1. Новини Закарпаття
  2. >

Українцям на замітку. Зимові переваги "лижного" Закарпаття (ФОТО)

12.01.2019 19:29 Суспільство

Передусім у нашому, найзахіднішому регіоні України, гірський зимовий відпочинок – найдешевший.

Передусім у нашому, найзахіднішому регіоні України, гірський зимовий відпочинок – найдешевший.

Найперша перевага “лижного” Закарпаття у порівнянні з ближчими за кілометражем для пересічного українського туриста Львівщиною та Івано-Франківщиною — гроші: тут дешевше. Друга перевага — те, що лижних курортів тут чимало, а ще більше витягів, які часом влаштовані навіть біля невеликих готелів у горах.

А велика кількість витягів для лижників значить, що черги на підйомники невеликі, тож ти катаєшся, а не стоїш. Ну, й третя — це варіанти туристичного дозвілля: через те, що Закарпаття компактне, за дві години з гір можна переїхати в долину, де є унікальні термали та чани, середньовічні замки і міста. Окремо варто згадати про гастрономію, туристичний акцент Закарпаття, який поєднується з усім, а тим більше – з лижами. Дегустаційні підвали, тематичні фести (винні та “свинні”, як Геча зі своїми різниками) дадуть змогу скуштувати тільки це й тільки тут і привезти додому ще більше вражень.

ДЕШЕВО, РІЗНОМАНІТНО, І ВІДПОЧИНЕТЕ ВІД “СОВКА”

Днями Федір Шандор обґрунтував на своїй сторінці в мережі Facebook п'ять переваг “лижного” Закарпаття. У коментарі для Укрінформу Федір Шандор пояснив свій список. Отож, із його міркувань, переваги “лижного” Закарпаття — це Драгобрат, єдиний в країні курорт, де сніг, раз випавши на початку зими, є завжди протягом сезону і лежить чи не до квітня. Друге — це фрірайд (катання на лижах або сноуборді поза підготовленими трасами — ред.) на Боржавських полонинах. Третє — найдовша лижна траса в країні – на курорті Красія. Четверте — найдешевші лижні школи у країні, і п'яте — велика кількість витягів. Загалом на Закарпатті їх сім десятків на 27 гірськолижних зонах області.

Драгобрат

- Драгобрат нині справді курорт, де сніг є завжди, — каже Федір Шандор. – Для ярих любителів катання на лижах працює навіть до пізньої весни. Тут особливі кліматичні умови, і завдяки цьому нема проблем зі снігом — на відміну від курортів, які розташовані нижче за висотою над рівнем моря.

Щодо Боржавських полонин — мова про курорти Пилипець, Подобовець та Ізки, це рай для фанатів фрірайду. Це придумав не я, ще в радянські часи ці місця визначили під створення олімпійської бази для розвитку зимових видів спорту. Зараз ці схили справді у топі для фрірайдерів, там унікальні можливості саме для цього виду “лижних” розваг. Щодо Красії — це справді найдовша гірськолижна траса України. Щороку там проводять всеукраїнські змагання, це принада для фанатів довгого спуску. Ну, й найдешевші лижні школи. Закарпаття є ідеальним місцем, аби навчитися стояти на лижах, а тоді вже можна їхати на дорогі курорти в сусідні області чи країни. Але для середнього туриста краще за закарпатські курорти нема, бо тут відчутно дешевше — а крім того, через унікальну ментальність із закарпатцями завжди можна домовитися про знижку. Із львів'янами про це не домовишся.

А ще, наголошує Шандор, відпочинок — і лижний зокрема — це відпочинок від соціуму.

- Тут єдиний регіон, де “совок” представлений найменше в країні, бо нас найпізніше приєднали до СРСР. Тут на культурні моменти впливає близькість кордонів, це також формує унікальну кухню. Тобто, це ідеальне місце для відпочинку. А коли люди відпочинуть від свого соціуму, вони його тоді більше люблять, – каже Шандор.

КРАСІЯ БЕЗ ЧЕРГ І ДРАГОБРАТ – ВАЖКОДОСТУПНИЙ, ЗАТЕ НАЙВИЩИЙ

Детальніше про курорти можна почитати на їхніх офіційних сайтах — Драгобрат, Пилипець Подобовець, Красія тощо. На більшості сайтів курортів є онлайн-камери, де можна переглянути, що в конкретний момент із погодою на місцях. Також ця інформація у постійному доступі є на сайті “Сніг-інфо”.

Побіжно розповімо вам про кілька головних курортів Закарпаття.

Курорт "Драгобрат"

Драгобрат — найвисокогірніший лижний курорт – 1400-1700 метрів над рівнем моря, розташований він у Свидовецькому хребті Українських Карпат у Рахівському районі області. Його особливість — високогірні траси і погана логістика: до курорту треба доїжджати гірською дорогою 12 км від селища Ясіня. З Івано-Франківська на автобусі сюди можна доїхати за 200 грн, за останній рік додав комфорту туристам поїзд Київ-Рахів, що скорочує дорогу. А вже з Ясіні на Драгобрат можна дістатися на таксі-позашляховиках (УАЗ, ГАЗ-66), варивідсотковтість проїзду складає від 120 до 150 грн з людини, замовлення окремої машини — 500 грн, вартість ГАЗ-66 — 1500 грн. Для власних автівок у селищі є платні стоянки.

