1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

У Свалявському Меморіальному парку відбулося вшанування пам’яті жертв сталінських репресій та полеглих у Першій і Другій світових війнах (ФОТО)

18.11.2018 11:17 0 Суспільство Автор: Голос Карпат

 

У скорботному заході взяли участь керівники Закарпатської і Саболч-Сатмар-Березької областей, міст і районів, депутати парламентів України та Угорщини, місцевих рад, представники ГО та рідні похованих

Зібрання відкрив голова Комісії Меморіального парку Михайло Товт. Він висловив щиру подяку всім, хто оберігає й облаштовує це пам’ятне місце, де покояться не лиже жертви сталінського тоталітарного режиму, а й полеглі в роки Першої та Другої світових війн.

“На жаль, нам не вдалося добитися прийняття на законодавчому рівні актів про реабілітацію постраждалих у ці роки, та які б визнавали й засуджували такі дії як злочинні,- наголосив зі сцени промовець.- Ми неодноразово писали звернення до депутатів Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Президента України, але жодної відповіді не отримали.”

Про те, що жертви не були даремними, говорив головний радник віце-прем’єр міністра Угорщини Золтан Веревці. Він наголосив, що їх приклад надихає нинішнє покоління на захист державних і національних інтересів, кличе відстоювати власні права.

Голова ОДА Геннадій Москаль нагадав, що у Свалявському меморіальному парку покояться понад 15 тисяч закатованих у сталінських таборах представників угорської та німецької національностей краю, яких у листопаді-грудні 1944 року радянська влада “запросила” на триденні відновлювальні роботи, а насправді поневолила на довгостроковий підневільний труд, звідкіля більшість так і не повернулась на батьківщину.

“Схиляємо голови над їх вічною пам’яттю,- акцентував керівник області.- Наше завдання зробити все для того, аби подібне ніколи не повторилось.”

Народний депутат України, голова КМКС Ласло Брензович теж наголосив на важливості пам’ятати жертовність своїх попередників, батьків і близьких, брати з них приклад, як відстоювати свої права.

“Нам теж давали подібні обіцянки, під час президентських виборів підписували відповідні угоди, але слова так і залишились лише на папері,- зауважив парламентарій.- Великі люди й держави сильні тим, що дотримують слова. Як бачимо, не всі. Наша спільна справа – інтегруватись в Європу. Але це неможливо, коли в суспільстві залякують активістів, запрошують їх на допити в СБУ, обмежують у правах та свободах.”

Генеральний консул Угорщини в Берегові Матяш Сіладі свій виступ присвятив тому, які месиджі посилає нинішньому поколінню пам’ять про жертви комуністичного терору.

“Жахливі його “принади” відчули як на Закарпатті, так і в Угорщині: тисячі закатованих, ув’язнених невинних громадян, борців за незалежність і свободу – такий плачевний підсумок цього підступного режиму,- відмічав керівник дипломатичного відомства.- Одне із важливих посилань тоді полеглих – не допускати жодних утисків прав і свобод, обмежень у використанні рідної мови, навчанні на ній, залякування активістів тощо. До цього зобов’язує нас пам’ять про майже 500 тисяч репресованих.”

Думками про виклики, які стоять перед народами у світлі минулих жертв, поділились також із присутніми члени Угорського та Європейського парламентів Аттіла Тілкі та Жолт Ченгер Чотар. Голова Товариства німів м.Серенч Аттіла Арвої   говорив про те що, що історії різних народів тісно переплетені спільними нитками. На його думку, приклад закарпатців, які свято бережуть пам’ять про своїх попередників, заслуговує на поширення по всій Європі.

Відповідальний секретар Комісії Меморіального парку закарпатський письменник Дєрдь Дупка наголосив, що Свалява – це лише перші ворота в пекло сталінських таборів, у 5 тисячах яких знаходились угорці. У Меморіальному парку на плитах закарбовані 12 тисяч імен, які вдалося знайти в архівних документах. Тут можна знайти прізвища жертв тоталітарних режимів різних країн. Незабаром їх список доповнять закатовані з Румунії, над чим зараз працює ентузіастка Карола Карої.

Представники історичних церков провели спільний урочистий молебень за упокой душ похованих.

Учасників зібрання вітали угорськими народними піснями вихованці Свалявської ЗОШ № 1 та юні велосипедисти з Солотвина під керуванням незмінного учасника подібних заходів Кароля Токаря. На чотириколісних майоріли державні прапори України та Угорщини.

Під скорботну музику представники делегацій з багатьох районів Закарпаття, Угорщини, керівники та народні депутати двох сусідніх областей і країн, близькі та рідні похованих тут жертв поклали до пам’ятних плит з іменами останніх   вінки та букети квітів.

 

Микола Горват

Нагадаємо, на подвір’ї Європейського дому в Берегові “поселився” угорський король Матяш.

Читайте на ГК:Фонтан "Equus Floris": На Свалявщині нова туристична "родзинка" (ФОТО)
Читайте на ГК:"Золоте пограбування" по-свалявськи
Читайте на ГК:«За пенсією 30 кілометрів»: На Свалявщині люди обурені закриттям відділення «Ощадбанку» (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus