Українське село Заріччя розташоване в мальовничому карпатському куточку між двома річками Боржава і Іршавка.
За словами місцевих жителів, тут особливий клімат, який сприяє "городнього бізнесу",повідомляє Новое время.
Теплиці і капуста на кожному вільному клаптику землі вражають. Щорічно саме це село годує півкраїни цим овочем. Однак, щоб це приносило прибуток, люди трудяться цілий рік, практично без вихідних.
Місцевий, неофіційний, час від київського відрізняється на годину: господарі капустяних "плантацій" хочуть захопити якомога більше світла для роботи. За словами місцевих жителів, вони сплять не більше чотирьох годин на день.
Як розповідають мешканці Заріччя, в "капустяному бізнесі" трудяться цілими сім'ями, але своїх сил не вистачає, і тоді наймають на допомогу працівників із сусідніх сіл.
Проблем багато.
"Село сильно зростає, а землю поділили, вона не росте. Уже її немає, практично нічого ділити. Я не знаю, що будемо робити, куди дітей подіти жити", - розповідає одна з мешканок.
Яку ж прибуток приносить капуста?
"У нас вкласти тисячу доларів - це дві секунди", - каже місцевий житель Іван.
За його словами, більшу частину того, що заробляє сім'я, вони вкладають в розвиток виробництва: парники, розсаду, насіння.
А ще, як він каже, трапляються непередбачені обставини. Річка, на березі якої стоїть село, навесні часто розливається, і тоді все теплиці покриваються річковим мулом. Урожай гине. У той же час, за словами Івана, держава хоче отримувати з фермерів гроші за використання річкової води для поливу.