Гірськолижний курорт Пилипець

Пилипець — це другий за висотою гірськолижний курорт в Україні, він розташований у Міжгірському районі в однойменному селі. Гірськолижні траси обладнані на схилах сусідніх гір. Зона катання починається з 700 метрів над рівнем моря, а найвищі траси спускаються з вершини гори Гимба (1497 метрів).

Пилипець найбільше відомий своїми вільними схилами на горах Гимба і Жид-Магура.

До складу гірськолижного курорту Пилипець входить кілька трас на Гимбі (їх загальна довжина становить близько 20 кілометрів), і 4 спуски на горі Жид-Магура. Примітно, що у Пилипці доступне також катання ввечері та вночі, на трасі біля бугеля готелю «Затишок».

Гірськолижний курорт Красія

Гірськолижний курорт Красія розташувався на Великоберезнянщині, катання відбувається безпосередньо на горі Красія (1036м). Курорт тут існував ще в радянські часи, на той час це був єдиний в Україні підйомник. Сьогодні у розпорядженні лижників на Красії два сучасні крісельні підйомники, різні траси — як для початківців, так і для професіоналів, спеціальна система штучного засніження і розвинена інфраструктура: величезна кількість готелів, прокатний пункт із широким асортиментом гірськолижного спорядження, ресторани і розважальні заклади. Красію, втім, обирають не тільки через найдовшу трасу в країні: на фоні дорогого Буковелю, важкодоступного Драгобрату і велелюдного Славського, Красія вабить меншою кількістю лижників, широкими трасами і порівняно доступними цінами.

Власне, що б ви не обрали для своїх лижних розваг, експерти радять звертати увагу на те, аби траси були правильно сплановані, а шар снігу на них мав хоч би 60 см — це передбачено заходами безпеки. Також схили на трасах повинні бути обгородженими.

І ПРО ГРОШІ...

Гроші на лижних курортах — це, насамперед, вартість скі-пасів (абонементів на витяги, їх купують одноразово, на щонайменше на дві години, а найчастіше — на пів- або й на цілий день). Купують скі-паси безпосередньо на курорті й використовувати абонемент має право тільки та особа, яка придбала його (за винятком дитячих абонементів). Передавати абонемент перед турнікетом друзям не прийнято, це розцінюють як шахрайство і створення незручностей для інших клієнтів. У таких випадках адміністрація залишає за собою право навіть вилучити абонемент у порушника.

У середньому на гірськолижних курортах Закарпаття скі-паси коштують 350 гривень за дві години, один підйом стартує від 50 гривень. Один день катання — від 500 гривень. На деяких курортах, до прикладу, на Красії, діє тридцятивідсоткова знижка для учасників АТО. Ця знижка чинна і для пенсіонерів та дітей до 12 років.

Гроші — не тільки катання, це ще й проживання і харчування. Жити можна безпосередньо на курорті (чим ближче до витягу, тим, звісно, дорожче). Можна перебувати компанією у дерев’яних будиночках (поселення від 5 до 10 гостей одночасно), можна зняти котедж для сім’ї з 4 чоловік. Майже в кожному готелі до послуг гостей є лазні, альтанки з мангалом і барбекю, облаштовані дитячі майданчики. За додаткову плату власники пропонують послуги трансферу (переважно, це мікроавтобус), ще — організацію екскурсій, прокат лижного спорядження (що дуже зручно, якщо у вас його нема — не доведеться товктися перед підйомником). Стартує ціна зараз, у високий сезон, на період різдвяно-новорічних канікул, від 800 гривень з людини. Уже за два тижні ціни впадуть на 30-40%. У зелених садибах ціна трохи нижча — загалом від 500 гривень у високий сезон.

Щодо харчування, то варто розраховувати на 200 грн з людини за вечерю з особливостями місцевої закарпатської кухні. У зелених садибах харчування стартує від 150 грн з особи додатково до плати за проживання.

Ціни на прокат спорядження – від 100 гривень на добу. Вартість навчання з інструктором — від 150 грн за годину.

УНІКАЛЬНА ГАСТРОНОМІЯ ТА КУЛЬТУРНА ПРОГРАМА

Олександр Коваль, директор порталу Турінформ Закарпаття наголошує, що гірськолижні курорти Закарпаття ваблять насамперед різноманітністю. Тут є різні траси — на будь-який досвід лижників, різних рівнів складності майже в усіх районах, не тільки в горах, а й на таких відомих лікувальних курортах, як Поляна (Свалявський район).

Ну, й чи не найбільший плюс Закарпаття — це релакс. Буквально за годину-дві з гір можна приїхати в низину і порелаксувати в термалах чи у чанах. Майже скрізь на курортах є спа-відпочинок. Другий плюс — це унікальна гастрономія: сири, вина, равлики, м’ясні вироби, це те, чого не скуштуєш більше ніде.

Додайте до цього культурну програму. Взимку на Закарпатті – пора фестивалів. Зокрема, туристів запрошують найбільший у країні винний фест Червене вино в Мукачеві, новий фестиваль Василя в Ужгороді, Різдво у скансені, фестиваль різників у Гечі. Це враження, які залишаються на все життя, повідомляє Укрінформ.

Нагадаємо, туризмознавець Федір Шандор розповів про найцікавіші місця Сваляви та околиць.

Читайте на ГК:Непоправна втрата сколихнула всіх закарпатців: клята війна забрала життя ще одного Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Бомбосховище на Закарпатті за 14 мільйонів: де розташовано масштабну споруду в області і хто будує?
Читайте на ГК:Уже цими вихідними: невже Захід України перетвориться на дюни?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська