1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"У нас маніпулюють громадською думкою": як будують МГЕС на Закарпатті та в Європі

01.08.2018 08:29 Суспільство

Експертка порівняла гідроенергетику в французьких Піренеях та в Закарпатті.

Експертка порівняла гідроенергетику в французьких Піренеях та в Закарпатті.

Закарпатка Олена Мудра опублікувала порівняння та власні думки стосовно майбутнього екології в нашому краї через будівництво МГЕС:

Інформаційний вакуум дуже добре допомагає допомагає маніпулювати громадською думкою. Особливо тоді, коли ідея, яку спотворюють - корисна і необхідна.

Те саме, серед купи іншого, зараз відбувається в сфері генерації відновлюваної енергії. Чи не найбільше - в напрямку малої гідроенергетики.

Інвестор, який в намаганнях проштовхнути черговий МГЕС-проект показуючи чергову картинку "європейського досвіду" громаді якогось села у Карпатах, "забуває" сказати про справжній вік цього "досвіду", його локальність і початкову ідею, екологічні невдачі та, у деяких випадках, демонтаж.

Французькі Піренеї, річка Гав-де-По.
Дорогою до Національного парку Піренеї, на ділянці річки більше 40 км (довжина усієї 193 км) та її маленьких притоках, мені трапилось більше як діючих так і вже демонтованих малих гідроелектростанцій та одна ГЕС, на кшталт нашої Теребле-Ріцької ГЕС у комуні Сулом.

Час будівництва більшості станцій - середина (чи раніше) минулого століття. Як на той час, так і пізніше, це був єдиний спосіб забезпечити віддалені комуни та окремі об'єкти (релігійні, туристичні, промислові тощо) електричною енергією. 
Ну, тобто ніякого бізнесу на воді річки та "зеленого тарифу".

Деякі закарпатські станції дійсно схожі на європейські (судячи по сухому руслу після греблі і по кількості забору води теж), з тією різницею що там після їх демонтажу ділянку річки намагатимуться максимально відновити, натомість у нас не буде ні першого, ні другого.

Ця країна, що є одним з найбільших виробників та експортерів електроенергії з АЕС, в рамках політик по переходу до «зеленої енергетики» затверджених у 2015 році взяла на себе зобов’язання скоротити частку ядерної енергії у виробництві електроенергії до 50% в 2030-2035 роках. Натомість нарощуються потужності генерації електроенергії з відновлюваних джерел: біомаси, сонця, вітру й води. Цікаво, що розвивати гідроенергетику тут планують не за рахунок енергії річок, а океану. 

Як бачите, різниця є суттєвою і річки тектимуть ще не одну сотню років)

Що б нам не говорили, немає "безпечних" гідроелектростанцій, а їхній вплив на річку так чи інакше є згубним. Питання в тому, що стане після них? Досвід Європи показує, що їм є що залишити нащадкам, - йдеться в дописі.

Нагадаємо, раніше представники ряду громадських організацій міста Мукачева ініціювали на центральній площі міста збір підписів проти будівництва міні ГЕС.  Слід відмітити, що обурення представників громади викликали громадські обговорення громадських слухань,які згідно Протоколу відбулися за присутності 12 осіб. З даного приводу активісти звернулися до прокурора області та подали відповідну заяву щодо порушення процедури проведення громадських слухань чиновниками мукачівської міської ради.

Пізніше мер Мукачева зустрівся з громадою з приводу скандальної ситуації щодо будівництва МГЕС на Латориці у межах міста.

Читайте на ГК:Без світла понад 7 годин: на Закарпатті відключатимуть електроенергію
Читайте на ГК:На Виноградівщині боролися з двома пожежами за день: відомо наслідки (ФОТО)
Читайте на ГК:На Виноградівщині вирувала пожежа: залучались дві одиниці техніки
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська