1. Новини Закарпаття
  2. >

Китайський професор оголосив про народження генетично модифікованих дітей

27.11.2018 23:08 Суспільство

Професор Шеньчженського університету Хе Цзянькуй оголосив, що йому вперше вдалося створити генетично модифікованих дітей.

Професор Шеньчженського університету Хе Цзянькуй оголосив, що йому вперше вдалося створити генетично модифікованих дітей.

За його словами, дівчатка-близнята Лулу і Нана народилися кілька тижнів тому і, завдяки втручанню генетиків, мають вроджений імунітет від ВІЛ, повідомило ВВС.

Про успішний експеримент вчений розповів, опублікувавши відео на YouTube, а потім повідомив деякі подробиці в ексклюзивному інтерв'ю агентству AP. За його словами, дівчатка абсолютно здорові, але як і раніше перебувають під наглядом китайських вчених, які будуть моніторити їх стан на протязі найближчого року.

"Я відчуваю велику відповідальність за те, щоб не просто зробити це першим, а зробити це прикладом для наслідування, - заявив учений в інтерв'ю AP. - Що робити далі, буде вирішувати суспільство".

Проте незалежного підтвердження цієї інформації немає. Експеримент не описали у жодному науковому журналі, де його могли б вивчити і перевірити інші експерти-генетики.

Самих новонароджених близнят (якщо вони існують) і їхніх батьків публіці також не представили. Хе стверджує, що сім'я побажала зберегти анонімність і не хоче спілкуватися з журналістами.

Більш того, коли журналісти TechCrunch зв'язалися з клінікою, де Хе Цзянькую нібито схвалили проведення експерименту, там відмовилися підтвердити сенсаційну новину.

"Що ми можемо стверджувати напевно, так це те, що процес генетичної модифікації не відбувався у нашій лікарні. І ці діти також не з'являлися на світ у нас", - заявила представник клініки Ріта Ляо.

Хе обіцяє опублікувати подробиці експерименту незабаром, проте свою заяву він не випадково зробив саме зараз. У вівторок в Гонконзі розпочинається всесвітня конференція по редагуванню генома, і ця новина напевно затьмарить всі інші.

Небезпечний експеримент

Професора Хе Цзянькуй добре знають в науковому світі. Кілька років він провів в США, де спочатку захистив докторську дисертацію в престижному приватному Університеті Райса в Техасі, а потім два роки працював в Стенфорді. Однак після цього вчений повернувся до Китаю в межах державної програми "План тисячі талантів".

Якщо повідомлення китайського вченого виявиться правдою, то його сенсаційний експеримент може з повним правом претендувати на звання наукової новини року, якщо не десятиліття, бо означає справжній прорив в науці і етиці.

Сама технологія генетичного втручання (CRISPR) в людські ембріони не нова, проте подібні експерименти законодавчо заборонені в США і багатьох інших розвинених країнах, де їх прирівнюють до дослідів над людьми і ставлять під сумнів етичність "генетичного програмування" ще не народжених дітей.

Викликають великі побоювання і довгострокові наслідки подібного втручання в геном, так як зміни передадуться всім майбутнім поколінням - і невідомо, як вони відіб'ються на інших ділянках ДНК.

Однак в Китаї такі випробування не заборонені. На початку листопада Південний університет науки і технологій, розташований в Шеньчжені, оголосив про набір подружніх пар для участі в експерименті по генетичній модифікації ембріонів в ході ЕКО.

Заявлена мета досвіду - наділити ембріон вродженим імунітетом до ВІЛ за рахунок видалення ділянки ДНК, відомого як CCR5. Відомо, що люди, які народилися без цієї ділянки хромосоми в результаті природної мутації, не чутливі до зараження вірусом імунодефіциту.

Судячи з опублікованих документів, клінічний експеримент отримав відповідне схвалення комітету з етики ще в березні минулого року, так що в теорії у нього вже цілком можуть бути успішні результати.

Там же зазначено, що досліди проводилися над ембріонами у віці до 24 тижнів, однак в документах не уточнюється, чи були ці вагітності перервані.

Гнів наукового співтовариства

У вівторок в Гонконгу відкривається Другий міжнародний саміт по редагуванню генома. Основне питання, на яке повинні відповісти експерти, полягає саме в тому, чи настав час людству втрутитися у власний генетичний код і, якщо так, то яким чином це потрібно робити.

Настрої напередодні зустрічі вельми неоднозначні. Більшість експертів-генетиків сумнівається в етичності і доцільності редагування ДНК людських ембріонів, оскільки будь-які зміни будуть успадковані всіма нащадками народженої дитини - з непередбачуваними наслідками.

Судячи з усього, китайські вчені вирішили не чекати рішення міжнародного співтовариства і почати експерименти. Хе Цзянькуй поставив організаторів саміту перед фактом, повідомивши про народження генетично модифікованих близнят за день до початку конференції.

Хоча сама заявлена мета експерименту - вроджений імунітет до ВІЛ - звучить цілком благородно, наукове співтовариство сприйняло сенсаційну новину досить неоднозначно.

По-перше, вчених обурив сам факт несанкціонованого проведення генетичного досвіду, вельми сумнівного з етичної точки зору. По-друге, їм не сподобалося, що Хе насамперед повідомив про результати свого експерименту через пресу, а не опублікував роботу в науковому журналі.

І по-третє, деякі експерти відзначають, що схожі дослідження зі зміни гена CCR5 вже проводять на дорослих пацієнтах, заражених ВІЛ, - і не було ніякої необхідності проводити досліди на ембріонах.

"Це нечуваний експеримент на людях, який не має ніякого морального або етичного обґрунтування", - заявив AP професор Пенсильванського університету і редактор генетичного журналу Кіран Мусунуру.

"Повідомлення про народження перших генетично модифікованих дітей викликають величезне занепокоєння, - цитує Science Аlert визнаного експерта в цій області Ханну Браун з Австралії. - "Наслідки такої поведінки "дослідників-ковбоїв" ризикують нашкодити і так натягнутим відносинам між наукою і суспільством".

Однак інший впливовий експерт в області генетики з Гарвардського університету Джордж Черч виступив на захист китайських вчених, назвавши їх експеримент обґрунтованим.

Читайте на ГК:Google стане платним?: користувач повинен буде заплатити за пошуковик в деяких випадках
Читайте на ГК:Вчені відкопали рідкісне кумедне видовище: "пікатний" момент застряг у шматку бурштину (ФОТО)
Читайте на ГК:Місце оповите легендами: величезні хвилі-вбивці не дають спокою вченим та мореплавцям
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська