1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Особливості та труднощі реалізації медичної реформи в умовах гірського Закарпаття

25.03.2019 14:03 Суспільство

Як реформується первинна ланка медицини на територіях, що мають гірський статус? Як загалом мешканці гірських громад сприймають реформу первинної медицини?

Як реформується первинна ланка медицини на територіях, що мають гірський статус? Як загалом мешканці гірських громад сприймають реформу первинної медицини?

Про це говорили під час консультаційної зустрічі Павло Рябоконь, радник з питань муніципальних послуг, Юрій Лівак, радник з питань комунікації, Закарпатського ЦРМС, та Євген Мешко, регіональний представник Програми «U-LEAD з Європою» з реалізації медичної реформи у частині первинної медицини з головним лікарем Воловецького районного центру первинної медико-санітарної допомоги Валерієм Качуром.

Воловецький Центр підписав договір з Національною службою здоров’я України з 1 січня 2019 року. Нині декларації з сімейними лікарями підписали 70% населення, завдяки чому Центр отримує близько 1,1 мільйона гривень на місяць із бюджету. Головні особливості надання первинної медичної допомоги в гірських селах – необхідність багато пересуватися, відвідуючи пацієнтів, які часто живуть доволі високо в горах. Тож лікарям треба мати щ й непогану фізичну підготовку.

У систему Воловецького ЦПМСД входить 6 амбулаторій та 23 ФАПи. Працює 14 сімейних лікарів, а загальний штат Центру становить 117 чоловік. Тобто на кожного лікаря виходить більше 8 співробітників. На думку Євгена Мешка, це занадто багато (наприклад, у Мукачівському ЦПМСД співвідношення лікарів та іншого персоналу становить 1 до 3) й заклад мав би провести оптимізацію. Втім, Валерій Качур пояснив, що оптимізація вже й так була проведена – скоротили 10 робочих місць за рахунок виходу на пенсію співробітників та ліквідації посад, а як продовжити цей процес, він наразі не знає.

Як би не було, хоча Воловецький ЦПМСД не може розраховувати на фінансову допомогу районної ради, оскільки район дотаційний, він спромігся розподілити фінанси так, щоб вистачало не шиле на заробітні плати. Зокрема, 100 тисяч гривень на рік тут виділяють на придбання медикаментів, а 200 тисяч – на паліативну медицину. Раніше змогли закупити для всіх сімейних лікарів комп’ютери та принтери, всі мають доступ до інтернету.

Валерій Качур розраховує на те, що невдовзі декларації з лікарями підпишуть всі мешканці, фінансування росте та дозволить покращувати надання медичних послуг. Поки що, каже, виникають окремі труднощі, однак вони були неминучі в процесі реформування, тому головний лікар ставиться до них з розумінням, інформує Закарпатський Центр розвитку місцевого самоврядування.

Нагадаємо, виборчі комісії Хуста, Тячева та Виноградова отримають сьогодні бюлетені для виборів

Читайте на ГК:Жахлива знахідка на Закарпатті: поліція оприлюднила шокуючі кадри (ВІДЕО)
Читайте на ГК:“Бо налякав його доньку”: закарпатець уникнув покарання за вбивство /РІШЕННЯ СУДУ
Читайте на ГК:На Закарпатті заживо згоріла 82-річна пенсіонерка: тіло жінки виявили рятувальники (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська