1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Вперше за 17 років селу вдалося вибороти, щоб тут утилізували відвали – сільський голова "золотого" Мужієва

04.06.2019 08:29 Суспільство

Сьогодні Мужієво – мальовничий куточок, який приваблює відвідувачів і має перспективи стати справжньою туристичною перлиною Закарпаття.

Сьогодні Мужієво – мальовничий куточок, який приваблює відвідувачів і має перспективи стати справжньою туристичною перлиною Закарпаття.

 Однак є низка екологічних проблем, які у селі залишили старі підприємства, що колись розробляли Мужіївське родовище. Це – відвали, які потребують негайної утилізації. На щастя,  у селі вже з’явилося вирішення – новий інвестор Avellana Gold зобов’язується утилізувати відвали родовища та прибрати старі екологічні наслідки діяльності «попередників».

Як співпрацює Мужієво з міжнародною компанією, чому селян намагаються втягнути у політичні баталії і які виклики сьогодні стоять перед сільською радою, розповів сільський голова Мужієва Василь ФІЦАЙ.

– Які у Вас плани щодо розвитку Мужієва? Який потенціал регіону?

– Планую розвивати населений пункт, бо якщо тут ніхто нічого робитиме, то й не буде ніякої інфраструктури, відповідно – коштів і розвитку. У нас є штольні, виноградники, тому тут можна робити екскурсійні тури на один день, маємо винні підвали, де можна дегустувати напої.

– У Вас є намір і далі розвивати Мужієво як туристичний  регіон? 

– Звичайно, є. Людей цікавить і наше виноробство, і кулінарія. У подальших планах – заохотити інвесторів до туристичного розвитку, адже регіон має потенціал. Але що турист може розказувати про Мужієво, якщо він бачить відвали, які тут стоять уже десятки років. Щоб займатися туризмом, потрібно, щоб у нас була екологічно чиста територія. Нарешті   завдяки компанії Avellana Gold ми взялися за екологічний стан регіону. Ми вже сьогодні бачимо позитивні кроки, і будемо лише сприяти компанії, аби вона завершила справу. Це дуже важливо для села та людей.   

«Avellana Gold – єдина фірма за 13 років, яка прийшла сюди і хоче прибрати відвали»

– Чи має значення відкриття екологічного проекту Avellana Gold для самого села?

– Моя позиція як голови Мужієва – треба запускати цей проект і треба швидше утилізувати всі відвали, щоб далі не продовжувалося забруднення території. Avellana Gold – це єдина фірма за 13 років, яка прийшла сюди з реальним екологічним проектом і хоче прибрати відвали.  У них чіткі та конкретні плани.

– Які у вас плани щодо співпраці з цим інвестором?

– Зараз головне всіма силами сприяти компанії, щоб вона почала роботи з відновлення екології у регіоні.  Найголовніша допомога від компанії – це те, що ми відчуваємо та бачимо вже сьогодні – утилізація відвалів, які стільки часу забруднюють воду. Вони приберуть територію родовища, проведуть рекультивацію земельної ділянки. А тоді вже ми будемо планувати нашу подальшу співпрацю з покращення інфраструктури, залучення коштів у місцевий бюджет. Свого часу Avellana Gold вже долучилася до допомоги школі, садочку, і дорога теж була побудована ними. Компанія вже два роки нам допомагає.

 «Є в нас одна політична організація, яка переслідує власні інтереси і проти розвитку цього екологічного проекту. Вони граються у політику, але про розвиток і людей не думають.  Тому – «палки в колесах».

– Чи підтримує сільська рада проект? Яка думка депутатів?

– Депутати підтримують. Я вже 17 літ на посаді сільського голови, і  нарешті за всі ці роки вдалося вибороти, щоб усі відвали утилізували й у нас з’явилася підтримка. У компанії Avellana Gold, як інвестора, та «Карпатської рудної компанії» – всі документи на руках, все згідно з законодавством.

Але є в нас одна політична організація, яка переслідує власні інтереси та проти розвитку цього екологічного проекту. Вони граються у політику, але про розвиток і людей не думають.  Тому – «палки в колесах». Зараз ця організація намагається збурити людей для своєї вигоди, поширює видуману інформацію. У селі вони хочуть займатися туризмом, але як можна тут приймати гостей і мандрівників, коли над селом «висить» така екологічна катастрофа. Важкі метали з відвалів потрапляють у стічні води, в колодязі. Ну не можуть такі великі проекти, як проект Avellana Gold, впиратися в чиюсь необґрунтовану місцеву політичну позицію. Мені здається, що й угорці тиснуть на цю політичну структуру. Угорщина виділяє кошти на розвиток туризму, сільського господарства регіону, і люди бояться їх втратити. Ми не проти цієї підтримки, але хай і нам не заважають розвиватися. Ми ж не маємо сидіти на одному місці й дивитися, як їм прекрасно. Тому всіма сумнівними особами, що сіють паніку, рейдерство,  наклепи вже займаються правоохоронні органи.

– Чи є у відвалах радіація?

– Я такого не чув навіть. Думаю, якраз ця політична організація розповсюджує такі чутки і лякає як місцевих жителів, так і туристів. Та навіть якщо б там вона й була, то що – хай далі ті відвали лежать? Навпаки, їх треба швидше прибрати. І тут уперше у нас з’явилася такий унікальний шанс, тільки треба його не втратити.

– А ще кажуть, що виноградники зіпсуються від утилізації відвалів. Це правда?

– Ці чутки, знов зазначу, розповсюджує ця політична організація, щоб налаштувати людей проти інвестора. Ну як можуть зів’янути виноградники від прибирання території? Якщо піднятись на квадрокоптері й зробити відеозйомку, то можна побачити, де виноградники, а де – відвали. Між ними пару сотень метрів.

«Не вигідно буде сидіти за 1000 кілометрів без сім’ї. Ті ж самі гроші можна буде заробити й тут, у Мужієві»

– Чи розраховуєте Ви на податки, трудові місця від інвестора? Адже люди масово виїжджають...

    – Звичайно, люди виїжджають, а могли б повернутися. Після відновлення екології та відбудови шахт тут буде така  зарплата, що невигідно буде працювати за 1000 кілометрів без дому та сім’ї. Ті ж самі гроші можна буде заробити й тут, у Мужієві.  На об'єкті люди матимуть багато роботи, будуть вдома, зі своїми сім'ями. Розраховуємо на десятки робочих місць. Як мінімум 50 людей-спеціалістів зможуть влаштуватися на гідну роботу. Є особи, які вже завтра стали б до праці, найперше ті, що працювали на копальні 13 років тому. Іншим компанія допоможе перепрофілюватися.

– Ви будете балотуватися на посаду сільського голови Мужієва в 2020 році?

– Я ще не думав, але скоріш за все буду. Адже відчуваю підтримку людей. Я працюю на громаду 17 років, готовий  продовжити очолювати її і далі.

Іван Нагірняк

Нагадаємо, американський інвестор Мужіївського золоторудника планує переробити за рік 150 тисяч тонн відвалів.

Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Читайте на ГК:«Kelme Cup in Beregovo»: у Закарпатті проводять традиційний всеукраїнський футбольний турнір
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська