1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Родом із закарпатської Лопушанки – серцем з усією Україною

23.01.2019 08:54 Суспільство

Мова про голову Черкаської обласної організації спілки художників України Івана Васильовича Фізера, який родом зі Свалявщини.

Професор-мистецтвознавець, голова Черкаської обласної організації спілки художників України І. В. Фізер, який перебував у рідних краях у короткотерміновій відпустці, охоче відгукнувся на запрошення учнів і вчителів Дусинської ЗОШ і залюбки прийшов на зустріч у стіни рідного навчального закладу, де вчився півстоліття тому   

Що може надихати дітей краще вчитися, досягати поставленої мети, ставати успішними людьми, ніколи не опускати рук? Звичайно, історії про відомих людей: акторів, письменників, співаків, науковців, яких бачиш по телевізору, читаєш про них у періодичних виданнях. Незабутнім спомином і стимулом у наслідуванні прикладу для учнів може стати спілкування з відомою людиною, яка народилася в твоєму рідному або сусідньому селі.

Учні Дусинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів не сподівалися, що після зимових канікул на них очікує сюрприз. На зустріч з юнаками та дівчатами завітав Заслужений художник України, професор кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, викладач Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, уродженець села Лопушанка та випускник вже згадуваної вище середньої школи  Іван Васильович Фізер.

Старшокласники, учителі захоплено слухали розповідь І. В. Фізера про навчання спочатку в Лопушанській початковій, а потім в Дусинській середній школах. Тоді, коли він був маленьким, весь світ здавався йому неосяжним, надзвичайно цікавим.

Із теплотою та вдячністю талановитий майстер образотворчого мистецтва розповідав про своїх наставників М. А. Островку, М. М. Ороса, О. В. Раточку. Та чи не найбільше вдячний наш земляк тодішньому  вчителеві трудового навчання І. І. Гучковичу, який розгледів у хлопця талант художника, записав його в гурток інкрустації й слідкував за розвитком хисту школяра. Він і порадив юнакові розвивати свій талант з художньої різьби по дереву. Саме тому після 8 класу І. Фізер стає студентом Ужгородського художнього училища. А потім були Львівський художній вуз, інші висоти, які здобував завдяки своєму таланту.

Видатний художник радо спілкувався з учнями та вчителями. На запитання про улюблене місто, він дав таку відповідь: «Я бував у багатьох країнах, великих містах, але для мене кращого за Ужгород нема, бо це місто моєї юності, тут я і зрозумів, хто я і що маю робити далі».

Шанований гість подарував школі фотокопії двох своїх картин «Тарасові думи» та «Шевченкова палітра», які  є експонатами музеїв. Жити у Шевченковому краю, тобто у Черкасах, і не захоплюватися творчістю  великого Кобзаря, неможливо.

Наш земляк щиро закоханий у батьківщину Тараса Шевченка. Коли його питають, де краще, він не може відповісти однозначно. Бо тут, у Лопушанці, де нещодавно гостював, він виріс, тут живуть друзі його дитинства, родичі, тут спочивають його батьки. Сюди його тягне родове коріння, що живить своїми соками, дає сили, снаги для творчості, посилює творчий темперамент, підказує нові ідеї. А там, на Черкащині, він знайшов своє родинне щастя, там він став тим, ким зараз є.

Водночас Іван Васильович висловив своє захоплення документальним виданням  «Дусинські нариси» (з історії сіл Дусино, Росош, Плав‘я та Лопушанки) Павліни Василівни Гуйван, на сторінках якого зустрічаємо спогади старожилів, розповіді про відомих земляків, що прославили свою маленьку батьківщину далеко за її межами.

Обдарований художник наголосив, що ніколи не треба боятися труднощів, бо страх породжує невпевненість у собі, а щоб цього не було, потрібно поставити перед собою мету і йти до неї. Учням він побажав знайти своє покликання, адже займатися улюбленою справою – велике людське щастя.

 У кінці зустрічі присутні щиро аплодували дорогому гостю. А директор школи  Віталій Михайлович  Пацан подякував, що у своєму щільному графіку Іван Васильович зумів знайти час зустрітися з учнями рідної школи, побажав йому довгих і плідних років життя. Також наголосив: вихованці  Дусинської школи цікавляться й слідкують за творчістю відомого земляка, досліджують тематику його витворів.

Наш земляк-професор пообіцяв при нагоді ще раз завітати до школи, де стартував у велике життя. Ми всі  з нетерпінням чекатимемо наступної зустрічі.

Л. ФІЗЕР, вчитель української мови та літератури Дусинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Нагадаємо, Свалява дивує цілющми мінеральними водами та мальовничими стародавніми церквами

Читайте на ГК:Рятувальники розшукали туриста в ущелині на Свалявщині
Читайте на ГК:На Свалявщині зафіксували спалах сказу в дикої тварини
Читайте на ГК:Свалявські полісмени виявили в місцевого жителя наркотики
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus