1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Історична постать: найсильніша людина планети Іван Фірцак родом із Закарпаття

02.07.2019 22:49 Суспільство

Найсильніша людина планети (1928 р.) – Іван Фірцак-Кротон родом із с. Білки Іршавського району.

Найсильніша людина планети (1928 р.) – Іван Фірцак-Кротон родом із с. Білки Іршавського району.

Слово «богатир» увійшло в наше життя, як щось неймовірне, родом із казок та легенд, які передаються поколіннями.

Силач, герой, видатний боєць – самі такі значення монголи та кочові племена надавали титулу «багатур». Пізніше слово увійшло і в слов’янські мови.

Ян Усмовець, козак Бурляй, Іван Піддубний, Василь Вірастюк – українська земля завжди була багата на силачів. Серед найвідоміших богатирів і уродженець Закарпаття.

Найсильніша людина планети (1928 р.) – Іван Фірцак-Кротон.

Народився 28 липня 1899 року в с. Білки Іршавського району.

У 20 років юнак подався на заробітки до Чехії. Після роботи на заводі працював вокзальним вантажником, де норму перенесеної ваги відробляв за півдня.

Як спортсмен-аматор, Іван Фірцак зажив слави на початку 1920-х рр., коли у Празі почав перемагати на бійцівських турнірах. Першим його супротивником став мандрівний силач Вілет, який голослівно заявляв, що є непереможним.

«Нехай спробую», – подумалося закарпатцю, після чого хвалька Вілета було відправлено в нокаут.

Відтоді богатирем зацікавився тренер Ондржей Нейман, який почав кувати із закарпатця справжнього спортсмена світового класу.

У 1922 р. на чемпіонаті з важкої атлетики Чехословаччини 23-річний юнак підняв вагу 150 кг і виграв золоту медаль. Простий вантажник із Закарпаття вразив весь чеський важкоатлетний бомонд.

Невдовзі Іван Фірцак став чемпіоном Чехословацької республіки і з рукопашного бою.

За період кар’єри найкращим у змаганнях з гирьового спорту закарпатця було визнано 70 разів!

На честь античного героя Іван Федерович отримав прізвисько Кротон.

Пізніше доля завела нашого земляка на циркову арену. Під час поїздки до Карлових Вар, автомобіль під керуванням тренера потрапив у жахливу ДТП. Ондржей Нейман загинув на місці, а Іван Фірцак півтора місяці провів на лікарняному ліжку.

Саме з цієї причини закарпатець залишив спорт та подався в артисти відомого празького “Ґерцферт-цирку”.

Тут Іван Федерович показував неймовірні силові трюки.

Жонглювати гирями та вигинати дамам метелеве серце із арматури? – Легко, адже наш силач вмів голіруч розривати залізні ланцюги, зубами тягнути вантажівку, а 20-сантиметрові цвяхи силач забивав голою долонею.

З “Герцферт-цирком” Іван Сила, як про закарпатця писали на афішах, об’їздив півсвіту та виступив у 64-х країнах.

У США 160 кілограмовий богатир виконав відомий рекламний трюк: ліг на землю, аби автівка переїхала йому через горло. Згодом цей номер увійшов до програми силача.

В 1927 році власники концерну “Форд”, на знак пошани, подарували Фірцакові іменний автомобіль.

На прохання королеви Великобританії Іван Фірцак у шкіряних рукавицях на ринзі помірявся силою із з британським боксером-«супертяжем» Джоном Джексоном

У процесі бою Іван Федорович так сильно вдарив Джексона в груди, що проломив йому грудну клітку. Британець вижив, але невдовзі покінчив із собою викинувшись з вікна багатоповерхового будинку.

Фанати Джексона помстилися Кротону, сильно розбивши йому голову. Всю решту життя спортсмен носив в голові золоту пластину. В якості компенсації, Британія офіційно вручила Фірцаку чемпіонський пояс і прикрашений діамантами шолом.

На любовному фронті Іван Сила зустрів чеську гімнастку Ружену Зіклову з якою в них народилося восьмеро дітей, тож з часом закарпатець вирішив завершити своє кочівне життя.

Десятирічний контракт з цикром було розірвано завчасно, через що Кротон вимушений був заплатити 100 тисяч крон неустойки.

Богатир повернувся в закарпатське село в кінці 1930-х рр.

Після окупації Закарпаття у 1939 році угорці спробували конфіскувати у силача його Ford, через що Іван Сила розтрощив його кувалдою. За це його посадили до в’язниці й побили.

Іван Фірцак заснував закарпатську циркову школу і школу силових мистецтв. Багато його учнів здобули чемпіонські титули у важкій атлетиці.

Однією з причин смерті Івана Фірцака стала імплантована золота пластина, яка потребувала заміни. Радянські лікарі не могли допомогти з цією проблемою, а виїхати закордон не було можливості.

Помер Іван Фірцак 10 листопада 1970 року в рідному селі Білки.

Читайте на ГК:Попався "на гарячому": на Закарпатті поліцейські затримали наркоторговця (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпаттям шириться ще одна болюча звістка: клята війна забрала життя Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Спецоперація на Закарпатті: поліція затримала зловмисника на збуті нелегальних боєприпасів (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська