.

В свою чергу директори освітніх закладів, персонал яких ризикує піти у літню відпустку без оздоровчих коштів, прагне донести районним депутатам важливість збереження рівності в освіті.

«В межах освіти не можна робити різницю між педагогами і обслуговуючим персоналом, бо тепер виходить так, що одні мають оздоровчі, а інші - ні. Не можна робити таку різницю в колективах. Що, ці люди менше працюють чи менше заслуговують? В райраді повинні поставитись до цього з розумінням», - переконана директор школи №3 Габріела Гомокі.

 

“Поновлений” екс-очільньник освіти і скандал із записами

Сьогодні колишній очільник освіти Юрій Свищо намагається поновитись на посаді з вимогою компенсації заробітної плати. Справу, наступне засідання по якій має відбутись 25 липня, зараз розглядає Восьмий апеляційний суд Львова.

В той же час виноградівські поліцейські ведуть слідство по фактам, які можуть підтвердити чи спростувати те, чи змушував Юрій Свищо писати директорів освітніх закладів заяви на звільнення без дати.

Запис розмови тодішнього керівника освіти з одним із директорів школи району був переданий виноградівським слідчим. 

3 червня цього року ухвалою Виноградівського райсуду слідчих було зобов’язано провести експертизу запису у термін 30 дію, проте на сьогодні цього зроблено не було.

Теперішня керівниця освіти Марія Сігетій впевнена, що слідство затягується і заявляє про заангажованість слідства.

“Ми просили нам замінити слідчого у цій справі Юрія Ракущинця. Ми неодноразово бачили його в компанії Юрія Свища, маємо і фотодокази. Нам обіцяли його поміняти, проте так цього і не зробили. Тоді про яке чесне слідство може йти мова?”, - риторично запитує овсітянка.

Юрій Свищо будь-які питання з тем в цій статті відмовився, наголосивши лише на тому, що суд на поновлення ним вже виграно, отже всі звинувачення щодо нього є надуманими і безпідставними.

 

Незважаючи на політичні ігри і конфлікти між освітянами і Виноградівською райрадою перші в свою чергу твердо переконані: «Освіта – не політика. На сьогодні це єдина галузь у Виноградівському районі без політичнго контролю яка і повинна залишатись такою».

 

Стало відомо, що чергова сесія Виноградівської райради не відбулася, хоча депутати і зібрались до сесійної зали. 

--ОНОВЛЕННЯ--

Згодом у Виноградівській райраді прокоментували скасування засідання тридцять першої сесії.

Нагадаємо, також директорка школи №4 розповіла про зрив сесії райради.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber